CANAL+ BOX 4K - test urządzenia

dodano: 2021-02-01 16:19 | aktualizacja: 2021-02-11 14:55
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 11-12/2020

CANAL+ BOX 4K Androidowy dekoder CANAL+ BOX 4K, tak bardzo wyczekiwany przez entuzjastów nowinek technologicznych, trafił do oferty CANAL+ pod koniec października 2020 roku, jeszcze przed okresem świątecznych promocji. Nasza redakcja SAT Kuriera, dzięki uprzejmości CANAL+ Polska, miała okazję zapoznać się z możliwościami dekodera przed oficjalną premierą, a na łamach wydania SAT Kuriera 11-12/2020 podzieliła się najważniejszymi spostrzeżeniami. Czy warto kupić CANAL+ BOX 4K?

CANAL+ BOX 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Oferta

Pełna oferta CANAL+ telewizja przez internet obejmuje 82 kanały, w tym takie stacje, jak CANAL+, HBO i Eleven Sports, oraz bibliotekę treści VOD. Szczegółowy opis tej usługi można znaleźć pod tym linkiem.

Dekoder CANAL+ BOX 4K jest obecnie oferowany w dwóch opcjach do wyboru: bez umowy, w cenie 299 zł, lub z 24-miesięcznym zobowiązaniem, w cenie zaledwie 1 zł. Po zakupie urządzenie przechodzi na własność użytkownika i można korzystać z jego funkcji, zasobów i aplikacji nawet wtedy, gdy nie posiada się żadnej aktywnej subskrypcji CANAL+ telewizja przez internet.
 
Informacje o audycji

W cenie zakupu 299 zł urządzenia uwzględniony jest dostęp do wszystkich czterech pakietów CANAL+ (wartość 135 zł) na miesiąc od daty pierwszej aktywacji. Dostęp do pakietów bez dodatkowych opłat można było przedłużyć na dwa kolejne miesiące w ramach trwającej do końca 2020 roku promocji przygotowanej z okazji premiery urządzenia. Aby z niej skorzystać, należało kupić i aktywować ofertę z dekoderem oraz aktywować voucher, który użytkownik otrzymał mailem, a także podpiąć kartę płatniczą do konta. Reasumując, klient otrzymuje dziś CANAL+ BOX 4K na własność i dostęp do pełnej oferty CANAL+ telewizja przez internet z kanałami CANAL+, CANAL+ Sport, HBO czy Eleven Sports przez miesiąc bez opłat.

W opcji ze zobowiązaniem na 24 miesiące klienci otrzymują CANAL+ BOX 4K za 1 zł na własność oraz dostęp do pełnej oferty serwisu CANAL+ telewizja przez internet na dwa pierwsze miesiące. Warunkiem skorzystania z oferty jest wybór przynajmniej dwóch z czterech pakietów tematycznych, z których klient będzie korzystał po zakończeniu promocyjnego dostępu „na start” (najtańsza konfiguracja to Fun&Info + Kids za 35 zł/mies.). Szczegóły poniżej.

Pakiety CANAL+ Telewizja przez internet (stan na 1.02.2021 r.)

Free – 0 zł
Dla każdego zarejestrowanego użytkownika wybrane archiwalne produkcje Kuchnia+, Domo+, Planete+ i MiniMini+ będą dostępne bezpłatnie (około 200 materiałów).

Film – 50 zł/mies.
14 kanałów + biblioteka VOD, w tym treści premium CANAL+, HBO i FilmBox
CANAL+ Premium, CANAL+ Film, CANAL+ Dokument, CANAL+ Family, CANAL+ Seriale, HBO, HBO2, HBO3, FilmBox Premium, FilmBox Extra, FilmBox Family, FilmBox Action, FilmBox Arthouse, Ale kino+

Fun&Info – 25 zł/mies.
45 kanałów + biblioteka powiązanych treści VOD od m.in. TVN24, Paramount, FOX i National Geographic
CANAL+ Domo, AXN, FOX, Paramount Channel, Comedy Central, Polsat Comedy Central Extra, TNT, Sci Fi, Kino Polska, TVP Seriale, BBC Brit, 4fun Kids, History, Planete+, National Geographic, National Geographic Wild, BBC Earth, Kuchnia+, Domo+, E!, MTV, Crime+Investigation Polsat, BBC Lifestyle, MTV Live HD, Club MTV, MTV Hits, MTV 90s, MTV 80s, VH1, 4fun.tv, 4fun Dance, Nuta.TV, Power TV, MTV Music 24, TVN24, TVN24 BiS, TVP Info, France 24 (eng), France 24 (fra), Euronews, CNN, DW, Biznes24, CNBC, TVP3 Warszawa

Kids – 10 zł/mies.
10 kanałów + biblioteka powiązanych treści VOD od m.in. MiniMini+, Cartoon Network, Nickelodeon, Disney i Boomerang
MiniMini+, TeleTOON+, Boomerang, NickToons, Cartoon Network, Disney Channel, Disney Junior, Nickelodeon, Nick Jr., CBeebies

Sport – 50 zł/mies.
14 kanałów + biblioteka powiązanych treści sportowych VOD CANAL+
CANAL+ Premium, CANAL+ Sport, CANAL+ Sport 2, CANAL+ Sport 3, CANAL+ Sport 4, CANAL+ Now, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Eleven Sports 3, Eleven Sports 4, Sportklub, nSport+, Fightklub, TVP Sport
 
Telewizja na żywo - lista kanałów

Pierwsze uruchomienie

Po podłączeniu dekodera do urządzeń zewnętrznych i podłączeniu zasilacza urządzenia do gniazdka elektrycznego, rozpocznie się proces pierwszego uruchamiania. W trakcie instalacji użytkownik zostanie przeprowadzony przez:
  • parowanie pilota z dekoderem;
  • wybór preferowanego języka do nawigacji po menu;
  • konfigurację dekodera;
  • ustawienia dostępu do sieci Internet;
  • logowanie do konta Google (można to zrobić za pomocą smartfona, komputera lub samego pilota);
  • wybór nazwy urządzenia;
  • wyszukiwanie kanałów naziemnej telewizji cyfrowej;
  • zdefiniowanie ustawień dekodera odpowiadających potrzebom użytkownika;
  • aktualizację wersji oprogramowania (jeżeli wystąpi taka konieczność).

W trakcie pierwszej instalacji należy aktywować CANAL+ BOX 4K przez stronę www. Na ekranie pokażą się instrukcje, jak tego dokonać (odwiedzić stronę canalplus.pl/aktywacja-dekodera, zalogować się lub utworzyć nowe konto, przepisać kod podany na dole ekranu).
Uwaga! Dostęp do pełnej oferty po zakupie online otrzymuje się automatycznie, ale po nabyciu w sklepie stacjonarnym należy zaktualizować uprawienia (sekcja więcej w zakładce Moje konto).

Po przeprowadzeniu pełnej konfiguracji wyświetlony zostanie ekran główny dekodera. Jest on niemal identyczny jak ten, który pokazuje się w aplikacji Android TV na inne urządzenia, jednak został wzbogacony o dodatkowe zakładki i funkcje, m.in. Moje aplikacje i sekcję Naziemne DVB-T w Telewizji na żywo.
 
Główny ekran CANAL+ BOX 4K

Wyszukiwanie i oglądanie DVB-T

Na wstępie należy zaznaczyć, że CANAL+ BOX 4K nie jest dekoderem typowo przeznaczonym pod odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Jest to tylko jedna z jego dodatkowych funkcji. Zatem nie znajdziemy w nim niektórych funkcjonalności dobrze znanych z odbiorników dedykowanych wyłącznie telewizji naziemnej, choć niewykluczone, że CANAL+ będzie w przyszłości rozbudowywać sekcję DVB-T.

W launcherze CANAL+ brakuje dla DVB-T m.in. EPG, czyli przewodnika po programach, możliwości nagrywania audycji czy timeshiftu. Program TV można jednak uzyskać korzystając z osobnej aplikacji ze sklepu Google Play, np. Live Channels.

Jak się okazało podczas testów, są też pewne ograniczenia w obsługiwanym paśmie częstotliwości. Nie wyszukują się kanały nadawane powyżej 800 MHz, mimo iż głowica wskazuje na wsparcie do 862 MHz. Chodzi o tak zwaną pierwszą dywidendę cyfrową, która nie jest już używana na potrzeby telewizji naziemnej w Polsce – ta będzie działała bez problemów. Za to z 800 MHz korzystają niektóre kablówki, które nadają w tym paśmie UHF wybrane kanały.

Wyszukiwanie kanałów naziemnej telewizji można przeprowadzić nie tylko podczas pierwszej instalacji, lecz także w późniejszym czasie. Wystarczy wejść w Więcej, następnie Ustawienia CANAL+ i Wyszukaj kanały cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T. Niestety nie ma możliwości ręcznego skanowania częstotliwości po wskazaniu konkretnego kanału. Za każdym razem dekoder przeprowadzi pełne skanowanie całego obsługiwanego pasma UHF i VHF. Wyszukiwanie kanałów trwa kilka minut, a jego zakończenie zostanie potwierdzone przez komunikat wyświetlony na ekranie (należy wybrać Wyjdź).
 
Kanały naziemne DVB-T - lista kanałów

Bez problemu wyszukują się i można odbierać kanały dostępne w multipleksie testowym DVB-T2/HEVC Telewizji Polskiej: TVP Kultura HD, TVP Polonia HD, TVP Rozrywka SD i TVP Dokument HD. Dekoder nie widzi jednak jednej ze ścieżek testowanych przez TVP – z dźwiękiem Dolby AC-4. CANAL+ BOX 4K nie obsługuje też HbbTV.

Aby oglądać wyszukane wcześniej kanały telewizji naziemnej, należy wejść w Telewizję na żywo, a następnie w sekcję Naziemne DVB-T. Tu warto zwrócić uwagę, że kanały DVB-T nie są dostępne na jednej liście z kanałami z oferty streamingowej. Stacje naziemne są sortowane po LCN i nie ma możliwości zmiany ich kolejności. Nie ma również możliwości dodania ich do Ulubionych czy jednoczesnego oglądania 2-4 kanałów w ramach opcji Multi-Live. Nie działa dla nich też funkcja PiP, czyli obraz-w-obrazie. Można za to zmieniać ścieżki dźwiękowe lub włączyć/wyłączyć napisy, o ile są dostępne dla danej audycji. Brakuje EPG – wyświetlana jest tylko nazwa bieżącej audycji.
 
Wybór ścieżki audio i napisów

Instalacja aplikacji

Aby zainstalować dodatkowe aplikacje na CANAL+ BOX 4K, na ekranie głównym dekodera należy wybrać Moje aplikacje, a następnie Sklep Google Play. Po wyszukaniu i wybraniu danej aplikacji, należy kliknąć w Zainstaluj, a potem Otwórz. Aplikacja pojawi się w sekcji Moje aplikacje w postaci kafelka.

Dekoder dysponuje 16 GB pamięci flash, z czego 10 GB to wewnętrzna pamięć współdzielona, co jest wystarczającą pojemnością na instalację bardzo wielu aplikacji. Np. launcher CANAL+ waży tylko około 50 MB.

Preinstalowanymi aplikacjami na CANAL+ BOX 4K są – poza launcherem: Premiery CANAL+, Sklep Google Play, Google Play Movies, Google Play Music, Google Play Games, YouTube i Netflix. Dla tej ostatniej na jednej z serii pilotów znaleźć można dedykowany przycisk.

Jak już wcześniej wspomniano, w sklepie Google Play nie wyszukuje się aplikacja Amazon Prime Video – można ją jednak zainstalować osobno z pliku nagranego na pamięć USB. Wynika to z braku certyfikacji CANAL+ BOX 4K przez Amazona, co jednak powinno ulec zmianie w przyszłości – operator z pewnością postara się o wpisanie dekodera na białą listę.
 
Dostęp do listy kanałów podczas oglądania
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...