Evobox IP - test dekodera Cyfrowego Polsatu

dodano: 2019-06-13 16:09 | aktualizacja: 2019-11-18 17:13
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 5-6/2019

Evobox IP Cyfrowy Polsat Cyfrowy Polsat zaprezentował pod koniec marca zupełnie nową usługę w swojej ofercie – IPTV, oraz nowy model dekodera wyprodukowany specjalnie na jej potrzeby – Evobox IP. Choć urządzenie od razu trafiło na nasze stanowisko testowe, to ze względu na bliski termin oddania numeru SAT Kuriera 3-4/2019 do druku, raport z testów zaprezentowaliśmy dopiero w kolejnym wydaniu magazynu (5-6/2019).

Evobox IP


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Użytkowanie

Po dokonaniu wstępnej konfiguracji urządzenia, pierwsze na myśl nasuwa się pytanie: w jakiej jakości nadawane są kanały telewizyjne w ramach usługi IPTV Cyfrowego Polsatu?

Profile przepustowości wykorzystywane dla usługi IPTV Cyfrowego Polsatu:

• dla kanałów SD:
720x404@25p – 780 kbit/s
960x540@25p – 1,618 Mbit/s

• dla kanałów HD:
960x540@25p – 1,618 Mbit/s
1280x720@25p – 2,8 Mbit/s
1920x1080@25p – 5 Mbit/s

• dla kanałów Super HD:
960x540@25p – 1,618 Mbit/s
1280x720@25p – 2,8 Mbit/s
1920x1080@50p – 8 Mbit/s

Maksymalna przepływność, z jaką nadawane są kanały SD wynosi około 1,8 Mbit/s, kanały HD – 5 Mbit/s, a kanały Super HD (czyli Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2) – 8 Mbit/s. To w części przypadków porównywalna jakość wobec telewizji satelitarnej Cyfrowego Polsatu, przy zastosowaniu tego samego kodeka obrazu, a mianowicie MPEG-4. Choć przykładowo kanały Polsat Sport Premium są nadawane przez satelitę z dużo większym bitratem, który wynosi nawet około 18 Mbit/s. Podobnie niektóre kanały HD, np. National Geographic HD ma na satelicie około 9 Mbit/s.

Warto tu wspomnieć, że dekoder Evobox IP obsługuje, obok MPEG-4 i MPEG-2, także kodek H.265/HEVC, co czyni to urządzenie przyszłościowym. W chwili pisania tego artykułu Cyfrowy Polsat nie nadawał żadnego kanału w tej kompresji obrazu, nawet w formie testów.

Teoretycznie Cyfrowy Polsat mógłby dołączyć do oferty IPTV kanały 4K, takie jak Eleven Sports 1 4K, Festival 4K, NASA TV UHD, Ultra HD 4K czy wPolsce.pl 4K. Musiałby jednak zapewnić sobie lepsze parametry łącza transmisyjnego niż obecne max. 8 Mbit/s na jeden kanał, a także zaoferować dekoder obsługujący 4K, gdyż Evobox IP nie wspiera tak wysokiej rozdzielczości obrazu.

Poruszanie się po interfejsie użytkownika graphyne należy do przyjemnych czynności. Rozmieszczenie poszczególnych elementów jest wygodne i intuicyjne, a szybkość reakcji na komendy z pilota – natychmiastowa. Oko cieszą liczne animacje i przeźroczystości oraz estetyczny i nowoczesny wygląd.
 
Evobox IP - lista kanałów

Jednym z ważniejszym elementów interfejsu jest banner informacyjny. Wywołujemy go poprzez naciśnięcie na pilocie przycisku Opis. Pokazuje się również zaraz po przełączeniu kanału. W dolnej części bannera jest informacja o aktualnie nadawanym programie (tytuł, czas trwania od do, gatunek, długość w minutach, ograniczenie wiekowe), logo kanału i jego numer oraz nazwa, typ (TV lub radio) oraz nazwa listy, na której kanał się znajduje. Poniżej mamy graficzny pasek postępu. Dodatkowo w górnym prawnym rogu ekranu wyświetla się dzień tygodnia oraz aktualna godzina.
 
Evobox IP - banner informacyjny

Listę kanałów można wywołać przyciskiem OK lub w górę na pilocie. Znajdują się tam numery, logotypy oraz informacje z EPG. Można podejrzeć, co w danej chwili jest emitowane (z paskiem postępu) oraz co będzie emitowane później. Jeśli potrzebujemy dodatkowych informacji, wystarczy, że naciśniemy na pilocie „i” (Opis) – dostaniemy w ten sposób uproszczone EPG dla wskazanej stacji. Można ten przewodnik wywołać także wciskając klawisz w dół w trakcie oglądania kanału.
 
Evobox IP - uproszczone EPG

Klawisz w prawo wywołuje Menu akcji, w którym można znaleźć następujące opcje: Oglądaj (na trwającej audycji) lub Przypomnij (dodaje przypomnienie dla wybranego programu z EPG), Dodaj do obejrzenia, Inne emisje programu (wyszuka inne emisje programu o tej nazwie w bazie EPG wszystkich kanałów), Znajdź podobne (wyszuka w EPG programy o podobnej nazwie), Szukaj (wyszuka w EPG w sposób dynamiczny wpisaną frazę), Otwórz w CP GO (jeśli audycja jest dostępna w Cyfrowy Polsat GO, to można do niej w ten sposób przejść), Dodaj do ulubionych (dodanie stacji do głównej listy kanałów ulubionych), Więcej informacji (wyświetli rozszerzony opis audycji) i Oglądaj od początku.

Wciśnięcie klawisza w lewo na pilocie pokaże inną, bardziej rozbudowaną formę bannera informacyjnego, wzbogaconą dodatkowo o m.in. możliwość uruchomienia TimeShiftu. Po tym bannerze można poruszać się za pomocą przycisków lewo/prawo, góra/dół.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że przytrzymanie przez kilka sekund klawisza „i” (Opis) wywołuje Informacje o sygnale. Można tam podejrzeć m.in. przepływność wideo danego kanału i publiczny numer IP dekodera.

Wspomnieliśmy już o uproszczonym EPG. Teraz kilka słów na temat pełnego EPG. Można je wywołać naciskając na pilocie klawisz „EPG” (Program TV). Domyślnie otrzymujemy widok listy (inny możliwy widok to widok tabeli – można go uruchomić z poziomu Menu dekodera). Co ważne dekoder zapamięta nasz ostatni wybór i następnym razem po naciśnięciu EPG na pilocie otrzymamy preferowany przez nas widok Programu TV.
 
Evobox IP - pełne EPG (widok tabeli)

Po EPG poruszamy się klawiszami nawigacyjnymi (prawo/lewo, góra/dół). Po naciśnięciu „w prawo” przechodzimy z listy programów do kanałów. Kolejne kliknięcie tego przycisku przełącza nas do kategorii. Mamy do wyboru: magazyn, film, reportaż, rozrywka, serial, teatr i sport (co ciekawe z podkategoriami). Pozwala to na przefiltrowanie programów według interesującego nas gatunku. Natomiast naciśnięcie na liście programów przycisku „w lewo” umożliwia wybór czasu (jaki dzień, pora dnia dzisiejszego). EPG obejmuje rekordy z 7 dni wstecz i 7 dni naprzód. Następne kliknięcie „w lewo” pozwala na wybór listy kanałów: wszystkie, ostatnio oglądane, ogólne, informacja, film, rozrywka, sport, muzyka, edukacja, dzieci, erotyka i ulubione. Klikając po raz kolejny „w lewo”, możemy wybrać opcję przełączenia się na inny widok EPG (listy bądź tabeli).
 
Evobox IP - pełne EPG (widok listy)

Te wszystkie możliwości filtrowania programów są bardzo wygodne dla użytkownika, ponieważ pozwalają na szybkie przejście do pożądanej pozycji. Gdy już to uczynimy, poprzez naciśnięcie na pilocie „OK”, możemy wywołać omawiane już wcześniej Menu akcji. To z kolei pozwala np. na dodanie przypomnienia o zbliżającej się audycji czy też obejrzenie poprzez Cyfrowy Polsat GO emitowanego już wcześniej programu (o ile dostępny w tej formie).

Pod przyciskiem „Opcje” (Język) na pilocie kryje się menu umożliwiające skalowanie obrazu, uruchomienie napisów ekranowych i wybór ścieżki dźwiękowej (te dwa ostatnie – o ile dostępne w danym programie). Przycisk Wstecz pozwala na przełączenie się do poprzednio oglądanego kanału, żółty wyświetla wiadomości od operatora (Ustawiania/Szczegóły sprzętowe/Status Irdeto CA/Wiadomości), niebieski pozwala na przejście do ulubionych. Zastosowania nie mają przyciski czerwony i zielony, TXT (w strumieniu internetowym brak jest teletekstu dla poszczególnych kanałów) oraz PVR (Nagrania) i Nagraj (dekoder nie umożliwia nagrywania programów). Za to swobodnie można korzystać z czterech przycisków znajdujących się w górnej części pilota (w tym ze znaczkiem play), odpowiadających się obsługę funkcji TimeShift.

Czas omówić Menu, które wywołujemy dedykowanym przyciskiem na pilocie. Obejmuje ono 10 elementów: Polecane, Do obejrzenia, Kanały TV, CP GO, HBO GO, Program TV, Moje pliki, Radio, Szukaj i Strefa abonenta.

Polecane to w założeniu zestaw propozycji od Cyfrowego Polsatu, np. filmów. W chwili testów lista ta była jednak pusta.
W kategorii Do obejrzenia można znaleźć pozycje, które wcześniej wskazaliśmy w Menu akcji, np. podczas przeszukiwania EPG w celu znalezienia interesujących nas programów.
Kanały TV (Wszystkie, ostatnio oglądane, ogólne, informacja, film, rozrywka, sport, muzyka, edukacja, dzieci, erotyka).
CP GO i HBO GO to dwa dość istotne elementy menu, które pozwalają na przejście do dedykowanych aplikacji wideo na życzenie – stworzonych odpowiednio przez Cyfrowy Polsat i HBO Polska.
Program TV umożliwia przejście do rozbudowanego EPG albo w widoku tabeli, albo widoku listy. Możliwe jest też wygodne przeglądanie pozycji programowych, dla których ustawiliśmy w EPG przypomnienie (opcja Zaplanowane).
Moje pliki są podzielone na trzy podkategorie: Wideo, Muzyka, Zdjęcia. Ten element menu pozwala na przejście do odtwarzania plików multimedialnych – albo z dysków sieciowych, albo podłączonej za pośrednictwem portu USB pamięci.
Kolejna opcja to Radio, po której kliknięciu włącza się aplikacja Muzo.Pro ze stacjami radia internetowego.
Szukaj to bardzo wygodna przeszukiwarka bazy EPG. Wystarczy wprowadzić zaledwie trzy znaki, aby urządzenie zaczęło dopasowywać fragmenty fraz i podpowiadać dalsze części. Po naciśnięciu OK na wyszukanej pozycji uruchamia się Menu akcji, które omawialiśmy już wcześniej.
Na końcu menu znajduje się Strefa abonenta podzielona na następujące elementy: Pomoc, Wiadomości i Płatności. Pierwszy z nich z czasem odwiedzi zapewne każdy z użytkowników Evobox IP, gdyż można tutaj wyłączyć plansze-podpowiedzi, które wyświetlają po kilku sekundach bezczynności w dowolnym menu. Służy do tego opcja Samouczek. W Pomocy znajdziemy jeszcze: Podpowiedzi (dodatkowe informacje pomocne w codziennym użytkowaniu sprzętu), Pilot (przewodnik po funkcjach pilota) i Prezentację (przewodnik po funkcjach dekodera). Wiadomości to lista komunikatów wysyłanych do abonenta ze strony operatora, natomiast Płatności to aplikacja informująca o płatnościach za abonament platformy.
 
Evobox IP - Menu z zaznaczonym elementem CP GO
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...