PULSe 4K Mini - test odbiornika

dodano: 2021-11-03 11:18 | aktualizacja: 2021-11-03 17:42
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 9-10/2021

PULSe 4K Mini Na łamach magazyn SAT Kurier 7-8/2021 opisywaliśmy linuksowy odbiornik PULSe 4K Twin z podwójną głowicą DVB-S2X. To odbiornik 4K od słowackiej firmy AB-COM, a teraz wprowadzany jest jego mniejszy brat pod nazwą PULSe 4K Mini. Wcześniej testowany odbiornik występuje w 3 wersjach: Single (pojedyncza głowica), Twin (podwójna DVB-S2X) i Combo (DVB-S2X + DVB-T2/C). W przypadku PULSe 4K Mini jest tylko jedna wersja, która ma pojedynczy tuner DVB-S2X z jednym gniazdem CI oraz jednym czytnikiem kart – oba umieszczone na panelu tylnym.

PULSe 4K Mini


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na panelu tylnym PULSe 4K Mini jest też czytnik kart pamięci i wszystkie inne złącza, ale nie ma miejsca na kieszeń dla dysku. Z przodu nie ma nic – tylko logo. Oczywiście jest jeszcze jedna zasadnicza różnica – chodzi tu o wielkość obudowy – PULSe 4K Mini jest malutki i poniekąd przypomina odbiornik Vu+ Zero 4K, ale będzie tańszy, więc może wzbudzić zainteresowanie.

Opis odbiornika

Do testów z firmy AB-COM otrzymaliśmy PULSe 4K Mini z kartą SD do zapisu programów. Sercem odbiornika jest potężny 4-rdzeniowy procesor HiSilicon Hi3798MV200 (ARM Cortex A53) firmy Huawei, o mocy 15000 DMIPS i częstotliwości taktowania 1,6 GHz.

Odbiornik zawiera dużą pamięć flash 8 GB (eMMC) – możliwość rozbudowy przez USB lub kartę SD. Pamięć RAM: łącznie 1 GB RAM (DDR4), z czego około 200 MB zarezerwowanych jest dla Enigma2. Przypomnijmy, że odbiornik PULSe 4K ma 2 GB pamięci RAM. Jest obsługa HDR10 i HLG.

Odbiornik PULSe 4K Mini umożliwia odbiór kanałów SD, HD i UHD w kompresji MPEG-2, MPEG-4/H.264, HEVC/H.265 i pracuje w rozdzielczości wideo do 2160p (tzw. 4K).
 

Odbiornik posiada wbudowany jeden czytnik uniwersalny i jedno gniazdo CI/CI+ (dla CI+ trzeba mieć odpowiednie oprogramowanie), co pozwala na skorzystanie z oferty co najmniej dwóch płatnych pakietów/platform. To wygodna sprawa, bo na tak tanim i małym odbiornik 4K można mieć jedną z polskich platform z poziomu modułu CI, a także jakąś kartę w jednym z wielu powszechnie stosowanych systemów dostępu (Conax dla nc+ na kartę czy Antik Sat, Viaccess dla erotyki czy Fransat). Możliwości jest dużo, ale o tym w dalszej części.

Odbiornik PULSe 4K Mini ma 2 porty USB, w tym jeden USB 2.0 i jeden USB 3.0 (od dołu). Do połączenia z Internetem posiada złącze portu Ethernet 10/100 Mb/s, choć tu spodziewalibyśmy się już 1 Gb/s, ale należy zauważyć, że ta prędkość jest wystarczająca do strumieniowania treści 4K. Na panelu tylnym jest też optyczne gniazdo cyfrowego audio oraz wyłącznik sieciowy wraz z gniazdem do zasilacza 12 V/2 A.
 
Panel tylny odbiornika PULSe 4K Mini

Moc i wydajność

PULSe Mini 4K spisuje się bardzo dobrze. Enigma2 działa poprawnie dzięki 4-rdzeniowemu procesorowi HiSilicon i 1 GB pamięci RAM. Wydajność procesora: min. 0,4 GHz/max. 1,6 GHz.

Konfiguracja

Przy odbiorze można zauważyć doskonałą jakość obrazu i brak przeskoków nawet na kanałach 4K. Przełączanie między różnymi kanałami jest szybkie wraz płynnym dostępem do wszystkich funkcji. Jakość obrazu i dźwięku jest bardzo dobra dla kanałów HD i 4K, zarówno przy odbiorze, jak i z nagrań. Ważne jest to, że PULSe 4K Mini ma przełączanie na HDR, które odbywa się automatycznie w tym odbiorniku, co nie ma miejsca w przypadku innych modeli. Oczywiście jest obsługa dźwięku AC3. Czas automatycznego wyszukania kanałów z satelity Eutelsat Hot Bird wynosi około 8-9 minut. Czas startu odbiornika (bootowania) to około 22 s.

Dreamset lub DremboxEdit mogą być używane do edycji kanałów na komputerze.

Nagrywanie

Kolejną opcją jest nagrywanie na kartę micro SD, pendrive lub zdalne przechowywanie danych na dysku serwera (NAS). Dostępna jest również funkcja podwójnego transkodowania sprzętowego, którą oferują tylko najmocniejsze odbiorniki.

Oprogramowanie i odbiór kanałów

W odbiorniku PULSe 4K Mini zaleca się stosować alternatywne oprogramowanie Open ATV. W miarę możliwości należy stosować najnowszą i stabilną wersję. Jest też dostępna dla tego odbiornika wersja oprogramowania konkurencyjnego zespołu Open PLi – 8.1. Zdecydowanie poleca się sprawdzony Open ATV 6.4. Nie ma oprogramowania VTi dla tego tunera.

Odbiornik PULSe 4K Mini ma wbudowany tuner satelitarny typu Si2166D, znany z odbiorników linuksowych, więc wszystko jest tylko kwestią użytych sterowników i sprzętu. I tu jest jedna charakterystyczna cecha procesora HiSilicon, że przy przełączaniu kanałów jednak trzeba chwilę poczekać na synchronizację obrazu z dźwiękiem.

Tuner był w stanie wyszukać kanały w zakresie SR 1-45 Msym/s oraz w standardach DVB-S i DVB-S2 (QPSK/8PSK). Jakość sygnału S/N może być wyświetlana w procentach lub decybelach.

Wyszukiwanie kanałów o bardzo wysokich SR też nie sprawiało tunerowi żadnych problemów. Przykładem są pakiety słowackie na satelicie Belintersat 1 (51,5°E), gdzie wykorzystywane są SR 45 Msym/s i FEC 8/9. Odbiornik umożliwia także dostrojenie kanałów w standardzie DVB-S2X, np. na satelicie Eutelsat 33E (33°E) z transponderem z regularnymi transmisjami z niekodowanymi francuskimi kanałami TF1, TFX i TMC, które są kodowane na innych satelitach.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...