Evobox Stream - test dekodera Cyfrowego Polsatu

dodano: 2020-01-13 12:33 | aktualizacja: 2020-03-06 15:23
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 11-12/2019

Evobox Stream Cyfrowy Polsat Już w wakacyjnym numerze SAT Kuriera wspomnieliśmy o pojawieniu się na rynku nowej usługi Cyfrowego Polsatu – telewizji internetowej OTT, wraz z dekoderem Evobox Stream. Na łamach świątecznego wydania naszego magazynu przyjrzeliśmy się nieco bliżej temu urządzeniu. Jest ono dostępne albo z umową, albo do zakupu na własność w cenie 299 zł. Na start otrzymujemy 3 miesiące pełnej oferty programowej (ponad 100 kanałów, w tym kanały HBO, Eleven Sports i Polsat Sport Premium), a następnie usługa działa na zasadzie prepaid lub umowy + prepaid. Jednocześnie Evobox Stream jest urządzeniem DVB-T, czyli pozwala na odbiór bezpłatnych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej. Dostajemy zatem 2w1 – urządzenie hybrydowe: internetowo-naziemne.

Evobox Stream Cyfrowy Polsat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Użytkowanie

Oprogramowanie i interfejs użytkownika opracowane przez inżynierów Cyfrowego Polsatu należą do niezwykle intuicyjnych i przejrzystych. Nie ma w nich zbędnych wodotrysków, a grafika ekranowa jest utrzymana w kilku kontrastowych barwach. Nie znajdziemy tu niepotrzebnych animacji, które mogłyby wpłynąć niekorzystanie na szybkość działania urządzenia.

Evobox Stream działa szybko i bezproblemowo. Przełączanie między kanałami odbywa się sprawnie, choć urządzenie może potrzebować nawet kilku sekund, by dostosować jakość obrazu strumienia danego programu do jakości łącza internetowego. W praktyce wygląda to tak, że początkowo obraz jest nieco mniej ostry niż docelowo. Nie przeszkadza to jednak w codziennym użytkowaniu.

Natomiast jeśli chodzi o jakość emisji poszczególnych kanałów, to jest ona zbliżona do tego, co oferuje telewizja satelitarna czy IPTV Cyfrowego Polsatu. Tak samo jak w przypadku Evoboxa IP, przez operatora wykorzystywane są pewne ustalone profile przepustowości. Przypomnijmy:
  • dla kanałów SD jest to max. 1,618 Mbit/s,
  • dla kanałów HD max. 5 Mbit/s,
  • dla „Super HD” (Polsat Sport Premium 1 i 2) max. 8 Mbit/s.

Najważniejszym elementem interfejsu użytkownika jest tak zwany banner informacyjny. Pokazuje się on m.in. przy przełączaniu kanałów. Na tym pasku zlokalizowanym w dolnej części ekranu można znaleźć takie informacje, jak: typ kanału, numer i nazwa, logotyp, aktualny czas i dzień tygodnia oraz bieżąca i kolejna pozycja programowa z EPG wraz z czasem rozpoczęcia. Dla aktualnie trwającego programu pokazywany jest dodatkowo graficzny pasek postępu, obrazujący ile czasu upłynęło od rozpoczęcia programu i ile zostało do jego zakończenia.
 
Banner informacyjny z opcjami TimeShift i reStart

Generalnie banner informacyjny można wywołać np. klikając na pilocie przycisk Opis (i). Po drugim kliknięciu tego klawisza pokazuje się ekran z rozszerzonym opisem audycji.

Wciskając na bannerze lub w trakcie oglądania TV przyciski kierunkowe także można szybko przejść do pewnych funkcji. Przycisk w górę przeniesie nas na listę najczęściej oglądanych kanałów, w dół – rozwinie pełne EPG w formie gazetowej dla oglądanego kanału (maksymalnie na okres do 7 dni, ale ilość danych może zależeć od kanału), w prawo wyświetli menu pozwalające na podgląd opisu, szybkie dodanie serwisu na listę ulubionych oraz ewentualnie oglądanie od początku (dla wybranych kanałów dostępnych przez Internet) i odtworzenie w HBO GO albo CP GO (dla wybranych kanałów, także z DVB-T). Natomiast przycisk w lewo pokaże banner informacyjny rozszerzony o funkcje TimeShift, takie jak pauza oraz przewijanie w tył i w przód z prędkościami 4x, 16x, 32x, 64x. To bardzo istotna funkcja, kiedy chcemy przerwać na chwilę oglądanie lub zobaczyć jakiś fragment audycji jeszcze raz (obejmuje czas do 3 godzin wstecz). Jest też możliwość obejrzenia danego programu od początku (funkcja reStart). Uwaga! Nie dotyczy to kanałów DVB-T.

Teraz kilka słów na temat EPG. Przewodnik po programach można wywołać wybierając na pilocie przycisk Program TV (EPG). To wygodny sposób na przeglądanie ramówek wszystkich kanałów dostępnych na liście. Co istotne w okienku w lewej górnej części ekranu nadal można oglądać telewizję. Ramówka domyślnie jest posortowana według godzin rozpoczęcia programów, ale można przełączyć widok na sortowanie alfabetyczne (Sortuj A-Z w menu Filtruj). Jeśli klikniemy OK na jakąś z przyszłych audycji, to poza możliwością zobaczenia pełnego opisu i dodania do ulubionych jest też możliwość ustawienia przypomnienia.
 
Program TV - EPG

Program TV ma dwa widoki, które można przełączać między sobą klikając na pilocie przycisk EPG. Jednak najciekawszą funkcją w EPG jest tak zwane CatchUP, czyli możliwość oglądania wybranych programów nawet do 7 dni od ich emisji (nie dotyczy kanałów DVB-T). Wystarczy wybrać z listy dany program, kliknąć OK na pilocie, a następnie wybrać Oglądaj. Czy dany program można obejrzeć jeszcze raz, poznamy po niebieskiej ikonce obok nazwy audycji. Zwracamy uwagę, że nie wszystkie programy są objęte tą funkcją, a część z nich można obejrzeć tylko przez Cyfrowy Polsat GO lub HBO GO.

Listę kanałów można wywołać przyciskiem OK na pilocie. Pokazuje się wtedy pełnoekranowe okno, z obrazem oglądanego kanału TV w lewym górnym rogu i jego opisem poniżej (tak samo jak w przypadku EPG). Natomiast po prawej jest lista serwisów (widoczne jest 9 z nich), zawierająca numery i nazwy kanałów, tytuł aktualnej audycji z EPG oraz pasek postępu. Lista ma spore możliwości filtrowania – poza kolejnością domyślną serwisy można posortować alfabetycznie, a także ograniczać widok do: najczęściej oglądanych, ogólnych, informacyjnych, filmowych, rozrywkowych, sportowych, muzycznych, edukacyjnych i dla dzieci. Aby przejść do tego menu, należy nacisnąć na pilocie Opcje.

Wróćmy jeszcze do Menu, do którego wchodziliśmy już, aby dostać się do Ustawień. Po dwukrotnym kliknięciu przycisku Menu na pilocie, w górnej części ekranu pokazuje się pasek z 8 kafelkami.
 
Menu dekodera

Kanały TV to omawiana powyżej lista kanałów. CP GO i HBO GO są serwisami wideo na życzenie. Program TV pozwala na przejście do EPG. Przypomnij wyświetla listę zaprogramowanych zdarzeń – programator czasowy, popularny timer. Zdarzeń nie można dodawać ręcznie – tylko przez EPG. Z poziomu listy można je blokować i kasować, a także sortować według daty, nazwy kanału i tytułu audycji. Listę przypomnień można wywołać także poprzez naciśnięcie na pilocie klawisza Nagrania (PVR). Radio z założenia powinno zawierać listę stacji radiowych, jednak wyświetla się tylko komunikat „Wybrana lista jest pusta” (prawdopodobnie ta opcja zostanie wzbogacona o treści w przyszłości).
 
Lista kanałów TV

Siódma ikonka w Menu to Sklep – bardzo ważne miejsce dla każdego użytkownika dekodera Evobox Stream. Jest to zupełnie nowa aplikacja Cyfrowego Polsatu umożliwiająca zakup pakietów i wydarzeń w systemie PPV bezpośrednio z poziomu dekodera przy wyborze najwygodniejszej formy płatności (zakup pakietów będzie możliwy po wygaśnięciu 3-miesięcznego okresu promocyjnego). Co ciekawe Evobox Stream zapewnia możliwość realizacji płatności za pośrednictwem systemu Dotpay. Pozwala to na wykonanie błyskawicznej transakcji, a co za tym idzie – natychmiastowe włączenie pakietu czy treści, którymi zainteresowany jest użytkownik. Zaoferowanie możliwości płatności kartą, Blikiem czy też doliczenie danej kwoty do miesięcznego rachunku to wyjście naprzeciw potrzebom współczesnego klienta. Ostatnim kafelkiem w Menu są omawiane już wcześniej Ustawienia.
 
Aplikacja Sklep - można tu kupić pakiety i wydarzenia w systemie PPV

Poza aplikacją Sklep inną nowością na dekoderze Evobox Stream jest Mozaika. Tak nazywa się ekran z kolorowymi kafelkami, jaki automatycznie pokazuje się po włączeniu dekodera do prądu i za każdym razem po wyjściu z trybu Standby, a także po naciśnięciu przycisku Menu na pilocie. Jednak żeby Mozaika się pojawiła, dekoder musi być zarejestrowany. Dla oferty prepaid trzeba samemu dokonać rejestracji, a dla oferty z umową dekoder jest z automatu rejestrowany przy podpisywaniu umowy.

Mozaika to rekomendacja treści z programu TV i serwisów online, w formie dużych kafelków podzielonych na następujące zakładki: Świat bajek, Sporty walki, Zamów pakiety, Polecane dla Ciebie, HBO i Nowe odcinki. Po wybraniu danej pozycji zostaniemy przekierowani do CP GO lub HBO GO, a przypadku Zamów pakiety do aplikacji Sklep.
 
Aplikacja Mozaika - nowość na dekoderze Cyfrowego Polsatu

Warto omówić jeszcze pozostałe, nieopisywane dotąd przyciski na pilocie. Wstecz pozwala na powrót do ostatnio oglądanego kanału. Kliknięcie przycisku Język (Opcje) podczas oglądania kanału wywołuje menu pozwalające na wybór ścieżki audio, formatu obrazu oraz uruchomienie napisów ekranowych lub teletekstu (tylko dla kanałów DVB-T). Ulubione (niebieski) przekierowuje do głównej listy ulubionych. Możliwe jest też włączenie teletekstu – klikając przycisk TXT (podkreślamy: tylko dla kanałów DVB-T).

Natomiast jeśli przytrzymamy w trakcie oglądania dowolnego kanału przycisk Opis (i) przez około 3 sekundy, na ekranie wyświetlone zostanie okno z informacjami o sygnale i szczegółowymi parametrami technicznymi oglądanego kanału. Dla kanałów nadawanych przez Internet są to: nazwa i numer kanału, IP dekodera oraz typ połączenia. Natomiast dla kanałów DVB-T: siła i jakość sygnału, MER, wejście antenowe, kanał, pasmo TV naziemnej, częstotliwość, szerokość pasma, ONID.TSID.SID i PID.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2023

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

429 zł Więcej...