Polsat Box 4K Lite - test dekodera

dodano: 2022-08-05 12:23 | aktualizacja: 2022-08-05 18:32
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 5-6/2022

Polsat Box 4K Lite W wydaniu 9-10/2021 magazynu SAT Kurier opublikowaliśmy raport z testów dekodera Polsat Box 4K. Było to pierwsze urządzenie 4K zaoferowane przez Cyfrowy Polsat – operatora platformy Polsat Box. Niecałe trzy miesiące później do oferty zawitał kolejny dekoder 4K – Polsat Box 4K Lite. Czym różnią się te urządzenia? Z jakimi pakietami telewizyjnymi są dostępne? Jakie treści 4K można za ich pośrednictwem oglądać?

Polsat Box 4K Lite


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jakie różnice? Jakie cechy wspólne?

Polsat Box 4K jest oferowany z pakiem M Sport lub L w ofercie telewizji satelitarnej lub kablowej IPTV (60 zł miesięcznie za pakiet, 49 zł za dekoder jednorazowo). Natomiast Polsat Box 4K Lite ze wszystkimi pakietami telewizji satelitarnej lub kablowej IPTV (20-60 zł miesięcznie za pakiet, 1 zł lub 49 zł za dekoder jednorazowo) oraz dodatkowo z telewizją internetową OTT (49 zł jednorazowo plus 10 zł miesięcznie za dekoder).

Polsat Box 4K jest przeznaczony wyłącznie do odbioru kanałów drogą satelitarną lub IPTV (nie wspiera telewizji internetowej OTT). Z kolei Polsat Box 4K Lite obsługuje zarówno satelitę, IPTV, jak i OTT. Oczywiście po podłączeniu do Internetu oba urządzenia oferują dostęp do serwisu Polsat Box Go.

Dekodery pozwalają na odbiór telewizji satelitarnej i IPTV, także w 4K, w tym takich kanałów, jak: Insight TV UHD, Fashion TV UHD, NASA TV UHD i Eleven Sports 1 4K. Dekoder w wersji Lite w ofercie OTT odbiera Eleven Sports 1 4K oraz Insight TV UHD. Oczywiście wymagane jest posiadanie odpowiednich pakietów telewizyjnych.

Opakowanie zawiera: dekoder, zasilacz sieciowy, pilot zdalnego sterowania wraz z bateriami, kabel HDMI oraz instrukcję obsługi.

Dekoder w wersji Lite jest znacznie mniejszy i lżejszy – jego wymiary wynoszą 165 x 134,9 x 35,6 mm, a masa 290 g, w porównaniu z 293,8 x 143,8 x 40,2 mm i 618 g w przypadku Polsat Box 4K. Z czego to wynika? Dekoder Polsat Box 4K dodatkowo posiada kieszeń na dysk 2,5”, wbudowaną głowicę DVB-T2 oraz czytnik kart kodowych. Wszystkie te funkcjonalności są jednak nieaktywne (przynajmniej na chwilę obecną), to znaczy dekoder nie daje możliwości nagrywania czy odtwarzania treści z dysku umieszczonego w kieszeni, nie pozwala na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej ani nie obsługuje kart CA umieszczonych w gnieździe (dekoder pracuje w bezkartowym systemie Irdeto, więc gniazdo jest nieużywane).

Na panelu przednim znajdują się: odbiornik podczerwieni (IR) oraz dioda LED sygnalizująca różne stany pracy dekodera: kolor zielony – dekoder w trakcie uruchamiania, niebieski – dekoder jest włączony, czerwony – sygnalizuje stan dekodera „szybki start”, biały – „czuwanie”. Brak wyświetlacza.

Panel tylny zawiera: gniazdo anteny naziemnej (tylko w Polsat Box 4K), wejście do podłączenia sygnału z anteny satelitarnej, złącze HDMI do podłączenia dekodera z telewizorem, port USB do podłączenia pamięci zewnętrznej typu pendrive lub dysku USB (tylko do odczytu, brak możliwości nagrywania), złącze LAN (Ethernet) na potrzeby przewodowego połączenia z Internetem, czytnik kart kodowych (tylko Polsat Box 4K), kieszeń na dysk twardy (tylko Polsat Box 4K) oraz wejście zasilania z zasilacza zewnętrznego (DC IN 12 V). Z oczywistych względów dekodery różnią się zasilaczami.
 
Panel tylny - na górze: Polsat Box 4K Lite, na dole: Polsat Box 4K

Urządzenia posiadają wyjście HDMI 2.0a z HDCP 2.2 oraz 1.4 i CEC. Obsługują rozdzielczości do 2160p (4K), technologie HDR10, PCM, Dolby Digital (AC-3) i Dolby Digital Plus (E-AC-3). Oba mogą być podłączone do Internetu albo po sieci LAN, albo za pośrednictwem bezprzewodowego Wi-Fi.

Dekodery posiadają takie same piloty zdalnego sterowania, oparte o Bluetooth, z tym, że Lite obsługuje nowszą wersję tego standardu 5.0 w porównaniu z 4.2 w Polsat Box 4K. Ciekawą korzyścią, jaką niesie za sobą użytkowanie pilota Bluetooth, jest możliwość umieszczenia dekodera na przykład w zabudowanej szafce. Takiego pilota nie trzeba również kierować w stronę dekodera.

Jedną z głównych zalet Polsat Box 4K i Polsat Box 4K Lite jest możliwość zmiany źródła sygnału między technologią satelitarną a kablową IPTV (tak zwana funkcja DUO – tylko w ofercie telewizji satelitarnej/IPTV). Konieczne jest wtedy przywrócenie ustawień fabrycznych i ponowne przejście przez proces pierwszej instalacji.

Uwaga! Usługa IPTV działa wyłącznie z Internetem stacjonarnym Plusa, Netii lub Orange.

Preinstalowana na dekoderach aplikacja Polsat Box Go umożliwia korzystanie z bogatej biblioteki VOD, także w 4K. Dodatkowo istnieje możliwość oglądania telewizji nawet na 3 urządzeniach mobilnych. Należy pobrać aplikację Polsat Box Go ze sklepu Google Play, App Store, AppGallery lub zalogować się na stronie polsatboxgo.pl.
 
Polsat Box Go

Ponadto na dekoderach dostępne są takie funkcje, jak: zatrzymywanie i cofanie do 3 godzin (TimeShift), odtwarzanie od początku (reStart) oraz odtwarzanie nawet do 7 dni od emisji (CUTV). Dotyczy to określonych programów – nie dla wszystkich te funkcje są dostępne.

Dodatkowo tylko w ofercie telewizji satelitarnej lub IPTV możliwe jest nagrywanie wybranych programów w chmurze (funkcja nPVR).

Producentem dekoderów jest firma InterPhone Service z Mielca.

Pierwsze uruchomienie

Po uruchomieniu dekodera na ekranie pojawia się plansza z logo Polsat Box i napisem „Uruchamianie dekodera, proszę czekać...”.

Pierwszym krokiem jest parowanie pilota Bluetooth. Aby rozpocząć proces, należy nacisnąć przycisk OK na pilocie. Jeśli dekoder nie reaguje, należy zrestartować pilota jednocześnie naciskając 7 i 9 i przytrzymać przez 5 s, dioda na pilocie mignie dwa razy. Potem wystarczy kliknąć OK. Na koniec pojawi się adres MAC pilota i wersja oprogramowania (podczas naszych testów było to 0.10).

Kolejny krok to ustawienie strefy czasowej (Warszawa/Polska, Moskwa/Rosja, Londyn/Wielka Brytania, Berlin/Niemcy), rozdzielczości obrazu (1080i, 1080p, 2160p25, 2160p50 i 720p – dekoder automatycznie wybiera najwyższą pasującą w chwili startu) i języka (polski, angielski).
Następnie należy wybrać sposób odbioru sygnału (satelita+Internet, tylko Internet).

Satelita + Internet, czyli tryb hybrydowy należy wybrać, jeśli zamierza się podłączyć dekoder do satelitarnej instalacji antenowej oraz Internetu i korzystać z odbioru kanałów telewizyjnych w technologii satelitarnej.

Tylko Internet, jeśli zamierza się korzystać z odbioru kanałów telewizyjnych w technologii IPTV lub w usłudze telewizji internetowej OTT (ta druga opcja tylko z dekoderem Polsat Box 4K Lite).

Następny krok to konfiguracja sieci (Wi-Fi, przewodowe, bez połączenia).

Dalej należy wybrać typ konwertera (uniwersalny lub Unicable) oraz skonfigurować DiSEqC (domyślnie wyłączony). Pokażą się procentowe paski siły i jakości sygnału (zalecane zielone). Po kliknięciu OK nastąpi instalacja kanałów. Proces trwa kilka sekund. Na koniec wyświetli się podsumowanie – liczba zapisanych kanałów telewizyjnych i radiowych.

Kolejnym krokiem jest aktualizacja oprogramowania, o ile jest dostępne. Nasze testy prowadziliśmy na wersji 1.4.6. Jeśli dekoder wyszuka nową wersję, trzeba będzie przejść proces pierwszej instalacji jeszcze raz. Dekodery Polsat Box 4K i Polsat Box 4K Lite pracują w oparciu o oprogramowanie dostarczone przez firmę ADB – graphyne.

Teraz dekoder poprosi o ustawienie opcji oszczędzania energii: Automatyczne wyłączanie (3 godziny, 6 godzin, 1,5 godziny, nigdy) oraz Oszczędzanie energii (szybki start, czuwanie).

Ostatni ekran to podsumowanie (status instalacji kanałów, połączenia sieciowego, Internetu, usługi Multiroom). Można też uruchomić prezentację dekodera, aby zapoznać się z jego podstawowymi funkcjami.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

459 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...