Starlink - testy Internetu satelitarnego w Polsce

dodano: 2022-04-07 22:38 | aktualizacja: 2022-04-15 10:58
autor: Piotr Kędziorek - 1sat.pl | źródło: SAT Kurier 1-2/2022

Starlink 1sat.pl Czy słyszałeś już o Starlink? Co to właściwie jest? To Internet satelitarny dostarczany do końcowego użytkownika z nisko orbitujących satelitów, dostępny praktycznie na całym świecie. Dostawcą jest firma SpaceX należąca do Elona Muska. Piotr Kędziorek, właściciel firmy 1sat.pl, przetestował to nowe rozwiązanie i dzieli się swoimi spostrzeżeniami na łamach SAT Kuriera.

Starlink


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Dodatkowo zainstalowaliśmy łącze backupowe, wykorzystując do tego antenę MikroTik LHGG LET6. Ponieważ system cały czas znajduje się w fazie beta-testów, zdarzają się niestety kilkuminutowe przerwy w ciągu doby, ma się to zmienić, jak już wszystkie satelity systemu trafią na swoje orbity. Dodatkowe łącze LTE załatwiło sprawę chwilowych braków internetu definitywnie. Pierwsze uruchomienie Starlinka następuje przez aplikację, która jest do pobrania na telefon z App Store lub Google Play.
 
Antena Starlink + antena MikroTik LHGG LET6 jako łącze zapasowe, fot. 1sat.pl

Telefon łączy się z oryginalnym routerem, a antena Starlink zaczyna obracać się automatycznie w poszukiwaniu właściwego sygnału. Pierwsza synchronizacja trwała kilkanaście minut, po której nastąpiła pierwsza aktywacja. Od razu zestaw poprosił o aktualizację oprogramowania. Po kolejnych kilkunastu minutach mieliśmy gotowy sprzęt Starlinka do dalszej konfiguracji sieci.

Pierwsze pomiary prędkości oscylowały w granicach 220‒350 Mbps, z pingiem ok. 50‒70 ms. Biorąc pod uwagę, że do satelity jest ok. 550 km i poruszają się one z prędkością kilku tysięcy km/h, są to naprawdę rewelacyjne wyniki. Po ustabilizowaniu się sprzętu oraz po jeszcze kilku upgradach prędkość łącza satelitarnego wzrosła do ok. 450‒500 Mbps.
 
Pierwsze testy prędkości w aplikacji Speedtest
Pierwsze testy prędkości w aplikacji Speedtest
Testy prędkości w panelu Starlink

W kolejnym etapie wybudowaliśmy w całym pensjonacie kompletną, nową instalacje Internetu bezprzewodowego w oparciu o sprzęty MikroTika (routerboard LTE, router) i Ubiquity (CloudKey i Access Pointy AC-LR wewnętrzne i AC-M zewnętrzne). Głównym routerem i sercem całego systemu został MikroTik RB4011, który ma bardzo wiele opcji konfiguracji. Nie polecamy go dla początkujących i średnio zaawansowanych użytkowników, sprzęt raczej dla profesjonalistów.

Dzięki naszemu koledze z firmy LanTech – Piotrowi Pilkowi, który potrafi z MikroTikiem zrobić praktycznie wszystko. Mamy dostępne dwa łącza redundantne, działające równolegle, z 1 ms przełączeniem między nimi oraz pełną zdalną kontrolą nad całym systemem internetowym w obiekcie. Jako ciekawostkę dodam, że Piotr potrafi wyeliminować oryginalny router Starlinka, tak by pełną obsługę anteny zapewniał router MikroTika.
 
Router MikroTik RB4011, fot. 1sat.pl

W chwili pisania artykułu do klientów zaczęły trafiać nowe anteny o kształcie prostokątnym, a pierwsi klienci zostali zaproszeni do kolejnego etapu testów – alpha, na razie tylko w USA. Na tym etapie Internet ma być dostarczany do użytkownika końcowego z prędkościami dochodzącymi do 2,1 Gbps, a ping zmniejszyć się do ok. 30 ms. Są to naprawdę kosmiczne prędkości, zważywszy na to, że Internet można odebrać praktycznie w dowolnym miejscu na świecie.

Producent przewidział wiele dodatkowych akcesoriów instalacyjnych, aby każdy mógł, nawet samodzielnie, wykonać instalację od uchwytów balastowych, poprzez różnego rodzaje nasadki czy redukcje pozwalające zamontować antenę na obecnie używanych uchwytach. Wszystkie dodatkowe elementy można zamówić przy składaniu zamówienia na właściwy zestaw.
 
Starlink na dachu, fot. 1sat.pl

Od pierwszej instalacji Starlinka w Polsce minęło już kilka miesięcy. Coraz więcej instalatorów ma z tym sprzętem do czynienia. Nam udało się zainstalować do tej pory dwa zestawy, trzeci – naszego kolegi Piotra Pilka, właśnie śmiga w okolicach Dziwnowa.

Nie wiem, czy ten rodzaj usługi stanie się popularny w naszym kraju, ale stanowi niewątpliwie alternatywę dla coraz bardziej obciążonej lokalnej infrastruktury oraz pozwala dotrzeć z naprawdę szybkim internetem do miejsc, gdzie do tej pory nie było to możliwe. Dla zobrazowania kosztów, należy dodać, że miesięczny abonament za usługę bez limitów wynosi 449 zł i na razie można ją wykupić tylko na osobę prywatną.
 
Zainstalowany Starlink z innego ujęcia, fot. 1sat.pl

Co nastąpi w niedalekiej przyszłości? SpaceX złożyło wniosek o zezwolenie na zbudowanie konstelacji Starlink drugiej generacji (tzw. Gen2), choć pierwsza jeszcze nie jest skończona. Ostatni satelita 1. generacji ma zostać uruchomiony 19 listopada 2027 roku. Gen2 ma się składać z następnych 30 tys. satelitów na orbitach o wysokości nad ziemią pomiędzy 328 km a 614 km, w tym ponad 85% satelitów ma być umieszczonych na wysokościach poniżej 400 km. SpaceX chce przynajmniej przez jakiś czas posiadać na orbicie satelity obydwu generacji. Wniosek jest obecnie procedowany przez amerykańską Federalną Komisję Łączności.

Piotr Kędziorek
właściciel 1sat.pl
piotr(małpa)1sat.pl

My nie jesteśmy „fachowcami” – my tylko po nich poprawiamy...
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...