Apebox C2 4K - test odbiornika

dodano: 2020-03-05 16:22
autor: Janusz Sulisz | źródło: parabola.cz

Apebox C2 4K Czeska firma Sapro z Trzyńca przekazała nam do testów urządzenie Apebox C2 4K. To klasyczne połączenie odbiornika telewizji satelitarnej z odbiornikiem telewizji naziemnej lub kablowej, z obsługą Ultra HD. To urządzenie combo jest wyposażone w dwie głowice: DVB-T/T2/C i DVB-S/S2/S2X, ale oprócz odbioru zwykłych stacji satelitarnych umożliwia także odbiór kanałów nadawanych w trybie wielostrumieniowym (MIS). Trzeba przyznać, że to dość małe urządzenie, oparte na własnym systemie operacyjnym, z procesorem ALi. Pamięć flash - 8 MB, a pamięć RAM - 256 MB (DDR3). Jest tylko jeden uniwersalny czytnik dekodera - niestety brakuje gniazda CI/CI+.

Apebox C2 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Apebox C2 4K ma także wbudowany teletekst OSD. Znaki polskie, czeskie i słowackie są wyświetlane poprawnie, w tym znaki diakrytyczne. Edycja programów jest bardzo łatwa. Edytować i dodawać można również transpondery i satelity. Odbiornik obsługuje protokoły DiSEqC 1.0, 1.1, 1.2 i 1.3 (USALS). Elektroniczny przewodnik po programach jest dostępny w dwóch trybach. Jest to klasyczna siatka z pięcioma programami ze zdarzeniami na osi czasu i przegląd wydarzeń z jednego programu z kilkudniowym wyprzedzeniem.
 

Pasek informacyjny zawiera informacje o uruchomionych i kolejnych programach. Szczegóły programu nie są przycinane. Znaki czeskie i słowackie na kanałach Skylink i freeSAT wyświetlane są prawidłowo. Cyrylica w pakietach NTV Plus, Trikolor TV i MTS również są wyświetlane poprawnie. Odbiornik z łatwością obsługiwał arabski EPG.

Czas rozruchu odbiornika z głębokiego uśpienia wynosi około 15 s. Jasności wyświetlacza nie można regulować, ale jest w sam raz.
Odbiornik ma Ethernet 100 Mbps, ale można się też łączyć z siecią bezprzewodowo za pomocą zewnętrznego adaptera Wi-Fi (brak w komplecie).
Nagrzewanie się odbiornika jest standardowe – w obudowie są otwory wentylacyjne ze wszystkich stron odbiornika. Zasilanie odbiornika jest zewnętrzne za pomocą dołączonego zasilacza 12 V/1,5 A.

Multimedia

Odbiornik oferuje różnorodne funkcje multimedialne. Istnieje odtwarzacz YouTube, odtwarzacz YouPorn, czytnik RSS, aplikacja pogodowa, portale Stalker TV (maksymalnie cztery portale), Xtream TV, DLNA. Listę IPTV można bez problemów zaimportować do odbiornika.
 

Nie ma tu HbbTV, gdyż to bywa w odbiornikach combo na znacznie wyższym poziomie cenowym. Z powodzeniem można odtwarzać pliki AV: avi, mov, mkv, m2ts, ts, mpeg-4 i wmv. Odbiornik nie obsługuje DivX. Ponieważ odbiornik wspiera kodek HEVC/H.265, filmy z tym kodekiem można odtwarzać w rozdzielczości do 2160p.

Odbiornik obsługiwał również plik testowy MKV z dużą szybkością transmisji danych „Samsung Demo Oceanic 40 Mbps” w rozdzielczości 1080p.
Oczywiście zależy to od tego, jaki kodek wideo i audio jest dołączony. Dlatego nie wszystkie pliki są odtwarzane pomyślnie. Odbiornik może wyświetlać zdjęcia JPEG i odtwarzać muzykę w formacie MP3. DTS nie działa. Przetwarzanie ścieżek audio AAC odbyło się bez problemów. HE-AAC również jest wspierany. Tak samo jak dźwięk Dolby Digital + (E-AC3), który jest używany przez większość francuskich programów wielostrumieniowych.

Nagrywanie

Niestety nie można zainstalować dysku do wnętrza tak małej obudowy odbiornika. Zewnętrzny dysk twardy można podłączyć do jednego z dwóch portów USB 2.0. Dysk może być sformatowany bezpośrednio przez odbiornik. Dostępny jest system plików FAT32 lub NTFS. Oczywiście można także nagrywać na pamięć flash. Odbiornik umożliwia także pomiar prędkości dysku. Współpraca z zewnętrznym dyskiem twardym odbywa się bez problemu. Odbiornik pozwala na nagrywanie jednego zakodowanego programu podczas oglądania drugiego (ale już tylko FTA) z tej samej częstotliwości (transpondera) lub oglądanie kanału z naziemnej transmisji (lub nagrywanie). Zatem maksimum to nagrywanie dwóch programów jednocześnie, przy czym tylko jeden może być kodowany.

Nagrania są w formacie TS (o ile nie określono inaczej w menu). Należy pamiętać, że w tej wersji oprogramowania funkcja „zapisuj jako zakodowaną” jest ustawiona na „tak” w menu „Ustawienia PVR” odbiornika. Tę wartość należy najpierw ustawić na „nie”, aby zapisywać w postaci niezaszyfrowanej, w przeciwnym razie nagranie z zakodowanego programu nie będzie mogło być odtworzone nawet na samym odbiorniku. Zwrócono na to uwagę importerowi, sugerując, że producent powinien zmienić wartość domyślną na „nie”. Nagrania na dysku można przewijać z prędkościami 2x, 4x, 8x, 16x i 24x. Przewijanie w zwolnionym tempie nie jest dostępne. Przewijanie nie jest płynne. Odbiornik obsługuje również funkcję przesunięcia czasowego (należy ją najpierw włączyć w menu). Nagrania można przenieść na komputer. Nagrania z bezpłatnych programów można odtwarzać bezpośrednio i dalej przetwarzać. Niestety nagrania z kodowanych programów są szyfrowane przez zastosowanie chipsetu ALi. Na PC konieczne jest najpierw odkodowanie takich nagrań za pomocą specjalnego programu „PC Tool ALI”. Następnie można odtwarzać te nagrania i dalej przetwarzać je na komputerze.

Współpraca z czytnikiem kart

Apebox C2 4K ma wbudowany jeden uniwersalny czytnik kart. Nie ma potrzeby ustawiania czegokolwiek w menu odbiornika. Pracuje większość kart czeskich i słowackich operatorów oraz karty Platformy CANAL+ (Cyfry+, w Seca) oraz Smart HD/TNK. Niestety gniazdo CI dla modułu CAM nie jest dostępne w tym odbiorniku, co dla użytkowników w Polsce może być istotne ze względu na CANAL+ 4K Ultra HD, którego bez modułu legalnie raczej nie uda się odebrać w niezależnym odbiorniku. Tyle że ten odbiornik to nie ta klasa i nie ta cena, by wymagać cudów. Mimo tego warto go kupić dla innych potrzeb.
 

Wnioski

Apebox C2 4K to prosty odbiornik combo Ultra HD, który pozwala odbierać telewizję satelitarną i niekodowane kanały naziemne lub kablowe. Może przetwarzać transmisje wielostrumieniowe (MIS) bez podawania dodatkowych parametrów technicznych. Posiada funkcje multimedialne i szerokie wsparcie IPTV. Dostępny jest jeden uniwersalny czytnik kart. 350 zł to naprawdę dobra cena na rynku za tak mały i wygodny odbiornik combo 4K.

PLUSY:
 • kompaktowy odbiornik combo Ultra HD
 • niska cena za odbiornik 4K
 • posiada funkcje multimedialne i szerokie wsparcie IPTV
 • działa większość kart czeskich i słowackich operatorów oraz karty Platformy CANAL+ (Cyfry+ w Seca) oraz Smart HD/TNK
 • nagrywanie dwóch programów jednocześnie, przy czym tylko jeden może być kodowany

MINUSY:
 • brak gniazda CI/CI+
 • w Polsce nie uda się się odbiór CANAL+ 4K Ultra HD z modułu CAM
 • nie można zainstalować dysku do wnętrza tak małej obudowy odbiornika
 • brak obsługi HbbTV
 • tylko 4-cyfrowy zielony wyświetlacz (brak LED)
 • nietypowe miejsce na czytnik kart


* Wykorzystano materiały testowe z portalu parabola.cz i dostarczone przez SAPRO.

Źródło: parabola.cz
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...