Polsat Box 4K - test dekodera

dodano: 2021-11-17 14:30 | aktualizacja: 2022-08-29 13:16
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 9-10/2021

Polsat Box 4K Wrzesień był bardzo gorącym miesiącem w naszej branży za sprawą wielkich zmian w Grupie Polsat Plus. Przypomnijmy: Polsat Box zastąpił markę Cyfrowy Polsat, serwis streamingowy i VOD Polsat Box Go pojawił się w miejscu Cyfrowy Polsat Go oraz Ipli, powstała też zupełnie nowa marka – Polsat Go. Jednak najważniejszą z naszego punktu widzenia nowością było wprowadzenie do oferty tej największej w Polsce platformy dekodera Polsat Box 4K i kanałów w rozdzielczości 4K. Przyjrzyjmy się bliżej temu najnowszemu urządzeniu. Aktualizacja: Cyfrowy Polsat zablokował w dekoderze Polsat Box 4K możliwość odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Polsat Box 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Pod niebieskim przyciskiem „Opcje” na pilocie kryje się menu umożliwiające skalowanie obrazu, uruchomienie napisów ekranowych i wybór ścieżki dźwiękowej (te dwa ostatnie – o ile dostępne w danym programie).
 
Opcje

Przycisk Wstecz pozwala na przełączenie się do poprzednio oglądanego kanału, żółty wyświetla menu Ustawień (tak samo jak dedykowany przycisk w prawej górnej części pilota). Zastosowania nie mają przyciski czerwony i zielony.

Pora omówić Menu, które wywołujemy dwukrotnym naciśnięciem domku na pilocie. Obejmuje ono 13 elementów: Polecane, Do obejrzenia, Kanały TV, Polsat Box Go, HBO GO, Naziemna TV, Program TV, Nagrania, Moje pliki, Radio, Szukaj, Strefa abonenta i Ustawienia.

Polecane umożliwia przejście do ekranu startowego.

W sekcji Do obejrzenia można znaleźć pozycje, które wcześniej wskazaliśmy w Menu akcji, np. podczas przeszukiwania EPG w celu znalezienia interesujących nas programów.

Kanały TV są podzielone na: wszystkie, ostatnio oglądane, ogólne, edukacja, film, sport, dzieci, rozrywka, muzyka, informacja, erotyka, dla abonentów, radio, VOD.

Polsat Box Go i HBO GO uruchamiają dedykowane aplikacje wideo na życzenie – stworzone odpowiednio przez Cyfrowy Polsat i HBO Polska.
 
Polsat Box Go

Naziemna TV uruchamia wyszukiwanie kanałów telewizji naziemnej (DVB-T i DVB-T2 – UHF i VHF). Zameldują się one na wolnych pozycjach od numeru 1000 wzwyż na dekoderze. Brak obsługi HbbTV. Aktualizacja: Cyfrowy Polsat zablokował w dekoderze Polsat Box 4K możliwość odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.
 
Naziemna TV
Wyszukiwania kanałów TV naziemnej
Skanowanie kanałów DVB-T
Skanowanie kanałów DVB-T2

Program TV umożliwia przejście do rozbudowanego EPG albo w widoku tabeli, albo widoku listy. Możliwe jest też wygodne przeglądanie pozycji programowych, dla których ustawiliśmy w EPG przypomnienie (opcja Zaplanowane).

Nagrania obejmuje Wszystkie, Najnowsze, Nieobejrzane, Ostatnio oglądane, Zaplanowane i Nieudane.

Moje pliki są podzielone na trzy podkategorie: Wideo, Muzyka, Zdjęcia. Ten element menu pozwala na przejście do odtwarzania plików multimedialnych. np. z pamięci USB.

Kolejna opcja to Radio z dwiema opcjami do wyboru: Radio satelitarne i internetowe.
 
Radio

Szukaj to bardzo wygodna wyszukiwarka. Wystarczy wprowadzić zaledwie trzy znaki, aby urządzenie zaczęło dopasowywać fragmenty fraz i podpowiadać dalsze części. Po naciśnięciu OK na wyszukanej pozycji uruchamia się Menu akcji, które omawialiśmy już wcześniej.

Strefa abonenta podzielona na: Pomoc, Wiadomości i Płatności. W pierwszym z nich można wyłączyć plansze-podpowiedzi, które wyświetlają po kilku sekundach bezczynności w dowolnym menu. Ta opcja nazywa się Samouczek. W Pomocy znajdują się jeszcze: Podpowiedzi (dodatkowe informacje pomocne w codziennym użytkowaniu sprzętu), Pilot (przewodnik po funkcjach pilota) i Prezentacja (przewodnik po funkcjach dekodera). Wiadomości to lista komunikatów wysyłanych do abonenta ze strony operatora, natomiast Płatności to aplikacja informująca o płatnościach za abonament platformy.

Multimedia i nagrywanie

Polsat Box 4K umożliwia przeglądanie plików multimedialnych w ramach menu Moje pliki. W tym celu najpierw należy podłączyć pamięć USB. Pliki można również przeglądać z DLNA.

Dekoder ma w specyfikacji, że odtwarza pliki wideo w formatach AVI, MKV, MP4 i TS w kompresji MPEG-2, MPEG-4, HEVC. Max. obsługiwaną rozdzielczością jest 3840x2160 (4K), a fps 24/25/30 dla MPEG-2 i 6~30 dla pozostałych. Potwierdzamy bezproblemowe odtwarzanie TS, także z HEVC. W plikach wideo wspierane są formaty dźwięku MP3 dla wszystkich obsługiwanych plików oraz dodatkowo E-AC3 dla MP4 i TS. Według instrukcji obsługi, z formatów audio wspierany jest MP3, jednak nie udało nam się odtworzyć plików w tym formacie. Jeśli chodzi o pliki graficzne, możliwe jest wyświetlanie obrazów w JPEG (*.jpg, *.jpeg), PNG, GIF (bez animowanych) i BMP. Max. rozmiar pojedynczego pliku wynosi 19 MB, a w przypadku PNG, GIF i BMP dodatkowo nie może przekroczyć rozdzielczości 3072x3072 (nie dotyczy JPEG).

Dla zdjęć możliwe jest ich powiększenie (2x, 3x, 4x) i obracanie o 90°. W przypadku audio – przewijanie i pauza. Dodatkowo przycisk Opcje pozwala na uruchomienie odtwarzania losowego, zmianę trybu odsłuchu oraz ustawienie kolejności. Dla wideo możliwe jest przewijanie (4x, 16x, 32x, 64x) i pauza, a Opcje pozwalają na ustawienie formatu obrazu, zmianę trybu odtwarzania oraz wybór kolejności.

Dekoder nie wspiera nagrywania na zewnętrzne nośniki pamięci. Możliwe jest za to nagrywanie w chmurze do 100 godzin treści. Nagrania będą dostępne przez 30 dni.

Podsumowanie

Dekoder Polsat Box 4K jest nowoczesnym i szybkim urządzeniem umożliwiającym wygodne korzystanie z domowej rozrywki. Posiada wszystkie najnowsze funkcje i mogą z niego skorzystać zarówno osoby posiadające satelitarną instalację antenową, jak i te mające dostęp wyłącznie do Internetu. Koniecznym warunkiem jest w tym drugim przypadku posiadanie Internetu Plusa, Netii lub Orange, ponieważ jest to usługa IPTV a nie OTT.

Odnośnie wspomnianych wcześniej funkcji, są to m.in. nPVR (nagrywanie w chmurze, bez dysku), timeshift (zatrzymywanie i cofanie programów do 3 godzin), reStart (oglądanie programów od początku do max. 3 godzin), CatchUP (oglądanie programów nawet 7 dni od ich emisji).

Atrakcyjny jest nowy pilot Bluetooth dołączony do Polsat Box 4K. Świetnie leży w dłoni, jest dobrze wyważony, wygodny w użytkowaniu, dobrze opisany i posiadający nowoczesny design. Jednak przede wszystkim nie trzeba go kierować w stronę dekodera i może działać nawet z innego pomieszczenia.

Ciekawy jest również ekran startowy, który w wygodny i szybki sposób podpowiada użytkownikowi, co interesującego jest aktualnie dostępne w ofercie. Choć z drugiej strony dobrze byłoby, aby w ustawieniach dekodera była możliwość jego trwałego wyłączenia na starcie. Byłby to ukłon w stronę osób starszych, które niekoniecznie potrafią korzystać z zaawansowanych funkcji dekodera, a używają go tylko do oglądania swoich ulubionych kanałów.

Na duży plus działa to, że menu i nawigacja są podobne do tych w dekoderach Evobox PVR, Evobox HD czy Evobox IP, dzięki czemu abonent przechodzący z nich na model 4K nie będzie się czuł zagubiony.

Cieszy, że dekoder ma tuner naziemny, choć w instrukcji obsługi pojawia się adnotacja, że tuner ten jest nieaktywny. Wersja aplikacji dla TV Naziemnej to obecnie 1.0.3. Ma ona niewielkie dolegliwości, na które trzeba uważać – można np. wyłączyć ją w trakcie skanowania i druga próba skanowania zaraz po tym się nie udaje. HbbTV dla naziemnej TV jak na razie brak. Co ciekawe wyszukują się kanały TV Mobilnej, ale nie można ich odebrać, bo są szyfrowane w Irdeto CA, jednak z innym CAID. Aktualizacja: Cyfrowy Polsat zablokował w dekoderze Polsat Box 4K możliwość odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Zaletą dekodera Polsat Box 4K jest – podobnie jak we wszystkich dotychczasowych modelach – możliwość ręcznego wyszukiwania kanałów satelitarnych, po samodzielnym wpisaniu parametrów.

Reasumując, Polsat Box 4K to absolutny must have dla abonentów platformy, której operatorem jest Cyfrowy Polsat, ale i coś, co powinno zainteresować osoby zastanawiające się nad wyborem płatnej telewizji.
 

PLUSY:
 • prosta instalacja
 • bezproblemowy odbiór zarówno w przypadku telewizji satelitarnej, jak i IPTV
 • obsługa DVB-T2/HEVC
 • nagrywanie w chmurze
 • aplikacje Cyfrowy Polsat GO i HBO GO
 • funkcje timeshift, reStart, CatchUP
 • obsługa treści w rozdzielczości 4K, w tym odbiór kanałów 4K
 • pilot Bluetooth
 • możliwość ręcznego wyszukiwania kanałów z satelity
 • obsługa Unicable
 • duża szybkość działania
 • intuicyjny i ładnie zaprojektowany interfejs użytkownika
 • szerokie możliwości konfiguracyjne
 • dekoder wyprodukowany w Polsce

MINUSY:
 • brak obsługi dysków zainstalowanych w kieszeni (niewykluczone dodanie obsługi w przyszłości)
 • nagrywanie na zewnętrzne nośniki nie jest możliwe
 • treści nagrane w chmurze (max. 100 godzin) przechowywane tylko przez 30 dni
 • IPTV działa tylko z internetem Plusa, Netii i Orange
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

459 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...