Polacy 50+ są cyfrowo wykluczeni

dodano: 2010-10-27 15:54 | aktualizacja: 2010-10-27 17:07
autor: Janusz Sulisz | źródło: UKE

internet Podczas Forum dyskusyjnego „Budowa kapitału cyfrowego generacji 50+", które odbyło się 25 października br. w Warszawie, zaprezentowano Raport Otwarcia Koalicji Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ „Dojrz@łość w sieci". Między alienacją a adaptacją. Polacy w wieku 50+ wobec Internetu. Omówiono także możliwości zwiększania innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki w kontekście włączenia cyfrowego osób dojrzałych oraz realizacji założeń Europejskiej Agendy Cyfrowej. Tematem dyskusji był również wpływ kompetencji cyfrowych na przedłużenie aktywności zawodowej grupy 50+.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
- Raport wskazuje, że istniejące programy i strategie rządowe nie zajmują się tą kwestią, skupiają się co najwyżej na ludziach, których można jeszcze wykorzystać zawodowo. Nie mamy programów, które zajmują się komfortem życia ludzi starszych, naturalną należnością za ich pracowite życie, wykorzystaniem ich aktywności jako naszych doradców i przewodników. Trzeba to zmienić. W naszym wspólnym interesie jest formułowanie nie tylko w zakresie teleinformatyki programów rządowych i pozarządowych skupionych na jakości życia ludzi pod koniec i po zakończeniu aktywności zawodowej, na stworzeniu możliwości aktywności społecznej do czego będzie również potrzebne nadążanie za zmieniającymi się rozwiązaniami technologicznymi. Aby poprawić wykorzystanie Internetu i komputera w pokoleniu 50+ potrzebne są bardzo proste działania: szkolenia, wsparcie techniczne, udostępnienie treści i usług motywujących do korzystania oraz odpowiedniego oprogramowania i sprzętu. - powiedziała, uczestnicząca w spotkaniu Anna Streżyńska, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Prezes UKE sprawuje patronat nad inicjatywą Koalicja Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ „Dojrz@łość w sieci".

Przesłanie do uczestników Forum skierowała Neelie Kroes, komisarz UE ds. Agendy Cyfrowej.
- W pełni popieram pracę „Koalicji na Rzecz Cyfrowego Włączenia Generacji 50+". Propagując tę ideę i tworząc partnerstwo oparte na działaniu, pokazują Państwo całej Europie, jak powinno się realizować Europejską Agendę Cyfrową. (...) Rozwijając umiejętności cyfrowe, podnosimy jakość naszego codziennego życia - nie tylko własnego, ale również innych ludzi. To idea, którą wesprzeć może każdy i jednocześnie szansa, na jaką wszyscy Polacy zasługują - powiedziała Neelie Kroes.
 
Do generacji 50+ należy aż 42 procent dorosłych Polaków. Wśród nich znajduje się zaledwie 18 procent Internautów. Pod względem korzystania z sieci przez osoby starsze Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc wśród krajów Unii Europejskiej. Jednocześnie Polacy w wieku 50+ mają znacząco niższe kompetencje cyfrowe w porównaniu do osób w wieku 16-49 lat. Osoby po pięćdziesiątym roku życia deklarują, że jest to główna przyczyna, która ogranicza a nawet zniechęca ich do korzystania z sieci.

Z Raportu wynika, że zdobycie przez osoby 50+ umiejętności korzystania z komputera i Internetu może przynieść wymierne korzyści związane z podtrzymaniem ich aktywności zawodowej, możliwościami awansu w pracy, jakością życia oraz większą aktywnością społeczną. Autorzy raportu podkreślają, że e-integracja generacji 50+ jest dziś ważnym wyzwaniem dla naszego kraju, zwłaszcza gdy w perspektywie najbliższych lat i postępującego procesu starzenia społeczeństwa, pokolenie 50+ będzie stanowić coraz liczniejszą grupę społeczną. Stąd niezwykle istotne jest budowanie świadomości cyfrowej osób w wieku 50+ oraz upowszechnianie wśród nich korzystania z Internetu.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wydarzenia i targi
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

675 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...