Polsat Box 4K - test dekodera

dodano: 2021-11-17 14:30 | aktualizacja: 2022-08-29 13:16
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 9-10/2021

Polsat Box 4K Wrzesień był bardzo gorącym miesiącem w naszej branży za sprawą wielkich zmian w Grupie Polsat Plus. Przypomnijmy: Polsat Box zastąpił markę Cyfrowy Polsat, serwis streamingowy i VOD Polsat Box Go pojawił się w miejscu Cyfrowy Polsat Go oraz Ipli, powstała też zupełnie nowa marka – Polsat Go. Jednak najważniejszą z naszego punktu widzenia nowością było wprowadzenie do oferty tej największej w Polsce platformy dekodera Polsat Box 4K i kanałów w rozdzielczości 4K. Przyjrzyjmy się bliżej temu najnowszemu urządzeniu. Aktualizacja: Cyfrowy Polsat zablokował w dekoderze Polsat Box 4K możliwość odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Polsat Box 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Konfiguracja

Menu Ustawienia gromadzi 9 elementów: Informacje, Ustawienia sprzętowe, Ochronę rodzicielską, Sieć, Bluetooth, Obraz i dźwięk, Antenę, Ustawiania użytkowania i Diagnostykę.
 
Ustawienia

W Informacjach można znaleźć Szczegóły sprzętowe, informacje o Dostępie warunkowym oraz sposoby skontaktowania się z centrum obsługi klienta (telefon, fax, www, e-mail, adres).

Ustawienia sprzętowe obejmują: Ustawienia domyślne, pozwalające na przywrócenie ustawień fabrycznych (wymagany jest kod PIN) i Aktualizację oprogramowania.

Ochrona rodzicielska pozwala na zmianę PIN, ograniczeń wiekowych (domyślnie 18 lat) oraz wyświetlenie domyślnego kodu PIN (0000).

Kategoria Sieć umożliwia zmianę opcji sieciowych. Możemy tutaj przełączyć się między połączeniem przewodowym a bezprzewodowym (Wi-Fi) lub całkiem wyłączyć sieć. Można też tutaj włączyć lub wyłączyć opcję QOS (Quality of Service).

Bluetooth umożliwia sparowanie pilota, gdyby ponownie zaistniała taka konieczność.

Obraz i dźwięk obejmuje: Regulację głośności TV (wyłączona lub włączona, jeśli chcemy sterować głośnością telewizora za pomocą pilota). HDMI CEC, jeśli aktywne, umożliwia jednoczesne włączenie dekodera i telewizora pilotem od dekodera. Przykładowo, należy wybrać tę opcję jako wyłączoną, jeśli chcemy słuchać muzyki bez włączania telewizora. Podkategoria Dźwięk pozwala na wybór stereo lub dźwięku przestrzennego. W Formacie obrazu mamy trzy opcje: bez zmiany, rozciągnięcie, powiększenie. Chodzi o sposoby wyświetlania obrazu o proporcjach 4:3. W Rozdzielczości obrazu mamy do wyboru: 576p, 720p, 1080p, 1080i, 2160p50 i 2160p25.

Antena gromadzi: Wyszukiwanie automatyczne, Wyszukiwanie ręczne, Konfigurację i Instalację kanałów. Wszystkie te opcje dotyczą odbioru z satelity. Szczególnie cieszy możliwość ręcznego wyszukiwania kanałów satelitarnych, wpisując parametry samodzielnie. Serwisy dopisują się na koniec listy, powyżej pozycji 1000.
 
Typ konwertera

W kategorii Ustawienia użytkownika mamy: Język menu (polski, angielski), Pilot mobilny (włączony, wyłączony), Przeźroczystość menu, EPG (0-4), Szukaj (wszystko, lokalnie), Automatyczne wyłączanie, Oszczędzanie energii, Pokaz slajdów (1-5 s), Wyświetlanie paska (2-10 s), Język napisów (polski, angielski, brak), Dźwięk (polski, angielski) i Strefa czasowa. Część z tych elementów znamy już z kreatora pierwszej instalacji.
 
Ustawienia użytkownika

Ostatnia kategoria menu Ustawienia to Diagnostyka. Możemy tutaj sprawdzić sygnał satelitarny, przetestować połączenie internetowe (sprawdza prędkość w Mb/s), rozpocząć zdalną diagnostykę (przez centrum obsługi klienta) oraz sprawdzić status połączenia sieciowego (dostajemy tu takie informacje, jak adres IP, maska podsieci, itp.).

Użytkowanie

Polsat Box 4K, tak samo jak modele Evobox PVR, Evobox HD i Evobox IP, pracuje w oparciu o oprogramowanie dostarczone przez firmę ADBgraphyne. Wyróżnia się ono przejrzystym i intuicyjnym interfejsem, co umożliwia prostą obsługę dekodera. Ponadto oferuje wręcz niezliczoną ilość przydatnych funkcji, które ułatwiają codzienne użytkowanie. Charakteryzuje się też ładnym wyglądem.

Po uruchomieniu dekodera na ekranie pokazuje się półprzeźroczysty ekran startowy, na tle ostatnio oglądanego kanału. W górnej jego części, pod logo Polsat Box, wyświetlane są informacje o aktualnie emitowanym programie (kanał, godzina, tytuł, opis). Poniżej można znaleźć kafelki z ostatnio oglądanymi kanałami wraz z informacją, co właśnie jest na nich nadawane. Kolejnymi elementami na ekranie są sekcje: Dla Ciebie, Rozrywka dla każdego, Seriale premium, Polskie komedie, Filmy w 4K, Dla całej rodziny, Najlepsze seriale, Nowości filmowe, Filmy dla małych i dużych, Seriale komediowe, Życiowe historie, Seriale zagraniczne i Najlepsze kabarety. Umożliwiają one przejście do treści VOD. Aby wyłączyć ekran startowy, wystarczy nacisnąć na pilocie przycisk wstecz, a żeby go ponownie włączyć zielony przycisk z ikonką domku. Kolejne naciśnięcie domku przeniesie użytkownika do Menu dekodera.
 
Ekran startowy

Aby podczas oglądania programu wyświetlić listę kanałów, wystarczy nacisnąć OK na pilocie lub strzałkę w górę. Jest ona zaprojektowana w sposób przejrzysty i estetyczny. Każda z pozycji zawiera: numer na liście, logo, czas rozpoczęcia, informację o dostępności dodatkowych funkcji, nazwę audycji, a także informacje o kolejnej audycji. Po liście można poruszać się przyciskami góra/dół. Aby przeskakiwać całe strony – lewo/prawo.
 
Lista kanałów

Kolejnym istotnym elementem interfejsu podczas użytkowania dekodera jest banner informacyjny. Aby go wywołać, należy nacisnąć przycisk „i” na pilocie. Kolejne naciśnięcie wywoła dokładny opis audycji (także naciśnięcie przycisku w dół na pilocie), z którego można również przejść do opisów innych programów, czy nawet przełączyć się na inną stację.

Banner informacyjny pokazuje się również zaraz po przełączeniu kanału. W dolnej jego części znajduje się informacja o aktualnie nadawanym programie (tytuł, czas trwania od do, długość w minutach, ograniczenie wiekowe), logo kanału i jego numer oraz nazwa, typ (TV lub radio) oraz nazwa listy, na której kanał się znajduje. Poniżej mamy graficzny pasek postępu. Dodatkowo w górnym prawnym rogu ekranu wyświetla się dzień tygodnia oraz aktualna godzina.
 
Banner informacyjny

Klawisz w prawo na pilocie wywołuje Menu akcji, w którym można znaleźć następujące opcje: Oglądaj (na trwającej audycji) lub Przypomnij (dodaje przypomnienie dla wybranego programu z EPG), Dodaj do obejrzenia, Inne emisje programu (wyszuka inne emisje programu o tej nazwie w bazie EPG wszystkich kanałów), Znajdź podobne (wyszuka w EPG programy o podobnej nazwie), Szukaj (wyszuka w EPG w sposób dynamiczny wpisaną frazę), Dodaj do ulubionych (dodanie stacji do głównej listy kanałów ulubionych), Nagraj (lub Nagraj sezon i Nagraj odcinek w przypadku powtarzających się audycji, np. seriali), Więcej informacji (wyświetli rozszerzony opis audycji) i Oglądaj od początku.
 
Manu akcji

Wciśnięcie klawisza w lewo na pilocie pokaże inną, bardziej rozbudowaną formę bannera informacyjnego, wzbogaconą dodatkowo o m.in. możliwość uruchomienia timeshiftu.

Przytrzymanie przez kilka sekund klawisza „i” wywoła zaawansowane Informacje o sygnale.

EPG (Program TV) wywołujemy naciskając przycisk EPG na pilocie. Po EPG poruszamy się klawiszami nawigacyjnymi (prawo/lewo, góra/dół). Po naciśnięciu przycisku w prawo przechodzimy z listy programów do kanałów. Kolejne kliknięcie tego przycisku przełącza nas do kategorii. Mamy do wyboru: magazyn, film, reportaż, rozrywka, serial, teatr i sport (pokazuje się lista dostępnych danego dnia audycji w danej kategorii). Natomiast naciśnięcie na liście programów przycisku w lewo umożliwia wybór czasu (jaki dzień, pora dnia dzisiejszego). EPG obejmuje rekordy z 7 dni wstecz i 7 dni naprzód. Następne kliknięcie „w lewo” pozwala na wybór listy kanałów: wszystkie, ostatnio oglądane, ogólne, informacja, film, rozrywka, sport, muzyka, edukacja, dzieci, erotyka i ulubione. Klikając po raz kolejny w lewo, możemy wybrać opcję przełączenia się na inny widok EPG (listy bądź tabeli – dekoder zapamięta nasz wybór przy kolejnym wejściu w EPG). Naciśnięcie OK pokaże listę dostępnych poleceń, Natomiast przycisk „i” wyświetli informacje o programie.
 
EPG w widoku listy
EPG w widoku tabeli
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...