Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 86,5°E?

dodano: 2022-02-26 10:39
autor: RO | źródło: satkurier.pl

Republikańskie Centrum Komunikacji Kosmicznej w Kazachstanie (RCKS) 86,5°East jest lokalizacją orbitalną Republikańskiego Centrum Komunikacji Kosmicznej (RCKS) w Kazachstanie. Stacjonujący z niej satelita KazSat-2 jest przeznaczony do świadczenia usług telekomunikacyjnych: radiofonii i telewizji, telefonii, dostępu do Internetu i transmisji danych. Zasięg pokrycia obejmuje całe terytorium Kazachstanu, kraje Azji Środkowej i środkową część Rosji. Sygnał wiązki dociera też do Polski.

Republikańskie Centrum Komunikacji Kosmicznej w Kazachstanie (RCKS)


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kluczową rolą KazSat-2 jest dosył satelitarny państwowych i prywatnych stacji telewizyjnych, które w Kazachstanie można oglądać bezpłatnie na podstawie decyzji zatwierdzonej przez tamtejszy rząd. Są to głównie kanały krajowe, takie jak Qazaqstan TV, Balapan, Kazakh TV, QazSport, KTK, Perviy kanal Eurasia, 31 kanal, NTK, STV czy Almaty TV oraz kanały regionalne. Te ostatnie nie są szyfrowane, co oznacza, że do ich odbioru nie jest wymagany sprzęt certyfikowany przez państwowego operatora.

KazSat-2 został wystrzelony na orbitę geostacjonarną 16 lipca 2011 roku z kosmodromu Bajkonur i trafił na pozycję orbitalną 86,5°E. Satelita został zbudowany na platformie Yakhta Centrum Kosmicznego im. M. Chruniczewa we współpracy z francusko-włoską firmą Thales Alenia Space. Inicjatorem projektu jest państwowa agencja kosmiczna Republiki Kazachstanu (w skrócie RCKS). Podczas budowy systemu orientacji i stabilizacji satelity wykorzystano niezawodne urządzenia francuskiej firmy EADS Astrium. Żyroskopowy wektor miernika prędkości kątowej i czujniki astro, które pozwalają satelicie orientować się w kosmosie za pomocą gwiazd. To właśnie przez błędy systemu nawigacyjnego został utracony pierwszy satelita serii KazSat w 2008 roku. KazSat-2 jest wyposażony w 16 transponderów pasma Ku (od 10,95 do 11,2 GHz i od 11,45 do 11,7 GHz), każdy po 54 MHz. Przewidywana długość pracy na orbicie wynosi nie mniej niż 12 lat.

System kontroli i monitorowania satelity jest przeprowadzany z kompleksu naziemnego Akkol, położonego w miejscowości Akköl w północnym Kazachstanie, w obwodzie akmolskim. Centrum zostało zmodernizowane w latach 2008-2010 w ramach projektu KazSat 2 oraz w 2013 roku w ramach projektu KazSat-3.

 
Republikańskie Centrum Komunikacji Kosmicznej Akköl (Kazachstan)


Wdrożenie serii KazSat pozwoliło na wprowadzenie wydajnych i niezawodnych dróg komunikacji satelitarnej w Kazachstanie. RCKS daje ogromne możliwości operatorom w kraju, krajowym spółkom i holdingom, agencjom rządowym i prywatnym w zakresie dystrybucji cyfrowej telewizji i radia (DTH, IPTV), a także przy tworzeniu korporacyjnych sieci łączności satelitarnej o różnych topologiach.

Wiązka KazSat-2 TV o największej mocy 44dBW w północno-wschodniej Polsce - odbiór (ale nieregularny) z anteny już od 130 cm. Sygnał słabnie w dalszej części kraju - odbiór z anten od 180 cm. Satelita trudny w odbiorze ze względu na niskie położenie nad horyzontem i niesprzyjające parametry (częstotliwości dla SCPC są blisko siebie, wysokie FEC, niskie SR, standard DVB-S2 z modulacją 8PSK, pływający sygnał, skew LNB).

 
KazSat-2 - wiązka TV, pasmo Ku [mapka: satbeams.com]


 
Satelita Pozycja Pasmo Wiązka Moc wiązki w Polsce [dBW] Wielkość anteny [cm] Uwagi dot. zasięgu Uwagi dot. sprzętu
KazSat-2 86,5°E Ku KazSat-2 TV do 44 od 180 Lepsze warunki na północnym-wschodzie Wymagany odbiornik z bardzo czułą głowicą, który lepiej sobie poradzi z niskimi SR, wysokimi FEC, standardem DVB-S2 i modulacją 8PSK

Dla DVB-S2X odbiornik powinien posiadać wsparcie tego systemu. To samo dotyczy stosowanych kompresji dla wideo HEVC/H.265 i innych


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

429 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...