Złącze USB-C z lepszym zasilaniem

dodano: 2021-05-27 19:04
autor: Janusz Sulisz | źródło: USB.org/USB Implementers Forum

złącze USB- C nowy standard USB 360px.jpg Uaktualnienie standardu USB typu C pozwoli zapewnić znaczne ulepszenie względem przesyłu danych i zasilania. Skok mocy dostarczany przez kabel również będzie zauważalny. Moc po USB-C ma wkrótce wzrosnąć ze 100 W do 240 W, co wystarczy do zasilania bardziej wydajnych gamingowych laptopów.

złącze USB-C nowy standard USB 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Grupa branżowa USB Implementers Forum ujawniła nowe aktualizacje dla standardu USB- C do wersji 2.1.
Nowa opcja oznaczona jako Extended Power Range podnosi moc złącza do 240W. Opcja rozszerzonego zakresu mocy sprawia, że z tej możliwości będzie mogło skorzystać więcej sprzętów - w ramach jednego standardu. To po raz kolejny pokazuje, że zmiana interfejsu i akcesoriów na USB typu C jest bardzo opłacalna.

Zaletą USB-C są jego kompaktowe wymiary i dwustronność. W przeciwieństwie do klasycznego USB, w przypadku nowego standardu nie ma znaczenia, którą stronę kabla włożymy do portu.

Kable obsługujące moc na poziomie 240 W będą miały dodatkowe wymagania, aby dostosować się do wspomnianego poziomu. Oficjalna certyfikacja i oznaczenia mają według USB-IF pozwolić użytkownikom na łatwiejszy oraz bardziej świadomy wybór opisywanych rozwiązań. Moc 240 W wystarczy do zasilania po USB-C większych monitorów, gamingowych laptopów, konsoli czy innych urządzeń.

Kluczowe cechy specyfikacji USB PD 3.1 to:

• Do wyboru 3 nowe stałe napięcia: 28 V (powyżej 100 W), 36 V (powyżej 140 W) i 48 V (powyżej 180W) łącząc zdefiniowane wcześniej napięcia stałe 5V, 9V, 15V i 20V.
• Nowy regulowany tryb napięcia umożliwiający zakres od 15 V do jednego z trzech maksymalnych napięć (28 V, 36 V lub 48 V) w zależności od dostępnej mocy, na którą urządzenie jest zasilane żądać określonych napięć z rozdzielczością 100 mV.

Wkrótce większość laptopów nie będzie musiała być wyposażona w specjalną wtyczkę i dedykowany zasilacz do ładowania. Dotąd specyfikacja USB-C Power Delivery osiągała 100 W i zdecydowanie powstrzymywała branżę, bo laptopy można było ładować teoretycznie przez USB-C, ale potrzebowały np. 130 W mocy do ładowania i był problem. Podniesienie mocy po kablu USB-C do 240 W zmieni tę sytuację. 

Technologia, która pozostanie również na rynku to Thunderbolt od firmy Intel. Dzięki wykorzystaniu standardu USB 4 to rozwiązanie jest w stanie zapewnić prędkość przesyłania danych do 40 GB/s.
 

Źródło: interia.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Okablowanie
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...