Evobox Stream - test dekodera Cyfrowego Polsatu

dodano: 2020-01-13 12:33 | aktualizacja: 2020-03-06 15:23
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 11-12/2019

Evobox Stream Cyfrowy Polsat Już w wakacyjnym numerze SAT Kuriera wspomnieliśmy o pojawieniu się na rynku nowej usługi Cyfrowego Polsatu – telewizji internetowej OTT, wraz z dekoderem Evobox Stream. Na łamach świątecznego wydania naszego magazynu przyjrzeliśmy się nieco bliżej temu urządzeniu. Jest ono dostępne albo z umową, albo do zakupu na własność w cenie 299 zł. Na start otrzymujemy 3 miesiące pełnej oferty programowej (ponad 100 kanałów, w tym kanały HBO, Eleven Sports i Polsat Sport Premium), a następnie usługa działa na zasadzie prepaid lub umowy + prepaid. Jednocześnie Evobox Stream jest urządzeniem DVB-T, czyli pozwala na odbiór bezpłatnych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej. Dostajemy zatem 2w1 – urządzenie hybrydowe: internetowo-naziemne.

Evobox Stream Cyfrowy Polsat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Podsumowanie

Oferta telewizji internetowej OTT Cyfrowego Polsatu jest ciekawym rozwiązaniem. Na szczególną pochwałę zasługuje funkcja umożliwiająca oglądanie większości programów nawet do 7 dni po ich emisji, czyli tak zwany CatchUP. Bardzo wygodne i przydatne są również funkcje reStart i TimeShift, pozwalające na swobodne poruszanie się po aktualnie oglądanych audycjach (oglądanie od początku, zatrzymywanie, przewijanie). Przy takich rozwiązaniach całkiem zbędne wydają się funkcje umożliwiające nagrywanie programów i późniejsze ich przechowywanie, gdyż dostęp do treści jest niezwykle łatwy – nie tylko dzięki wymienionym funkcjom reStart, CatchUP i TimeShift, ale także dzięki rozbudowanym bibliotekom VOD, takim jak Cyfrowy Polsat GO i HBO GO. Trochę szkoda, że 28 kanałów dostępnych w DVB-T nie jest dostępne także drogą internetową, co wyklucza dla nich możliwość zastosowania powyższych funkcji. Z drugiej strony kanały nadawane jako strumienie też mają swoje ograniczenia, np. nie są opatrzone napisami DVB.

Warto jeszcze nadmienić, że może się zdarzyć (bardzo rzadko), iż niektóre audycje nie będą dostępne do oglądania w telewizji linearnej. Zamiast obrazu zobaczymy wtedy czarny ekran z napisem „Brak zgody dostawcy na udostępnienie programu”. Wynika to z tego, że właściciel praw nie wyraził zgody na udostępnianie danego programu w ramach streamingu.

Największą zaletą OTT Cyfrowego Polsatu jest mobilność tego rozwiązania. Bowiem możemy zabrać dekoder ze sobą i oglądać treści w dowolnym miejscu z dostępem do internetu (przewodowego lub Wi-Fi) i obecnością ekranu z HDMI. Aby usługa działała płynnie, wymagane jest łącze o szybkości co najmniej 8 Mb/s, ale w dobie wszechobecnego internetu nie jest to trudne do spełnienia.

Cieszy również to, że jeśli chcemy zrezygnować z jakiegoś pakietu lub włączyć dodatkowy, nie musimy podpisywać żadnych aneksów ani kontaktować się z infolinią. Wszystko działa na zasadzie prepaidu na okresy 30-dniowe, a ewentualnych zmian możemy dokonywać z poziomu menu dekodera (z wykorzystaniem szybkich, elektronicznych płatności). Dodatkowo nawet jeśli zdecydujemy się całkiem zaniechać opłacania oferty programowej (nie dotyczy to opłaty 10 zł miesięcznie, kiedy nie kupiliśmy dekodera na własność), nadal będziemy mogli oglądać 28 kanałów DVB-T. Dodatkowa uwaga: brak obsługi HbbTV.

Martwi trochę, że Evobox Stream nie jest wyposażony w głowicę telewizyjną DVB-T2, a jedynie DVB-T. Choć w chwili obecnej nie ma żadnych regularnych emisji w tym standardzie, to za 2-3 lata może to ulec zmianie, gdyż w Polsce trwają już pewne prace z tym związane. Przykładowo w grudniu tego roku w życie weszło nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące wymagań dla odbiorników cyfrowych uwzględniające już DVB-T2 i HEVC. Wspomniane 2-3 lata (niewykluczone, że do wprowadzenia DVB-T2 w Polsce dojdzie jeszcze później) są jednak długim okresem czasu i chyba nie ma co aż tak wybiegać w przyszłość. Poza tym Cyfrowy Polsat na pewno nie zostawi swoich klientów na lodzie i będzie przygotowany na ewentualne zmiany w emisji naziemnej telewizji cyfrowej.

Biorąc pod uwagę zarówno plusy, jak i pewne niewielkie braki opisane powyżej, nasza redakcja zdecydowanie poleca skorzystanie z usługi telewizji internetowej OTT Cyfrowego Polsatu. Jest to rewolucyjna oferta jeśli chodzi o wygodę i elastyczność dla klienta. Operator wyszedł naprzeciw oczekiwaniom tych użytkowników, którzy mają już dość umów i ograniczeń, a bardziej skłaniają się ku ofertom VOD.

Jak się okazuje, telewizja linearna wcale nie musi przekładać się na sztywne ramówki. Już nie musimy oglądać danego programu wtedy, kiedy zdecyduje o tym nadawca. Mamy na to czas nawet do 7 dni po emisji (a nawet znacznie dłużej, kiedy dana pozycja jest częścią biblioteki VOD). Co więcej możemy przewinąć reklamy lub zatrzymać audycję, kiedy chcemy np. pójść zrobić herbatę. Natomiast do TimeShiftu nie jest potrzebny wbudowany dysk twardy lub pamięć USB.

Reasumując, Evobox Stream Cyfrowego Polsatu to sprytne połączenie streamingu linearnych kanałów, bibliotek VOD i telewizji naziemnej. A co najważniejsze wszystkie te treści przenikają się i uzupełniają nawzajem. Produkt zdecydowanie godny polecenia!
 

PLUSY:
 • produkt polski i z własnym autorskim oprogramowaniem
 • urządzenie hybrydowe: streaming + DVB-T
 • łączność Wi-Fi lub przewodowa
 • dostęp do bogatej biblioteki Cyfrowy Polsat GO i HBO GO
 • funkcje reStart, TimeShift i CatchUP
 • intuicyjna i prosta obsługa
 • szybkie działanie
 • bogaty i czytelny Program TV
 • możliwość korzystania na łączu internetowym od dowolnego dostawcy
 • możliwość włączania i wyłączania pakietów z poziomu dekodera
 • brak umowy na pakiety kanałów
 • po wygaśnięciu pakietów nadal można oglądać TV naziemną
 • wygodna forma prepaid
 • elektroniczne płatności

MINUSY:
 • oferta programowa nieco uboższa w porównaniu z telewizją satelitarną Cyfrowego Polsatu
 • brak możliwości odtwarzania własnych multimediów
 • brak możliwości nagrywania
 • brak wsparcia wideo w rozdzielczości 4K
 • brak multiroomu
 • brak wsparcia DVB-T2 (tylko DVB-T)
 • 28 kanałów tylko z anteny naziemnej
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...