CANAL+ BOX 4K - test urządzenia

dodano: 2021-02-01 16:19 | aktualizacja: 2021-02-11 14:55
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 11-12/2020

CANAL+ BOX 4K Androidowy dekoder CANAL+ BOX 4K, tak bardzo wyczekiwany przez entuzjastów nowinek technologicznych, trafił do oferty CANAL+ pod koniec października 2020 roku, jeszcze przed okresem świątecznych promocji. Nasza redakcja SAT Kuriera, dzięki uprzejmości CANAL+ Polska, miała okazję zapoznać się z możliwościami dekodera przed oficjalną premierą, a na łamach wydania SAT Kuriera 11-12/2020 podzieliła się najważniejszymi spostrzeżeniami. Czy warto kupić CANAL+ BOX 4K?

CANAL+ BOX 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Multimedia

CANAL+ BOX wyposażony jest w port USB 2.0, dzięki czemu możliwe jest podpięcie do niego pamięci USB i odtwarzanie plików wideo i audio oraz przeglądanie plików graficznych. W tym celu należy pobrać ze sklepu Google Play odpowiednią aplikację, która obsługuje odpowiednie formaty. Dla audio czy wideo może to być np. VLC media player.

Na dekoderze można bez problemu odtwarzać pliki wideo w rozdzielczości 4K. Urządzenie obsługuje wiele popularnych formatów plików i standardów kompresji.
 
Konfiguracja trybu Multi-Live dla kanałów Eleven Sports

Ustawienia

Wszystkie ustawienia dekodera znajdują się w sekcji Więcej podzielonej na kilka kategorii: Moje konto, Ustawienia CANAL+, Ustawienia dekodera, Polityka prywatności, Informacje prawne i Ostatnio oglądane.
 
Ustawienia i funkcja pływającego okienka (PiP)

W Moim koncie można sprawdzić status usługi (czy jest ona aktywna) przypisanej do używanego przez nas adresu e-mail, dokonać aktualizacji uprawnień (jeśli jest taka konieczność) lub całkiem wylogować się z konta CANAL+. Po wylogowaniu nadal można oglądać kanały naziemnej telewizji cyfrowej oraz korzystać z zainstalowanych aplikacji, takich jak YouTube, Netflix i innych.
 
Moje aplikacje

Ustawienia CANAL+ gromadzą: Region (Polska i inne), Jakość wideo (automatyczna lub najwyższa, zaleca się pozostawienie na automatyczna, tak by dekoder dostosowywał obraz do aktualnej prędkości łącza internetowego), Napisy (czy mają być domyślnie wyświetlane oraz jak mają wyglądać), Seryjne oglądanie (czy ma nastąpić automatyczne włączanie kolejnych odcinków serialu), Wyszukiwanie kanałów cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T (opisywane już wcześniej), Philips Hue (ustawienie podświetlania dla telewizorów obsługujących tę funkcję). Ponadto w Ustawieniach CANAL+ można znaleźć nazwę modelu urządzenia, informacje o agencie DRM, status HDCP i wersję oprogramowania. Artykuł oparty jest o testy na wersji 1.2.0 (14545). Aktualna wersja (na dzień 1.02.2021 r.) to 1.2.3 (16337) z 28 stycznia br.

Ustawienia dekodera zawierają standardowe ustawienia dla urządzeń Android TV, których wszystkich nie będziemy szczegółowo w tym miejscu omawiać. Skupimy się za to na kilku bardziej istotnych. Warto wejść w Ustawienia urządzenia, następnie Opcje zaawansowane, Ekran, Rozdzielczość ekranu i HDR policy. Znajduje się tam możliwość wyboru pomiędzy Always HDR (zawsze) i Adaptive HDR (adaptacyjny). To o tyle istotne, że jeśli występują problemy z poprawnym wyświetlaniem kolorów i kontrastu na danym telewizorze, to można spróbować przełączyć tę opcję na inną i sprawdzić, czy nastąpiła poprawa. W Opcjach zaawansowanych są też ustawienia sterowania telewizorem przez HDMI (tak zwana funkcja CEC). Natomiast w Bezpieczeństwie i ograniczeniach można włączyć akceptowanie nieznanych źródeł, co pozwoli na instalowanie aplikacji z własnych plików APK. W Ustawieniach urządzenia można również przeprowadzić Resetowanie do ustawień fabrycznych.
 
Informacje o kanale - przyciski góra/dół na pilocie

Podsumowanie

Celowo pominęliśmy szczegółowy opis działania CANAL+ telewizja internet, ponieważ usługa ta nie jest już nowością, a obszerny artykuł na ten temat można znaleźć w wydaniu SAT Kuriera 5-6/2020 oraz pod tym linkiem. Skupiamy się za to na działaniu samego dekodera i dodatkowych korzyściach, jakie oferuje.

Pierwsze wrażenie, jakie można odnieść podczas korzystania z CANAL+ BOX 4K, jest takie, iż dekoder działa bardzo szybko i charakteryzuje się wysoką responsywnością. Na tle konkurencyjnych rozwiązań tego typu zdecydowanie plasuje się w czołówce. Ponadto nie mieliśmy z tym dekoderem żadnych problemów od strony software’u – został on przygotowany w sposób należyty i trudno doszukać się w nim niedociągnięć. Właściwie jedyną sprawą, która wymaga poprawek, jest nieznaczny spadek płynności przy odtwarzaniu 4 strumieni w ramach funkcji Multi-Live. Wydaje się, że to kwestia oprogramowania, ponieważ parametry boxa są na tyle dobre, by pozwolić na płynne odtwarzanie czterech okienek z kanałami w rozdzielczości SD.
 
Mini EPG

Można by też mieć uwagi w stosunku do transmisji kanałów DVB-T, ponieważ launcher CANAL+ nie oferuje w tym zakresie kilku dodatkowych funkcji znanych z popularnych modeli odbiorników naziemnej telewizji cyfrowej. Brakuje m.in. EPG, czyli przewodnika po programach. Jednak nie jest tajemnicą, że operator traktuje możliwość odbioru kanałów naziemnych tylko jako dodatkową funkcję, a nie jako podstawową cechę boxa. Głównym zadaniem dekodera jest bowiem oferowanie funkcji internetowych, w tym streamingu kanałów, odtwarzania treści VOD czy korzystania z dodatkowych aplikacji. Te działają świetnie – jakość streamingu jest wysoka, można też korzystać z takich funkcji, jak Backward EPG (catch up TV, do 8 godzin), Start-Over (oglądanie programu od początku), TimeShift (pauzowanie, wznawianie, cofanie i przewijanie) czy PiP (pływające okienko).
 
VOD

Trochę szkoda, że CANAL+ nie zdecydował się na włączenie, obok DVB-T/T2, obsługi kanałów DVB-C, czyli nadawanych cyfrowo przez kablówki. Takie rozwiązanie jest dostępne np. w Play Now TV Box. Z raportu Liberty Global za trzeci kwartał wynika, że z podstawowej, niekodowanej oferty UPC Polska korzystać może aż 234 400 abonentów. Nie wspominając już o innych mniejszych operatorach. DVB-C brakuje też w Evobox Stream Cyfrowego Polsatu czy w MagentaRozrywka Box od T-Mobile.

Wracając do pytania zadanego na wstępie: Czy warto kupić CANAL+ BOX 4K? – odpowiedź jest twierdząca. 299 zł za wysokiej klasy box na Android TV z miesiącem pełnej oferty (82 kanałami na żywo + biblioteką VOD) to atrakcyjna oferta.

PLUSY:
 • szybkie i stabilne działanie
 • prosta i intuicyjna obsługa
 • urządzenie oprócz swojej podstawowej funkcji streaming boxa pozwala także na odbiór kanałów DVB-T/2, również w H.265/HEVC
 • wygodny, minimalistyczny pilot o szerokiej kierunkowości i z wyszukiwaniem głosowym, dzięki Bluetooth
 • atrakcyjna cena
 • wbudowany Chromecast
 • obsługa 4K i HDR (HDR10 i HLG)

MINUSY:
 • port USB tylko 2.0
 • mało dodatkowych funkcji dla transmisji kanałów DVB-T/T2 z poziomu launchera (m.in. brak EPG)
 • brak płynności przy streamingu czterech kanałów jednocześnie (Multi-Live)
 • pasmo UHF ograniczone programowo do 800 MHz (zamiast 862 MHz, ile daje głowica) - nie ma to wpływu na odbiór DVB-T w Polsce (wszystkie kanały DVB-T/T2 wyszukują się i działają poprawnie)
 • brak treści 4K w ofercie (wkrótce ma to ulec zmianie)
 • brak obsługi HbbTV
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

459 zł Więcej...