Evobox IP - test dekodera Cyfrowego Polsatu

dodano: 2019-06-13 16:09 | aktualizacja: 2019-11-18 17:13
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 5-6/2019

Evobox IP Cyfrowy Polsat Cyfrowy Polsat zaprezentował pod koniec marca zupełnie nową usługę w swojej ofercie – IPTV, oraz nowy model dekodera wyprodukowany specjalnie na jej potrzeby – Evobox IP. Choć urządzenie od razu trafiło na nasze stanowisko testowe, to ze względu na bliski termin oddania numeru SAT Kuriera 3-4/2019 do druku, raport z testów zaprezentowaliśmy dopiero w kolejnym wydaniu magazynu (5-6/2019).

Evobox IP


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Obsługa multimediów

Jak już wspomnieliśmy, dekoder Evobox IP wspiera odtwarzanie plików multimedialnych w ramach menu Moje pliki. Mogą być one odtwarzane z pamięci USB, dysku twardego podłączonego po portu USB lub serwera DLNA. Przetestowaliśmy wszystkie te sposoby i potwierdzamy działanie tego rozwiązania.

Dekoder bez problemu odtwarza pliki wideo w formatach AVI, MKV, MP4 i TS. Nie widział za to plików MPG, VOB, RMVB i WMV. Dotyczy to takich kodeków, jak: MPEG-2, MPEG-4, H.264 i najnowszego H.265/HEVC. Maksymalną obsługiwaną rozdzielczością jest 1920x1080, a częstotliwością klatek 24/25/30 dla MPEG-2 i 6~30 dla pozostałych kodeków. Natomiast maksymalna przepływność wynosi 30 Mbit/s dla MPEG-2, 25 Mbit/s dla H.264 i H.265 oraz 8 Mbit/s dla MPEG-4. W H.264 wspierane są profile: Beseline, Main i High do poziomu 4.2, a w MPEG-4 profile Simple i Advanced Simple. W plikach wideo wspierane są formaty dźwięku MP3 i AC3 dla wszystkich obsługiwanych plików oraz E-AC3 dla MP4 i TS.

Napisy ekranowe są wspierane w postaci zewnętrznych plików z rozszerzeniem *.srt i nazwą jak plik wideo w tym samym katalogu. Dotyczy to formatu SRT (SubRip) z kodowaniem znaków UTF-8. TXT nie są odczytywane.

Z plików audio wspierany jest jedynie format MP3 z rozszerzeniem *.mp3. Brak obsługi np. M4A, FLAC i OGG.

Natomiast jeśli chodzi o pliki graficzne, udało nam się wyświetlić obrazy w formatach JPEG (*.jpg, *.jpeg), PNG, GIF (bez animowanych; w miejscu przeźroczystych obszarów – czarne tło) i BMP. Co ważne maksymalny rozmiar pojedynczego pliku nie może przekraczać 19 MB, a w przypadku PNG, GIF i BMP dodatkowo nie może przekroczyć rozdzielczości 3072x3072. Na szczęście JPG można ładować o dowolnej rozdzielczości. Z popularnych formatów brak obsługi TIFF.
 

Warto dodać, że w trakcie przeglądania zdjęć możliwe jest ich powiększenie (2x, 3x, 4x) i obracanie co 90°. W przypadku audio – przewijanie i pauza. Dodatkowo przycisk Opcje pozwala na uruchomienie odtwarzania losowego, zmianę trybu odsłuchu oraz ustawienie kolejności. Dla wideo możliwe jest przewijanie (4x, 16x, 32x, 64x) i pauza, a Opcje pozwalają na ustawienie formatu obrazu, zmianę trybu odtwarzania oraz wybór kolejności. Co istotne w menu Moje pliki nie da się edytować w żaden sposób plików, np. zmieniać nazw czy usuwać. Co więcej dekoder nie wspiera nagrywania na zewnętrzne nośniki pamięci, o czym już wcześniej wspominaliśmy.

Podsumowanie

Z początku liczba sposobów, na jakie można skorzystać z poszczególnych funkcji dekodera, nieco przeraża. Jednak po pewnym czasie ta rozmaitość metod nie wzbudza niepokoju, gdyż daje to możliwość indywidualnego wyboru najwygodniejszej dla siebie ścieżki poruszania się po interfejsie. Wszystko jest kwestią przyzwyczajenia i stopniowego opanowania zarówno tych podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych funkcji dekodera.

Najważniejsze jest to, że urządzenie działa bardzo szybko i stabilnie. Dotyczy to zarówno poruszania się po menu, jak i oglądania czy też przełączania kanałów telewizyjnych. Laik mógłby sobie pomyśleć, że oglądanie kanałów przez sieć internetową wiąże się z buforowaniem, zacinaniem i stop klatkami. My nie spotkaliśmy się z takimi sytuacjami (przy korzystaniu z internetu od Orange o prędkości do 80 Mb/s).

Jeden z operatorów IPTV podnosi głos, że usługa Cyfrowego Polsatu nie jest prawdziwym IPTV a raczej usługą OTT. Czy słusznie? To prawda, że w pewnych kwestiach technicznych różni się ona od innych obecnych na naszym rynku usług IPTV i raczej jest bliższa streamingowi, ale z naszych obserwacji wynika, iż nie ma to żadnego wpływu na działanie samej usługi, a użytkownik końcowy nie zauważy różnicy. Poza tym niezbyt trafne wydają się próby przywłaszczenia przez niektóre podmioty nazwy IPTV tylko dla własnych potrzeb. Bowiem IPTV tak naprawdę nigdy nie zostało ściśle zdefiniowane, a proces standaryzacji nawet się nie zakończył.

Reasumując, najważniejsza z punktu widzenia użytkownika różnica pomiędzy znanym nam dotychczas IPTV a IPTV Cyfrowego Polsatu jest taka, że operator spycha odpowiedzialność za pewien zakres działania usługi na samego użytkownika. Innymi słowy abonent musi sam zadbać o dostęp do internetu o odpowiednich parametrach, podczas gdy np. Orange oferuje internet w pakiecie. Uważamy, że działa to jednak zdecydowanie na korzyść klienta, bowiem po pierwsze ma większą swobodę w wyborze dostawcy internetu, a po drugie usługa jest przez to mobilna. To znaczy, że możemy zabierać ze sobą ten kieszonkowy dekoder, np. do rodziny na święta. Wystarczy, że będziemy w zasięgu internetu stacjonarnego Netii, Plusa lub Orange. Co więcej w połowie maja pojawiły się oficjalne zapowiedzi, że Cyfrowy Polsat zamierza w przyszłości zaoferować nowy model dekodera działający na łączu od dowolnego dostawcy i dodatkowo wyposażony w głowicę DVB-T. Więcej szczegółów poznamy zapewne już wkrótce.

Na zakończenie Cyfrowemu Polsatowi należy się pochwała za uruchomienie usługi niewymagającej instalacji anteny satelitarnej. To ukłon w stronę osób, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą montować czaszy, a zarazem dość ciekawa pod względem oferty alternatywa wobec innych działających już po kablu usług telewizyjnych.

PLUSY:
 • wsparcie najnowszego kodeka obrazu H.265/HEVC
 • wyprodukowany w Polsce
 • szybkie i stabilne działanie
 • możliwość dostępu do usług na życzenie Cyfrowy Polsat GO i HBO GO oraz aplikacji Muzo.Pro ze stacjami radiowymi
 • łączność z internetem przewodowa (LAN) lub bezprzewodowa (Wi-Fi)
 • zaawansowane EPG z możliwością szybkiego filtrowania i wyszukiwania oraz ustawiania przypomnień
 • możliwość odtwarzania multimediów z pamięci USB lub serwera DLNA
 • funkcje TimeShift, ReStart i CatchUP
 • urządzenie o kompaktowym rozmiarze i eleganckim designie
 • możliwość skorzystania z Multiroomu (4 telewizory jednocześnie)
 • nie wymaga instalacji antenowej
 • wygodny i sprawdzony interfejs graphyne

MINUSY:
 • oferta kanałów telewizyjnych ograniczona wyłącznie do tych udostępnianych przez samego operatora
 • brak możliwości nagrywania
 • wsparcie multimediów tylko w podstawowym zakresie (brak obsługi bardziej egzotycznych formatów plików)
 • brak wsparcia wideo o rozdzielczości 4K
 • działanie tylko na internecie od Plusa, Netii lub Orange

Zachęcamy również do przeczytania raportów z testów innych dekoderów Cyfrowego Polsatu: Evobox HD, Evobox Lite, a także do obejrzenia wideotestu dekodera Evobox PVR.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

279 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

509 zł Więcej...