Europejskie telekomy wzywają do inwestycji w łączność

dodano: 2021-03-28 17:00
autor: Jerzy Kruczek | źródło: BCG/ETNO

BCG ETNO Connectivity operator telekom raport 2021 360px.jpg Europa może stworzyć 2,4 mln nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych 4 lat, głównie dzięki transformacji cyfrowej. Chodzi przede wszystkim o jednoczesne pobudzenie wzrostu gospodarczego i przyspieszenie zielonej transformacji - tak twierdzą autorzy raportu Connectivity and Beyond: How Telcos Can Accelerate a Digital Future For All ze stowarzyszenia europejskich telekomów ETNO. Przygotowała go globalna firma konsultingowa BCG.

BCG ETNO Connectivity operator telekom raport 2021 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ta cała transformacja w Europie będzie wymagała 300 mld euro w zakresie inwestycji w sieci telekomunikacyjne, przy czym konieczne będą dodatkowe działania w celu pobudzenia popytu i podniesienia umiejętności cyfrowych.

Raport ten pokazała się akurat, kiedy szefowie państw i rządów UE zbierają się na posiedzeniu Rady Europejskiej, aby omówić między innymi przyszłość europejskiej polityki przemysłowej i cyfrowej.

Cyfrowe możliwości Europy.
Nowe miejsca pracy - wzrost PKB - zielona transformacja.
Analiza BCG wskazuje, że samo 5G może wygenerować roczny wzrost PKB o 113 mld euro i 2,4 mln nowych miejsc pracy w Europie do 2025 r. Ponieważ Unia Europejska stara się ożywić gospodarkę dzięki planowi naprawy, budowa sieci gigabitowych i innowacyjnych usług cyfrowych może pomóc w zwiększeniu produktywność i generowanie inteligentniejszego sposobu pracy.

BCG potwierdza, że ​​powszechne stosowanie rozwiązań cyfrowych może również zmniejszyć emisję CO2 nawet o 15 proc. Kluczowe czynniki to 30-procentowa redukcja emisji dzięki inteligentnym miastom oraz 30-procentowa redukcja emisji dzięki transformacji cyfrowej w sektorze transportu.

Potrzeba większych inwestycji.
Brak 300 mld euro na sieci, 40 mld euro rocznie na szkoły.

Europa musi radykalnie zwiększyć swoje możliwości inwestycyjne w sieci, aby osiągnąć gigabitowe prędkości w różnych krajach i zapewnić pełną integrację cyfrową. BCG szacuje, że do zrealizowania scenariusza pełnego 5G w Europie nadal potrzeba 150 mld euro, podczas gdy dodatkowe 150 mld euro jest potrzebne, aby dokończyć modernizację infrastruktury stacjonarnej do prędkości gigabitowych.

Potrzebne zwiększone inwestycje po stronie popytu:
  • 83% MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw) w UE nadal nie korzysta z zaawansowanej chmury,
  • 60% dziewięciolatków kształci się obecnie w szkołach, które nie są wyposażone w technologię cyfrową

Modernizacja infrastruktury cyfrowej wszystkich europejskich szkół wymagałaby 14 mld euro rocznie, co odpowiada 1,8% unijnego funduszu nowej generacji. Podobnie cyfryzacja wszystkich europejskich MŚP wymagałaby 26 mld euro rocznie, czyli 3,5% procent unijnego funduszu nowej generacji.

Współpraca w zakresie inteligentnych sieci, chmury i innowacyjnych usług
Analiza BCG wskazuje, że europejski sektor telekomunikacyjny przyspiesza transformację w 7 głównych obszarach:
  • przywództwo w sieci 
  • nowe modele współpracy
  • następna generacja B2B,
  • podejście do klienta oparte na danych 
  • innowacje 
  • radykalne uproszczenie
  • nowe sposoby pracy
Prowadzi to do przełomowych innowacji w takich dziedzinach, jak chmura, chmura brzegowa, usługi oparte na danych, e-ID, a także OpenRAN - żeby wymienić tylko kilka. Współpraca w przemyśle i w europejskich sektorach przemysłowych jawi się jako cecha definiująca tę nową fazę. Obywatele i przedsiębiorstwa w Europie mogą spodziewać się nowych możliwości wzrostu społeczno-gospodarczego wspieranego przez usługi cyfrowe zaprojektowane zgodnie z europejskimi wartościami.

Polityka europejska
Realizacja ambitnej wizji przemysłu

Nadrzędne strategie cyfrowe UE wyznaczają słuszne ambicje w zakresie przywództwa cyfrowego na poziomie globalnym. Jednak duch celów politycznych Europy musi teraz przenikać politykę i działania regulacyjne zarówno na szczeblu europejskim, jak i krajowym. W raporcie wyszczególniono szereg pilnych działań politycznych, w tym: zdecydowane zwiększenie atrakcyjności inwestycji podczas wdrażania; umożliwienie szerszej współpracy branżowej i większej skali w tym sektorze; silnie stymulujące popyt i transformację cyfrową w sektorach przemysłu; priorytetowe traktowanie przywództwa w europejskich usługach cyfrowych; i ambitne inwestycje w umiejętności cyfrowe.

Lise Fuhr, dyrektor generalna ETNO formalnie wzywa europejskich liderów do wspierania sektora telekomunikacyjnego i pomagania w zapewnieniu silniejszej gospodarki cyfrowej dla wszystkich obywateli.

 

Źródło: etno.eu
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telekomunikacja
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

529 zł Więcej...