TechniSat DIGIT ISIO STC - test odbiornika UHD 4K

dodano: 2019-02-14 13:59
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 1-2/2016

TechniSat DIGIT ISIO STC W grudniu 2015 roku na polski rynek trafił TechniSat DIGIT ISIO STC. Odbiornik 4K jest oferowany w przystępnej cenie jak na tej klasy sprzęt (ok. 1600 zł) - TechniSat jest marką znaną z produktów wysokiej jakości, z górnej półki. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z urządzeniem. Tekst pochodzi z wydania SAT Kuriera 1-2/2016.

TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
WYGLĄD I WYPOSAŻENIE

TechniSat DIGIT ISIO STC jest dostarczany w stosunkowo niewielkim kartonie. W środku, poza samym odbiornikiem, znajdziemy zewnętrzny zasilacz (na wyjściu 12 V, max. 3 A), instrukcję obsługi w języku polskim, przewód HDMI oraz pilot zdalnego sterowania.

Odbiornik jest oferowany w dwóch wersjach kolorystycznych: srebrnej i czarnej. I tu warto dodać, że srebrna jest stylizowana na metaliczną i prezentuje się bardzo ciekawie. Na panelu przednim od lewej można znaleźć przycisk stand-by, klawisze lewo/prawo i góra/dół otaczające OK. Centralnie umieszczono biały wyświetlacz VF-Matrix, mogący pokazywać nazwę kanału, natomiast po prawej jest klapka, ale otwierana nieco nietypowo, bo na bok, za którą schowano… też nietypowo – port USB 3.0 i czytnik kart pamięci SD/MMC.
 
TechniSat DIGIT ISIO STC z otwartą klapką

Na panelu tylnym są dwa wejścia sygnału z anteny satelitarnej bez przelotek oraz jedno wejście sygnału z anteny naziemnej lub sieci kablowej (uniwersalna podwójna cyfrowa głowica DVB-T/T2/C), dalej wyjścia analogowego i cyfrowego dźwięku (dla analogu złącza RCA/Cinch, dla cyfrowego audio mamy zarówno wyjście optyczne, jak i koaksjalne – do wyboru), gniazdo HDMI, port Ethernet i drugi USB 3.0, gniazdo zasilacza oraz jeden czytnik kart (współpracuje z kartami Conax oraz ofertą HD+ w Nagravision, nie obsługuje innych systemów, nie jest uniwersalny, nie zadziała w nim karta nc+, ale zadziała np. Smart HD+) i gniazdo na moduły CI oraz CI+ (można je wykorzystać np. na moduł nc+).
 
TechniSat DIGIT ISIO STC - panel tylny

Pilot zdalnego sterowania jest świetnie wykonany, z dobrych materiałów, nie zbiera odcisków. Prezentuje się dobrze i choć jest dość długi, to klawisze rozmieszczono logicznie i dzięki temu jest wygodny. Dodatkowo ma możliwość obsługi TV – przełączamy go w ten tryb wciskając klawisz CODE i – przytrzymując go – OK.

INSTALACJA

Po uruchomieniu dekoder wita nas kreatorem, który ułatwi proces początkowej konfiguracji. Najpierw należy wskazać wersję językową OSD. Poza polską do wyboru są: niemiecka, angielska, francuska, hiszpańska, włoska, turecka, szwedzka, portugalska, rosyjska, grecka, czeska, węgierska i holenderska.
 

W dalszej części pod przyciskiem niebieskim można wywołać pomoc – na ekranie pojawi się okno z wyjaśnieniem dotyczącym aktualnego etapu konfiguracji.

Kolejny krok to wskazanie kraju. Ma to znaczenie dla wyboru strefy czasowej (i co za tym idzie poprawności wyświetlania danych EPG) oraz kolejności sortowania kanałów. Następnie pojawia się ekran wyboru źródeł sygnału. Wskazujemy, jakie sygnały podłączyliśmy do urządzenia. Do wyboru są DVB-S (TV satelitarna), DVB-C (cyfrowa TV kablowa) oraz DVB-T (naziemna TV cyfrowa). W przypadku pozostawienia TV satelitarnej jako aktywnego źródła dodatkowo w kolejnym kroku będzie trzeba określić liczbę podłączonych sygnałów z anteny (ważna jest w tym miejscu poprawna konfiguracja – zła liczba będzie skutkowała albo ograniczeniem możliwości odbiornika albo raportami o braku sygnału).

Następny element kreatora początkowej instalacji to konfiguracja anteny (DVB-S). Na początku widzimy wyłącznie podgląd sygnału w formie graficznego paska oraz wartości w dB. Domyślnie dla Polski ustawione są porty DiSEqC: A dla Hot Birda 13°E, a B dla Astry 19,2°E. Jeśli chcemy wprowadzić zmiany – można wykorzystać przycisk OPT.
 

Po wybraniu OPT trafimy do edycji instalacji antenowej. Pierwszą opcją jest typ instalacji: zdefiniowana przez użytkownika (4 porty DiSEqC do dowolnego przypisania), pojedyncza (jedna pozycja satelitarna bez DiSEqC), Multytenne (4 porty DiSEqC w układzie A: Astra 19,2°E, B: Hot Bird 13°E, C: Astra 23,5°E, D: Astra 28,2°E, dla anten Multytenne), SatCR (instalacja jednokablowa, wymaga dodatkowych ustawień w konfiguracji satelitów poniżej), TechniSelect (urządzenie pozwalające dostarczyć sygnał z 12 transponderów) lub DisiCon (konwertery jednokablowe TechniSat). W zależności od wybranej tu opcji możliwości konfiguracyjne różnią się, np. dla SatCR trzeba uruchomić automatyczne wyszukiwanie częstotliwości konwertera, dla TechniSelect należy wskazać rodzaj lub liczbę kanałów i ich parametry, a dla DisiCon – typ konwertera DisiCon.

Najczęściej w Polsce spotkamy jednak ten pierwszy z typów – zdefiniowany przez użytkownika, opierający się na DiSEqC. W takim przypadku poniżej w konfiguracji będzie tryb DiSEqC (standard, szybki lub bez DiSEqC, szybki może zwiększyć prędkość przełączania między satelitami, ale przy jego wyborze pojawia się komunikat, iż tryb nie jest zalecany w przypadku używania kaskad DiSEqC), ponownie możliwość określenia liczby dostarczonych sygnałów z satelity (2 lub 1), a dalej jest lista portów DiSEqC z opcją przypisania satelitów do każdego (4). Po wskazaniu satelity po prawej pojawia się przycisk „Dalej”. W środku możemy określić typ konwertera (standardowy 9750/10600 MHz, na pasmo C 5150 MHz, kołowy 10750 MHz lub użytkownika, gdzie można wpisać wartości częstotliwości LOF samodzielnie).
 

Po zatwierdzeniu zmian pojawia się ekran konfiguracji anteny DVB-T. Jest podgląd na pasmo oraz możliwość włączenia zasilania 5 V dla anten aktywnych. Dalej odbiornik próbuje automatycznie połączyć się z siecią (drogą kablową) oraz jeśli to się powiedzie – przeprowadzi test prędkości pobierania, aby stwierdzić, czy posiadane łącze będzie wystarczające do odtwarzania obrazu/dźwięku w jakości HD. Po zakończeniu pojawi się ekran informujący o efektach tych operacji. Wciskając klawisz OPT możemy przejść do konfiguracji ręcznej. Można tu ustawić parametry połączenia przewodowego, wliczając nazwę udziału oraz grupę roboczą (i adresy IP) lub przejść na konfigurację Wi-Fi, ale tu uwaga techniczna – aby móc skonfigurować połączenie Wi-Fi nie może być podłączony przewód do portu Ethernet odbiornika (zostanie to zasygnalizowane stosownym komunikatem). Dla Wi-Fi automatycznie wykrywane są dostępne sieci wraz z informacją o sygnale, kanale, prędkości i zabezpieczeniach. Można połączyć się, podać hasło jeśli wymagane oraz dostosować ustawienia IP.

Kolejny etap konfiguracji to wyszukiwanie kanałów. Możliwe jest przeskanowanie wszystkich satelitów w poszukiwaniu kompletu kanałów lub tylko stacji niekodowanych. Można też zupełnie pominąć ten krok, ale nie zostaniemy bez listy – w odbiorniku jest układ fabryczny przygotowany na rynek niemiecki.

Jeśli wyszukiwanie uruchomimy, to przy standardowych ustawieniach kolejno przeszukane zostaną satelity Hot Bird (13°E) i Astra (19,2°E). Pierwszy z użyciem skanowania sieciowego, aby wykryć parametry aktywnych transponderów, natomiast dla Astry pobrana zostanie gotowa aktualna lista. Po wszystkim przeskanowane zostaną także kanały naziemne lub kablowe w zależności od tego, co wybrano na etapie określania które źródła sygnału mamy aktywne.

Po zakończeniu wyszukiwania odbiornik rozpoczyna poszukiwanie aktualizacji oprogramowania z wykorzystaniem autorskiego rozwiązania TechniMatic. Jeśli nowa wersja zostanie zlokalizowana, to pojawi się stosowna informacja i możliwość natychmiastowego pobrania. W następnym kroku aktualizowana jest lista odnośników internetowych ISIO.

Kolejny etap to możliwość aktywacji lub wyłączenia usługi watchmi (wymaga akceptacji jej regulaminu). Jest to darmowy serwis z kanałami tematycznymi, ale przeznaczony na rynek niemiecki. Można pozostawić usługę aktywną, choćby aby zapoznać się z tym, co jest w jej ramach oferowane, zawsze można później ją wyłączyć, jeśli nie przypadnie nam do gustu. Jeśli watchmi uruchomimy, to trzeba uzbroić się w cierpliwość przy pobieraniu listy kanałów. Odbiornik ostrzega, że proces może potrwać nawet 30 minut, ale na szczęście aż tak źle nie jest. W redakcji proces zajął ok. 4 minuty. Po pobraniu pojawia się lista, z której możemy albo wybrać pojedyncze stacje do dodania, albo dodać wszystkie znalezione kanały (klawisz żółty i następnie zielony, w trakcie testów było ich 55).

Dalej następuje ściąganie danych EPG, określanych w odbiorniku również jako SFI. To także może trochę potrwać (na ekranie pojawia się sugestia, że może to zająć ok. 15 minut), ale jeśli nie chcemy czekać, to za pomocą przycisku Info da się pominąć ten etap. Pobieranie można zlecić odbiornikowi w stanie czuwania, stosowne opcje są dostępne w menu.

Ostatni krok w kreatorze to propozycja automatycznej rejestracji produktu, co ma umożliwić uzyskanie dodatkowych korzyści użytkownikowi oraz pomóc producentowi w rozwoju oprogramowania urządzenia. Należy podać tam m.in. datę i miejsce zakupu oraz kilka innych informacji. Tę operację można wykonać także później z menu.

Po wszystkim pojawi się ekran z potwierdzeniem zakończenia etapu początkowej instalacji i trafiamy na pierwszy kanał na liście. Będzie to niemiecki Das Erste HD, a lista będzie dodatkowo uzupełniona na końcu o stacje internetowe watchmi, jeśli aktywowaliśmy tą usługę.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...