Vectra Smart 4K - test dekodera i usługi TV

dodano: 2021-04-29 12:31 | aktualizacja: 2021-07-20 20:52
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 3-4/2021

Vectra Smart 4K Vectra mocno stawia na dywersyfikację i rozwój swoich usług. W październiku 2020 roku do telewizji kablowej, internetu i telefonu dołączyła także telewizję internetową OTT. Co istotne może z niej skorzystać każdy – nie tylko osoba posiadająca internet w Vectrze. Nowa usługa nosi nazwę Telewizji Smart (TV Smart), a wraz z jej premierą operator zaoferował nowoczesny dekoder na Android TV – Smart 4K. Redakcja SAT Kuriera otrzymała wyjątkową możliwość przetestowania Telewizji Smart na dekoderze 4K od Vectry. Zapraszamy do lektury naszej recenzji.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Pierwsze uruchomienie

Najpierw box należy podłączyć za pomocą kabla HDMI z telewizorem. Następnie z routerem internetowym przy użyciu kabla Ethernet (chyba że planujemy łączyć się po Wi-Fi, wówczas pomijamy ten etap). Warto zadbać o to, by szybkość łącza internetowego wynosiła co najmniej 10 Mb/s, w przeciwnym razie usługa nie będzie działała w sposób poprawny. Ponadto lepiej jest łączyć się kablem Ethernet niż po Wi-Fi, ponieważ unikniemy wtedy zakłóceń, jakie mogą pojawiać się na drodze router – dekoder. Ostatnim krokiem jest podłączenie kabla zasilacza do dekodera, a następnie zasilacza do gniazdka elektrycznego.

Po włączeniu dekodera i telewizora oraz upewnieniu się, że mamy wybrane odpowiednie źródło HDMI, oczom ukazuje się plansza z logo Vectry, a następnie standardowa animacja Android TV.

Teraz możemy przejść do wstępnej konfiguracji boxa. Pierwszym krokiem jest sparowanie pilota z dekoderem – należy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie telewizora. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z wyszukiwania głosowego i cieszyć się szeroką kierunkowością, jaką oferuje pilot. Następne etapy to: wybór języka, połączenie z siecią Ethernet lub Wi-Fi, zalogowanie do konta Google (automatycznie z wykorzystaniem telefonu z systemem Android podłączonego do tej samej sieci lub ręcznie za pomocą pilota). Z istotnych rzeczy, zostaniemy jeszcze poproszeni o wybór dodatkowych aplikacji, które chcemy zainstalować już na wstępie.
 
Parowanie pilota z dekoderem

Ekran główny

Kluczowym elementem interfejsu użytkownika dekodera Smart 4K jest strona główna, z której to można przejść do poszczególnych funkcjonalności dekodera. W górnej części ekranu znajdują się następujące zakładki: Start, Telewizja, Program TV, VOD, Kids i Aplikacje, a także ikonki wyszukiwania, profilu użytkownika, powiadomień, ustawień oraz zegar.

Zakładka Start gromadzi kafelki: Polecane (z propozycjami aktualnie emitowanych programów), Polecane VOD (z filmami do wypożyczenia), Ostatnio oglądane (kanały, które były ostatnio przeglądane), Nagrania (z listą zapisanych w chmurze programów), Twoje ulubione kanały (stacje, które zostały dodane przez nas ulubionych) oraz Moje aplikacje (aplikacje zainstalowane na dekoderze). Można więc stąd szybko przejść do interesujących nas pozycji, nie zagłębiając się niepotrzebnie w menu dekodera.
 
Start

Telewizja, czyli druga w kolejności zakładka strony głównej, to również podzielony na kafelki ekran, jednak tym razem dostajemy podpowiedzi przede wszystkim związane z emitowanymi aktualnie programami. Kolejno mamy tutaj: Polecane kanały, Nagrania, Informacje, Dzieci, Filmy i seriale, Sportowe, Styl życia, Ogólne, Edukacja i Muzyka.
 
Telewizja

Najważniejszą zakładką dla osób przyzwyczajonych do tradycyjnej telewizji jest Program TV z dobrze przemyślaną i wygodną w użytkowaniu linią czasową z audycjami na poszczególnych kanałach. Możemy tu nie tylko poruszać się strzałkami na pilocie, lecz także wybierać konkretne dni tygodnia (7 dni wstecz i 14 dni naprzód) i konkretne gatunki treści (Wszystkie, Ogólne, Sport, Filmy i Seriale, Dzieci, Edukacja, Muzyka, Styl życia i Informacje). Co więcej po najechaniu na dany program rozwija się jego opis wraz z ilustracją. Klawiszem OK na pilocie przechodzimy do telewizji na żywo lub do treści już wyemitowanych (catch-up TV). Uwaga! Zakres treści dostępnych w catch-up TV jest zależny od umów podpisanych z nadawcami i nie do wszystkich pozycji w EPG można przejść w ten sposób. Natomiast jeśli wybierzemy w Programie TV pozycję, która jeszcze nie została wyemitowana, mamy możliwość zaplanowania jej nagrywania w chmurze, ustawiania przypomnienia na dekoderze lub dodania kanału do ulubionych.
 
Program TV

Kolejny element to zakładka VOD. Z tego miejsca można wypożyczyć seriale i filmy, zarówno te najnowsze, jak i klasyki kina. Część materiałów dostępnych jest za darmo do natychmiastowego obejrzenia (oznaczone niebieskim „ptaszkiem”) w zależności od posiadanego pakietu. Bezpłatnie można też oglądać zwiastuny filmów. Ekran VOD podzielony jest na wiele kategorii, przez co znalezienie interesującej pozycji nie powinno sprawić żadnych problemów. Na samej górze pokazują się filmy Polecane, a następnie: Nowości, Kategorie (Dramaty i Obyczajowe, Komedia, Akcja i Przygodowe, Horrory i Thrillery, Kryminały, Familijne, Dokumentalne, Anime, Fantasy i Sci-fi oraz Romanse), Kontynuuj oglądanie, Thrillery z wyższej półki, Obyczajowe, Ulubione seriale widzów, Akcja i humor, Najwyższej oceniane, Polskie kino, Dla romantyków, Najlepsze komedie, Najstraszniejsze horrory, Kultowe seriale, Najczęściej oglądane, Filmowe klasyki, Stand-Up, Superbohaterowie, Dla fanów Gwiezdnych Wojen, Seriale, Filmy z Cezarym Pazurą, Filmy i Seriale HBO. Oczywiście kategorie te mogą się zmieniać. Przechodząc do Kategorii mamy możliwość sortowania pozycji alfabetycznie po dacie dodania lub po roku produkcji.
 
VOD

Naturalnie możemy też skorzystać z wyszukiwarki na dekoderze, jeśli chcemy szybko znaleźć konkretny tytuł. Najwygodniej jest nacisnąć przycisk z mikrofonem na pilocie zdalnego sterowania i wypowiedzieć pożądaną frazę (Asystent Google). Alternatywnie można skorzystać z klawiatury ekranowej.

Oglądając pozycje VOD, mamy możliwość dodawania ich do ulubionych, włączania/wyłączania/przełączania języka napisów oraz ścieżki audio, a także swobodnego przewijania materiału czy wyboru rozdzielczości obrazu. Filmy dostępne są przede wszystkim w 1080p, ale zdarzają się też takie w rozdzielczości UHD (2160p).

Zakładka Kids jest bardzo zbliżona do VOD – znajdują się tutaj filmy i seriale, ale skierowane do dzieci i całych rodzin. Dodatkowo można stąd szybko przejść do kanałów dziecięcych. Jeśli chodzi o podział tego ekranu, mamy tu przykładowo: Polecane, Kanały dla dzieci, Audiobooki w VODusiach, Dla całej rodziny, W kręgu przyjaciół, Bajkowi superbohaterowie, W fantastycznym świecie, VODusie, Dzieci to kochają, Dla najmłodszych, Dla Starszaków, Seriale dla dzieci, Scooby-Doo, Ostatnio dodane, Lego i Dla Dzieci HBO.
 
Kids

Aplikacje to klasyczny ekran dobrze znany użytkownikom urządzeń Android TV. Umożliwia uruchamianie zainstalowanych już aplikacji i pobieranie kolejnych. Smart 4K dysponuje 16 GB pamięci flash, więc miejsca na dodatkowe aplikacje jest dużo. Jednak jeśli ktoś jest wyjątkowo wymagającym użytkownikiem, Vectra zadbała o obecność złącz microSD oraz USB 2.0 i 3.0, dając możliwość rozszerzenia wbudowanej pamięci o kolejne gigabajty. Wspomniane złącza pozwolą nie tylko rozszerzyć pojemność przeznaczoną na zapis aplikacji, lecz także odtwarzać treści (pliki wideo, audio i obrazy) za pomocą playera multimedialnego (np. VLC media player). Nagrywanie na zewnętrzną pamięć nie jest możliwe – zapis odbywa się do chmury danych obsługiwanej przez Vectrę. Możliwe jest nagranie 10 godzin treści (600 min), które są przechowywanie 180 dni.
Co istotne dekoder Smart 4K zapewnia bezproblemowe korzystanie z takich usług, jak Netflix, HBO GO, Amazon Prime Video, Player, Tidal, YouTube, Ipla czy TVP VOD (w przypadku części z tych aplikacji wymagane jest posiadanie konta). Można więc oglądać na Netflixie, YouTubie i innych wspieranych aplikacjach treści nawet w 4K.

Konfiguracja

Po omówieniu podstawowych funkcji dekodera, przyszedł czas na zagłębienie się w menu konfiguracyjne. Najpierw warto zajrzeć do Profilu użytkownika (ikonka z ludzikiem w prawym górnym rogu ekranu głównego), gdzie znajdziemy: Historię zakupów, Ulubione, Oferty dla Ciebie, Przypomnienia, Diagnostykę oraz kilka innych użytecznych opcji.

W Historii zakupów mamy podgląd na aktywne pakiety, a także na listę zakupionych przez nas produktów (np. filmów i seriali czy pakietów) wraz z informacją o dacie transakcji, czasie dostępności i opłaconej kwocie.

Ulubione wyświetlą listę ulubionych kanałów i treści.

Oferty dla Ciebie gromadzą promocje skierowane wprost do nas, z których można skorzystać w dowolnej chwili.

Przypomnienia odnoszą się do oznaczonych przez nas programów w EPG, które chcielibyśmy zobaczyć w przyszłości.

W Diagnostyce dostaniemy informacje o wersji oprogramowania (nasze testy prowadziliśmy na 2.3.48, firmware 9.1.43), numerze użytkownika, numerze seryjnym urządzenia (SN) oraz adresie MAC. Ponadto dekoder sprawdzi w tle: szybkość: łącza internetowego, odpowiedzi API, odpowiedzi CDN oraz szybkość dla CDN (Blk) i (LiveX).

Dodatkowymi opcjami w Profilu użytkownika są: ukrywanie/pokazywanie niedostępnych kanałów, włączanie/wyłączanie kontroli rodzicielskiej, zmiana kodu PIN dla kontroli rodzicielskiej i zakupów oraz zmiana kodu CA PIN.

Ikona trybki w prawym górnym rogu ekranu głównego zabierze nas do standardowych ustawień Android TV. Nie będziemy w tym miejscu ich omawiać, ponieważ są to dobrze znane opcje dla wszystkich osób, które miały już styczność z Android TV, a tych stale przybywa. Generalnie chodzi o konfigurację sieci i internetu, ekranu, HDMI CEC, dźwięku, konta Google, pilota, klawiatury, języka, itd.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

259 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...