TechniSat TerraBox T3 - test odbiornika

dodano: 2021-12-16 13:58
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 9-10/2021

TechniSat TerraBox T3 Dawno na naszym stanowisku redakcyjnym nie testowaliśmy odbiornika naziemnej telewizji cyfrowej. Czas to zmienić. Na łamach wydania SAT Kuriera 9-10/2021 opisujemy urządzenie TechniSat TerraBox T3 obsługujące nowe standardy DVB-T2 i H.265/HEVC, a więc jest to odbiornik dostosowany na polski rynek. Przypomnijmy, że od połowy przyszłego roku nie będzie dłużej możliwe oglądanie telewizji naziemnej na urządzeniach obsługujących wyłącznie DVB-T/MPEG-4. Emisje w starym standardzie zostaną bowiem zastąpione tymi w DVB-T2/HEVC.

TechniSat TerraBox T3


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Nagrywanie, timeshift i multimedia

Podmenu USB zawiera: Multimedia (z podziałem na Pliki, Wideo, Muzykę i Obraz), PVR Media oraz Zarządzanie nagrywaniem (Timeshift – włącz, wyłącz; Czas trwania nagrania (max. czas dla pojedynczego nagrywanego pliku) – od 2 do 12 godzin; Section Record – włącz, wyłącz (opcja ta pozwala na tworzenie i zapisywanie plików dla funkcji Timeshift; gdy opcja jest wyłączona, nagrania z Timeshift nie są zapisywane); Informacje o dysku).

Istnieje możliwość przeprowadzenia formatowania podłączonej pamięci USB. Można też przypisać nośnik pamięci do funkcji nagrywania DVR i tym samym ustawić go jako urządzenie domyślne. Dostępne są dwie możliwości formatowania: przy pomocy systemu plików FAT32 lub NTFS. Dla dysków USB zalecana metoda to NTFS, ponieważ FAT32 uniemożliwia zapis plików większych niż 4 GB. TerraBox T3 obsługuje następujące pliki wideo: mkv, avi, ts, mp4, mpg, flv, vob, trp, tp, mov, dvr, mpeg, m2ts; pliki audio: mp3, aac, m4a, ac3; pliki obrazów: jpg, jpeg, bmp, png.

Wspomniana funkcja Timeshift umożliwia zatrzymanie bieżącej transmisji w dowolnym momencie poprzez naciśnięcie przycisku Pauza/Odtwarzanie i wznowienie jej po przerwie poprzez ponowne naciśnięcie przycisku Pauza/Odtwarzanie. W celu zatrzymania funkcji Timeshift należy wcisnąć przycisk Stop. Podczas działania funkcji Timeshift możliwe jest przewijanie programu zarówno w przód, jak i w tył (przyciski przewijania, niebieski i żółty).

Media PVR służy do odtwarzania nagrań wykonanych za pomocą odbiornika.

Odbiornik obsługuje przez port USB wszystkie typy dysków twardych do 1 TB w obudowach zewnętrznych, które są wyposażone w niezależny zasilacz. Jedynym warunkiem jest, aby dysk twardy posiadał jedną podstawową partycję, która jest sformatowana w systemie NTFS (zalecane) lub FAT32.

Zaleca się regularne archiwizowanie danych na komputerze PC. Duża liczba plików z nagraniami może spowolnić współpracę z odbiornikiem (powolne ładowanie listy plików).

Odbiornik pozwala na nagrywanie programów. Ta funkcja jest dostępna tylko wtedy, gdy do odbiornika zostanie prawidłowo podłączona zewnętrzna pamięć USB. W celu wywołania funkcji nagrywania należy wcisnąć przycisk REC. Odbiornik rozpocznie natychmiast nagrywanie programu na podłączony poprzez USB nośnik pamięci.

Podczas nagrywania można wywołać listę programów (przycisk OK) i odtworzyć inny kanał, ale tylko z tego samego multipleksu/częstotliwości.

Użytkowanie

Najważniejsze podczas obsługi dekodera pilotem są: przycisk OK oraz przyciski strzałek. Tym pierwszym wywołujemy listę kanałów, przyciskami dół/góra przełączamy kanały, a strzałkami lewo/prawo regulujemy głośność.
 
Lista kanałów

Dość nietypowo w tym urządzeniu przypisano funkcjonalność przycisków P góra/dół. Zazwyczaj służą one do przełączania kanałów, ale w TerraBox T3 można nimi tylko przełączać strony na liście kanałów, na zasadzie page up, page down.

Exit służy do cofania podczas poruszania się po menu, Recall pozwala na przełączenie do poprzednio oglądanego kanału.

Po naciśnięciu przycisku Info na pilocie, w dolnej części ekranu, na pasku wyświetlane są informacje o aktualnym i następnym programie dla bieżącego kanału. Ponowne wciśnięcie przycisku Info pokazuje informacje o sygnale (siła, jakość, wraz z paskami procentowymi, itd.).
 
Banner informacyjny
Banner informacyjny + miernik sygnału

Przycisk EPG na pilocie wyświetla przewodnik po programach. Można tam znaleźć szczegółowe informacje o audycjach na poszczególnych kanałach. Po wybraniu programu można skorzystać z funkcji timera, aby automatycznie zaplanować oglądanie lub nagrywanie danego programu.
 
EPG - przewodnik po programach

TTX na pilocie pokazuje teletekst, pod warunkiem, że jest on nadawany przez wybraną stację telewizyjną. Należy pamiętać, że właściwa strona kodowa (znaki diakrytyczne) jest wyświetlana w zależności od ustawień języka wprowadzonych w menu ustawień języka.
 
Teletekst

Przycisk Audio wyświetla okno z dostępnymi ścieżkami dźwiękowymi. Można wybrać dowolną z nadawanych ścieżek dźwiękowych. Dostępność ścieżek audio zależna jest od nadawcy.

Sub pokazuje listę dostępnych napisów dla danego programu telewizyjnego. Potwierdzamy, że odbiornik poprawnie wyświetla napisy z polskimi znakami.
 
Poprawne wyświetlanie napisów z polskimi znakami

POSDUMOWANIE

TerraBox T3 to przyszłościowy odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej posiadający wszystkie niezbędne cechy: obsługę standardu DVB-T2 HEVC HD, nagrywanie i odtwarzanie treści z pamięci USB, timeshift, kontrolę rodzicielską, wyświetlacz czy zaawansowane możliwości edycji listy kanałów.

Odbiornik nie oferuje funkcji internetowych, w tym telewizji hybrydowej HbbTV.

Miłym zaskoczeniem jest obsługa DVB-C, o czym producent nie wspomina. Jednak my potwierdzamy poprawny odbiór niekodowanych kanałów UPC Polska w Krakowie.

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, urządzenie posiada 4 MB pamięci flash i 64 MB pamięci DDRAM. Są to standardowe parametry dla odbiorników tego typu. Przełączanie między kanałami trwa około 2 sekundy.

TerraBox T3 jest idealną propozycją dla seniorów, ponieważ urządzenie to posiada duży, wygodny pilot w tradycyjnej formie, z dobrze opisanymi przyciskami i funkcją uczenia. Ponadto odbiornik można podłączyć do starszych modeli telewizorów, które nie są wyposażone w złącze HDMI, a jedynie SCART. W końcu sam interfejs użytkownika jest czytelny i intuicyjny. Plusem jest wyświetlacz, na którym może być pokazywany albo numer kanału, albo aktualna godzina.

Cena TechniSat TerraBox T3 wynosi 179 zł, więc nieco więcej w porównaniu z dostępnymi na polskim rynku modelami odbiorników DVB-T2 HEVC HD. Za to mamy gwarancję, że jest to produkt wysokiej jakości, z dopracowanym oprogramowaniem i porządnie spolszczonym interfejsem.
 


PLUSY:
  • pilot z dużymi i czytelnymi przyciskami oraz funkcją zapamiętywania
  • złącze SCART dla starszych telewizorów
  • duże możliwości konfiguracyjne
  • możliwość nagrywania na zewnętrzne nośniki USB oraz przeglądania i odtwarzania plików multimedialnych z USB
  • idealny także dla seniorów

MINUSY:
  • brak możliwości połączenia z internetem, brak HbbTV
  • nie najniższa cena
  • czas przełączania między kanałami około 2 s
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...