Dreambox TWO Ultra HD BT z CI - test odbiornika

dodano: 2021-02-08 16:42 | aktualizacja: 2021-02-08 17:18
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 11-12/2020

Dreambox TWO Ultra HD BT z CI Niespodziewanie, 26 października do sprzedaży w Europie trafił najnowszy odbiornik satelitarny 4K z firmy Dream Property (wcześniej Dream Multimedia), który nosi nazwę Dreambox TWO Ultra HD BT. Model ten to istotna dla polskiego użytkownika rozbudowana wersja starszego brata Dreambox ONE Ultra HD, który nie miał gniazda CI, ale był najszybszym na rynku tunerem 4K Linux z jednym czytnikiem. Przypomnijmy, że pierwszy opis Dreamboxa ONE wydrukowaliśmy w wydaniu 5-6/2019. Dreambox ONE słabo się sprzedawał, bo przy wysokiej cenie i braku CI szybkość działania miała marginalne znaczenie. Dreambox TWO też tani nie jest, ale jest nadzieja, że znajdzie nabywców. Na razie nie słychać, aby była wersja Combo, tak jak pojawił się ONE Ultra HD Combo.

Dreambox TWO Ultra HD BT z CI


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

WSPÓŁPRACA Z ZEWNĘTRZNYM DYSKIEM TWARDYM

Odbiornik jest bardzo mały i jasne jest, że nie można wbudować dysku twardego do środka. Jest jeden port USB 2.0 i jeden port USB 3.0, do którego można podłączyć pendrive lub zewnętrzny dysk twardy. Obsługiwane są formaty EXT4, EXT3, EXT2, NTFS i FAT32.

Nie powinno być problemów z nagraniem nawet 10 rożnych kanałów. Jednoczesne nagrywanie zakodowanych kanałów jest ograniczone do około 7 pozycji. Oczywiście dotyczy to tylko sytuacji, gdy korzysta się z karty włożonej do czytnika, a nie modułu CAM, bo tu może istnieć ograniczenie na poziomie modułu, który nie jest wielostrumieniowy.

Ponieważ odbiornik ma dwie niezależne głowice, to śmiało można nagrywać kanały z dowolnych dwóch transponderów (częstotliwości) – mogą być 2-3 zakodowane kanały z tych dwóch transponderów.

Wiadomo, że jeśli korzysta się z modułu CAM CI/CI+, to zależy to od tego, czy może on podwójnie deszyfrować, wtedy możesz nagrać maksymalnie dwa kanały, ale tylko z tej samej częstotliwości.

Przewijanie odbywa się z prędkościami 2x, 4x, 8x, 16x, 32x, 64x i 128x. Odtwarzanie w zwolnionym tempie odbywa się z prędkościami 1/2x, 1/4x i 1/8x. Prędkości te można zmienić za pomocą menu. Dodatkowo istnieje możliwość tworzenia zakładek w rekordzie i poruszania się między nimi.
Do szybkiego poruszania się po nagraniu można wykorzystać przyciski numeryczne na pilocie, odpowiednie do pomijania reklam. Nazwy nagrań można zmienić za pomocą dodatkowej wtyczki. Nagrania można również wyciąć, a następnie przesłać przez sieć tam, gdzie jest to potrzebne.
Co jasne, dostępna jest również funkcja timeshift. Programowanie nagrywania jest możliwe ręcznie za pomocą timera lub bezpośrednio z poziomu EPG. Można sterować Dreamboxem TWO za pomocą interfejsu internetowego lub smartfona.
 
Lista kanałów

ODBIÓR PŁATNYCH STACJI

W odbiorniku wbudowano jeden uniwersalny czytnik kart do dekodowania płatnych stacji. Czytnik jest wyjątkowo dobrze przygotowany – umieszczanie kart jest dobrze rozwiązane i nie ma problemów z wkładaniem i wyciąganiem kart.

Oczywiście do dobrego działania czytnika kart i gniazda CI trzeba troszkę pokombinować i dobrać oprogramowanie dodatkowe, aby karty i moduły CI/CI+ działały. Samodzielnie może się to nie udać, bo jest tam parę sztuczek, więc polecamy oddać odbiornik fachowcom lub zamówić już przygotowany do konkretnego celu.

Softcam OScam działa bez żadnych problemów, ale wymaga odpowiedniej konfiguracji. Karta CYFRA+ działa w czytniku bez problemów. Podobnie karty TNK czy ANTIK Sat (Conax). Nie ma problemu z kartami erotycznymi w Viaccess Orca.

Wiadomo jednak z czeskiego rynku, że karty M7 Irdeto Skylink lub ICE/Irdeto Skylink o podwyższonym bezpieczeństwie nie mogą być używane w wewnętrznym czytniku kart. W przypadku takich kart Skylink zaleca użycie certyfikowanych modułów dekodera Skylink Ready. Moduły Skylink działały w tym odbiorniku bez problemów.

Skupiliśmy się na działaniu polskich kart.

Karty CYFRA+ i TNK/Smart HD+ bezproblemowo zachowywały się w czytniku. Uprzedźmy, że karta Orange Polska w Viaccess
PC3.0 nie będzie działać poza dekoderem operatora, bo jest tam 64-bitowy klucz, więc czytnik w Dreambox TWO też jej nie zdekoduje, jak większość linuksowych tunerów.

Co do modułów CI polskich operatorów platform, bo jest ich kilka rodzajów, to już mogliśmy mieć podejrzenia, ale w większości przypadków zakończyło się dobrze – działają. Taki moduł wkłada się do gniazda CI, które znajduje się na panelu tylnym.

Moduły CI oraz CI+ od Cyfrowego Polsatu nie stanowiły problemów dla gniazda CI w tym odbiorniku. Moduł Polsat CI+ CAM dość długo się instalował, ale potem działał. Jego wyjmowanie i umieszczanie raczej nie jest zalecane. Można wpisywać PIN dla kanałów erotycznych w Cyfrowym Polsacie.
 

Podobnie było w przypadku modułu tzw. niebieskiego nc+ CI+ (bez ECP), który jak wiadomo nie dekoduje CANAL+ 4K (brak CAID na karcie) oraz czarnego CAM-u CI+ ECP, który jest dedykowany dla CANAL+ 4K. Na nim udało się zdekodować kanały CANAL+ 4K Ultra HD oraz Museum 4K.
Oczywiście testu ECP na CANAL+ Now odbiornik nie przeszedł, bo nie ma takiej możliwości – brak obsługi ECP, jak w większości odbiorników Linux i tu nie ma się co łudzić.

Moduł Conax Smit z kartą TNK czy ANTIK Sat to żaden problem dla Dreamboxa TWO.

Nie ma problemu z dekodowaniem z uniwersalnych modułów UniCAM i DeltaCAM DUO, o ile jest w nich odpowiednia karta, np. CYFRA+, TNK czy inna, którą przyjmują te moduły.

Koledzy z czeskiego portalu parabola.cz przetestowali też moduł CI+ DIGI Nagra dla platformy satelitarnej Nová DIGI SK obsługiwanej przez DIGI Slovakia. Moduł działał bez problemów, można było wprowadzić kod PIN, jeśli operator tego wymagał dla emitowanego programu. Moduł obsługuje nagrywanie do 4 programów jednocześnie z jednej częstotliwości. Wiadomo, że z podobnego modułu Nagra MA korzysta czeska satelitarna Telly. Działa też moduł CI+ Skylink Viaccess CAM701. Można w tym odbiorniku korzystać z rosyjskiego modułu DRE-Crypt Trikolor TV CI+ 1.3 do odbioru programów największej platformy satelitarnej w Europie rosyjskiej telewizji Trikolor TV na pozycji 36°E. Można korzystać z austriackiego modułu bezkartowego Viaccess CAM701 dla HD Austria.

Niestety pojawiły się problemy z modułami włoskiej platformy Tivusat. Od początku były obawy co do CAM CI+ ECP Black Tivusat, ale udało się zdekodować kanały SD, a gorzej było z Rai 4K i to mimo tego, że to podobny moduł CI+ jak CANAL+ z ECP.
 

PODSUMOWANIE

Dreambox TWO Ultra HD BT to potężny odbiornik satelitarny przeznaczony dla wymagających klientów – cena urządzenia również odpowiada temu.

Odbiornik posiada dwie wbudowane głowice satelitarne DVB-S/S2/S2X z obsługą odbioru programów w trybie Multistream (bez T2-MI). Nagrywanie jest możliwe na zewnętrznym dysku twardym USB, dysku flash lub NAS. Pilot działa również w trybie Bluetooth i jest bardzo udany. Dzięki swojej wydajności odbiornik jest zalecany dla bardzo wymagających użytkowników i zastosowań, z łatwością może odtwarzać pliki multimedialne z dużą szybkością transmisji danych. Zwykły użytkownik tak naprawdę nie będzieumiał skorzystać z szybkości i wszystkich jego możliwości.

Istotne, że radzi sobie z polskimi kartami i modułami, więc spokojnie można go używać do tego celu. Dwóch polskich platform nie da się inaczej pogodzić, jak korzystając z karty CYFRY+ lub TNK w czytniku i modułu CI Cyfrowego Polsatu w gnieździe z tyłu odbiornika.

Cena w Polsce to 1690 zł.
 

PLUSY:
 • superszybki odbiornik Linux do odbioru UHD z H.265/HEVC z satelity
 • dwie wbudowane, niezależne głowice FBC
 • standard DVB-S2X
 • obsługa Multistream (MIS)
 • gniazdo CI
 • uniwersalny czytnik kart
 • dla bardziej wymagających klientów
 • idealny dla 2 platform
 • dobry pilot Bluetooth
 • czytelny wyświetlacz 1,6”

MINUSY:
 • brak blindscan i Fastscan
 • brak sprzętowego PIP
 • brak YouTube i Netflixa
 • nie odbiera 2 tp. z 51,5°E
 • brak odbioru T2-MI

Część materiałów z opisu odbiornika pochodzi z portalu parabola.cz.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...