Vectra Smart 4K - test dekodera i usługi TV

dodano: 2021-04-29 12:31 | aktualizacja: 2021-07-20 20:52
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 3-4/2021

Vectra Smart 4K Vectra mocno stawia na dywersyfikację i rozwój swoich usług. W październiku 2020 roku do telewizji kablowej, internetu i telefonu dołączyła także telewizję internetową OTT. Co istotne może z niej skorzystać każdy – nie tylko osoba posiadająca internet w Vectrze. Nowa usługa nosi nazwę Telewizji Smart (TV Smart), a wraz z jej premierą operator zaoferował nowoczesny dekoder na Android TV – Smart 4K. Redakcja SAT Kuriera otrzymała wyjątkową możliwość przetestowania Telewizji Smart na dekoderze 4K od Vectry. Zapraszamy do lektury naszej recenzji.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Oglądanie telewizji

Aby przejść do oglądania telewizji na żywo, należy nacisnąć na pilocie zdalnego sterowania przycisk TV lub wybrać na ekranie głównym zakładkę Telewizja lub Program TV. Potem trzeba wybrać kanał, który chcemy oglądać, naciskając OK.

Aby w trakcie oglądania telewizji przełączać się po kanałach, wystarczy klikać na pilocie przyciski góra/dół lub prawo/lewo oraz wybierać na liście interesujące nas kanały. Z uwagi na to, że pilot nie posiada klawiatury numerycznej, a kanały nie mają przyporządkowanych pozycji, przejście do danego kanału za pomocą numeru nie jest możliwe.
 
Telewizja na żywo

Przycisk OK aktywuje banner informacyjny z bardzo przydatnymi funkcjami, takimi jak timeshift, pauza, restart TV, catch-up TV, nPVR (nagrywanie w chmurze), informacje o programie, dodawanie kanału do ulubionych oraz zmiana jakości obrazu. Domyślnie jakość jest dostosowywana do możliwości naszego łącza internetowego.

W dolnej części bannera informacyjnego (po kliknięciu kilka razy strzałki w dół), pokazują się kafelki umożliwiające przejście do innych audycji na tym kanale (takie mini EPG) czy nawet do audycji na innych kanałach z możliwością filtracji po gatunkach (np. Sport, Muzyka, Edukacja, Dzieci, itd.).

Aplikacja mobilna

Z usługi Vectra TV Smart można korzystać także z poziomu przeglądarki internetowej (https://tvsmart.vectra.pl) oraz na urządzeniach mobilnych z Androidem. W tym drugim przypadku wystarczy pobrać z Google Play dedykowaną aplikację Vectra TV Smart i zalogować się na swoje dane (numer klienta i hasło). W chwili obecnej nie ma aplikacji Vectra TV Smart na iOS. Abonenci tradycyjnej telewizji kablowej Vectry mogą nadal korzystać z aplikacji Vectra TV Online, która jest swoim wyglądem bardzo zbliżona do Vectra TV Smart. Aplikacje Vectry działają na zasadzie TV Everywhere, czyli mogą z nich korzystać wyłącznie klienci Vectry.
 

Interfejs aplikacji mobilnej jest wyjątkowo intuicyjny i przejrzysty. Rozwijane po lewej stronie Menu pozwala na przejście do następujących elementów: Strona główna, Program TV, Kanały, Ulubione, Nagrania, Filmy, Seriale oraz Dla dzieci. Zatem uzyskujemy dostęp zarówno do telewizji na żywo, jak i treści VOD. W porównaniu z aplikacją na dekoderze brakuje m.in. catch-up TV i timeshiftu. Te dodatkowe funkcje dostępne są tylko z poziomu dekodera Smart 4K. Aplikacja mobilna jest za to idealnym rozwiązaniem, kiedy chcemy coś obejrzeć będąc w drodze. Na dłuższy wyjazd lepiej jednak zabrać dodatkowo dekoder Smart 4K, który można bez problemu podłączyć do telewizora kablem HDMI i do internetu.
 

Podsumowanie

Vectra TV Smart to bardzo rozbudowana usługa łącząca w sobie telewizję na żywo (w streamingu) z nowoczesnymi funkcjami internetowymi. Na szczególną pochwałę zasługuje androidowy dekoder Smart 4K, który działa szybko i bez problemów, a nadto wyróżnia się eleganckim designem i obecnością wielu złącz.

Co więcej autorska nakładka Vectry na Android TV jest niezwykle dopracowana pod względem użytkowym i w pełni zaspokaja potrzeby wymagającego użytkownika, zarówno w zakresie oglądania telewizji na żywo, korzystania z VOD, jak i funkcji multimedialnych.

W standardzie dostajemy nPVR, TimeShift, Catch-up TV, Restart TV, TV Everywhere, obsługę Google Cast, wsparcie 4K z HDR (HDR10 i Dolby Vision, również w Netflixie), rozbudowane EPG, Bluetooth, certyfikacje popularnych aplikacji i wiele innych.

Wspomnieć należy również o pilocie zdalnego sterowania, który jest bardzo wygodny i funkcjonalny, a co najważniejsze działa w oparciu o Bluetooth i obsługuje wyszukiwanie głosowe.

Jeśli chodzi o samą ofertę kanałową, trochę szkoda, że nie jest ona szersza – do dyspozycji mamy maksymalnie około 70 kanałów telewizyjnych dostępnych w streamingu. Za to cieszy obecność kanałów 4K: Eleven Sports 1 4K, FunBox UHD i Ultra TV 4K.

Niewątpliwą zaletą Vectra TV Smart jest obszerna biblioteka VOD (część treści za darmo w ramach posiadanych pakietów, a inne dostępne do wypożyczenia), a także osobna strefa dla dzieci pozwalająca na szybkie przejście do treści i kanałów dla najmłodszych.

Biblioteka Vectra VOD to ponad 13 tys. tytułów obejmujących pełnometrażowe filmy, seriale, programy, dokumenty i bajki. Co miesiąc dołączane jest wiele nowych produkcji, w tym największe hity tuż po premierach.

Na koniec warto zaznaczyć, że Vectra jest pierwszym operatorem kablowym w Polsce, który wprowadził do swojej oferty usługę OTT, czyli usługę niezależną od dostawcy infrastruktury. Świadczy to o podążaniu Grupy Vectra z duchem czasu i chęci zapewniania jak największej elastyczności swoim klientom. Podobne usługi świadczą już operatorzy platform satelitarnych – Cyfrowy Polsat i CANAL+. Z tą istotną różnicą, że z OTT Cyfrowego Polsatu i CANAL+ online można korzystać na zasadzie prepaid, a z Vectra TV Smart tylko na zasadzie abonamentowej.

Zachęcamy do obejrzenia na YouTubie filmiku z Cezarym Pazurą, w którym ten słynny aktor w humorystyczny sposób przedstawia najważniejsze zalety Vectra TV Smart.PLUSY
 • dużo dodatkowych funkcji: oprócz telewizji na żywo także VOD, nPVR, TimeShift, Catch-up TV, Restart TV
 • dedykowana aplikacja mobilna
 • bardzo rozbudowany, a jednocześnie intuicyjny interfejs użytkownika
 • stabilny streaming o wysokiej jakości
 • kanały 4K
 • Chromecast
 • certyfikacja Google, Netflixa i innych popularnych aplikacji
 • pilot Bluetooth z wyszukiwaniem głosowym
 • usługa dostępna poza granicami Polski, w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE + Islandia, Norwegia i Liechtenstein)

MINUSY
 • tylko około 70 kanałów telewizyjnych w pełnej opcji, jednak oferta stale jest rozbudowywana
 • konieczność podpisania umowy na 24 miesiące (brak opcji prepaid)
 • brak aplikacji Vectra TV Smart na iOS
 • złącze Ethernet tylko 10/100 Mb/s (nie 1 Gb/s)
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

459 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

439 zł Więcej...