Play Box TV - test dekodera

dodano: 2023-09-29 11:39
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 5-7/2023

Play Box TV Dokładnie cztery lata temu opisywaliśmy na łamach SAT Kuriera dekoder Play Now TV Box, a właściwie jego pierwszą wersję opartą o układ Broadcom. W międzyczasie operator wprowadził dwie kolejne wersje, tym razem modele Amlogic, z coraz to mocniejszymi procesorami. W maju bieżącego roku doczekaliśmy się czwartego dekodera Play – Play Box TV, którego premierze towarzyszyło wprowadzenie Telewizji Nowej Generacji (nie mylić z nieistniejącą już telewizją nowej generacji n, która w wyniku połączenia z Cyfrą+ zapoczątkowała nc+, dziś pod nazwą Canal+).

Play Box TV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Aplikacje to miejsce gromadzące wszystkie zainstalowane na urządzeniu aplikacje. Certyfikowane są m.in. Netflix, Viaplay, Prime Video, HBO Max, Canal+ online i YouTube, to znaczy, że działają poprawnie i w pełnym zakresie, również dla treści w rozdzielczości 4K. Potwierdzamy poprawne działanie również Polsat Box Go, TVP VOD i Playera, ale tak naprawdę nie powinno być żadnego problemu także w przypadku innych popularnych aplikacji Android TV. Nowe aplikacje i gry można zainstalować ze sklepu Google Play.
 
Aplikacje – przykładowy wybór

Telewizja uruchamia listę kanałów z podziałem na Wszystkie, Dla dzieci, Dokumenty, Filmy i seriale, HBO, Informacje, Muzyka, Obcojęzyczne, Ogólne, Sport i Styl życia. Inną formę listy kanałów można uruchomić już podczas oglądania telewizji, używając strzałek na pilocie. Jest ona wzbogacona o informacje o audycjach.
 
Lista kanałów
Lista kanałów podzielona na kategorie

Niektóre kanały są nagrywane i można je oglądać do 7 dni po emisji (catch-up TV). W tym celu należy przejść do EPG, wciskając na pilocie przycisk Program i wybrać audycję z listy. Dla wybranych kanałów można ustawić nagrywanie programów. Jest też funkcja przypomnienia. Dla wybranych programów można też zmienić język audio, jakość obrazu lub włączyć napisy.
 
Dostęp do funkcji catch-up TV, timeshiftu i nagrywania na przykładzie kanału FOX

Z nieco irytujących kwestii warto wymienić brak synchronizacji podczas przełączania między aktualnie oglądanym kanałem a funkcją Program. Pozycja w Programie nie zgadza się z tą aktualnie oglądanego kanału. Nawigacja po Programie nie jest też najwygodniejsza. Wpisanie konkretnego numeru kanału powoduje przełączenie na niego zamiast przejście do tej pozycji w Programie. Zatem chyba jedynym sposobem jest poruszanie się po Programie strzałkami, co przy długiej liście kanałów jest dość czasochłonne.
 
Program

Wideo to biblioteka treści VOD, zarówno tych dostępnych bezpłatnie w posiadanym pakiecie, jak i tych, które znajdują się w innych pakietach. Wszystko to z podziałem na gatunki i kategorie, np. Seriale, Ciekawe dokumenty, Najlepsze wg Filmweb, Disney, Fantastyka, Horror czy Programy.

Wypożyczalnia to miejsce, skąd można wypożyczyć na określony czas filmowe hity. Tu również jest podział na kategorie, np. Polecane, Ostatnio dodane, Animowane, Na poprawę humoru, Historia na faktach, Filmy za 5 zł, Marvel czy Wojenne.

W przypadku bezczynności podczas korzystania z dekodera na menu – pojawia się pełnoekranowa reklama.

Nagrywanie i multimedia

Odtwarzanie plików multimedialnych w różnych popularnych formatach nie sprawia temu urządzeniu żadnego problemu. Jednak najpierw trzeba pobrać ze sklepu Google Play odpowiednią aplikację, np. VLC, która umożliwi przegląd treści nagranych na podpiętej do portu USB dekodera pamięci i odtworzenie wideo.

Nagrywanie możliwe jest tylko w chmurze, dla wybranych kanałów/audycji i to tylko w ograniczonym limicie godzin. Fizyczny zapis pliku na pamięć USB jest niemożliwy (dotyczy to również niekodowanej telewizji naziemnej lub kablowej).

Podsumowanie

Play Box TV nie jest niczym rewolucyjnym – w końcu dekodery 4K oparte o system Android TV są już obecne na rynku od dawna. Jednak w tym przypadku na szczególną uwagę zasługuje oficjalna certyfikacja Google i pełne wsparcie dla takich aplikacji, jak Netflix, Viaplay, Prime Video, HBO Max, Canal+ online czy YouTube, czego nie znajdziemy w większości dostępnych na wolnym rynku boxów.

Pozytywnie zaskakuje duża szybkość działania urządzenia. W porównaniu z pierwszym modelem dekodera Play, który testowaliśmy przed czterema laty, jest spora przepaść pod tym względem, oczywiście na korzyść nowego modelu. Na pewno przyczyniły się do tego lepsze podzespoły, ale i bardziej wydajne oprogramowanie. Jak bowiem wiadomo, dekodery Android TV udostępniane przez operatorów na ogół nie są „czystymi” boxami androidowymi, a posiadają dodatkową nakładkę/interfejs, która jeśli nie jest dopracowana, psuje cały efekt. W przypadku Play Box TV wrażenia są całkiem pozytywne. Jedyną kwestią, na którą programiści powinni zwrócić uwagę, jest nie do końca spójne działanie funkcji Program, co opisaliśmy powyżej.

Dużą przyjemność sprawia korzystanie z pilota – jest on naprawdę wygody i najzwyczajniej... ładny. Na szczęście Play nie poszedł w kierunku minimalizacji jego funkcjonalności, jak kilku innych operatorów. W przeciwieństwie do pilota Canal+ Box 4K, tutaj nadal mamy przyciski numeryczne czy strzałki do szybkiego przełączania kanałów (zappingu).

Jeśli chodzi o samą usługę Telewizji Nowej Generacji, jest ona ciekawą propozycją dla osób ceniących sobie elastyczność. Posiadane punkty można bowiem co miesiąc wykorzystywać na coraz to inne usługi czy pakiety, w zależności od zapotrzebowania. Liczba dostępnych kanałów telewizyjnych może nie imponuje, ale alternatywą wobec Telewizji Nowej Generacji jest Telewizja Max (bez puli punktów), gdzie tych kanałów jest znacznie więcej. Z minusów należy wymienić, że nie dla wszystkich kanałów dostępne są takie funkcje, jak catch-up TV, timeshift czy nagrywanie.

PLUSY
 • pilot, którego można nauczyć obsługi podstawowych funkcji telewizora
 • możliwość wyszukiwania głosowego poprzez Asystenta Google po naciśnięciu dedykowanego przycisku na pilocie Bluetooth
 • bardzo szybkie działanie dekodera, w tym płynne odtwarzanie 4K
 • wygodny w obsłudze interfejs
 • obecność koaksjalnego wyjścia cyfrowego dźwięku S/PDIF
 • możliwość zmieniania pakietów i usług z miesiąca na miesiąc
 • możliwość korzystania z dekodera poza domem, także za granicą – na łączu od dowolnego dostawcy internetowego
 • sprzęt certyfikowany przez Google i dostawców popularnych aplikacji
 • szeroki wybór aplikacji i gier ze sklepu Google Play
 • możliwość odtwarzania własnych treści z pamięci USB
 • duży wybór pakietów, usług i treści VOD

MINUSY
 • nie do końca komfortowe poruszanie się po funkcji Program – wymaga ona dopracowania
 • niektóre kanały są dostępne wyłącznie za pośrednictwem internetu od Play lub UPC Polska
 • brak możliwości nagrywania programów na fizyczny nośnik pamięci, a nagrywanie w chmurze możliwe jest tylko dla wybranych kanałów (tak samo timeshift i catch-up TV)
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...