Sony: Najnowsze produkty na targach IFA 2018

dodano: 2018-08-30 13:49 | aktualizacja: 2018-08-30 14:25
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Sony

Sony IFA 2018 Na rozpoczynających się w piątek, 31 sierpnia br. targach elektroniki użytkowej IFA w Berlinie Sony Corporation pokaże cały wachlarz nowych produktów opartych na najbardziej zaawansowanych technologiach.

Sony IFA 2018


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Najważniejsze ogłoszenia i zaprezentowane produkty:
Przed oficjalnym otwarciem imprezy, w czwartek 30 sierpnia, odbyła się konferencja prasowa Sony, w której wziął udział prezes i dyrektor generalny Sony Corporation Kenichiro Yoshida. Podkreślił on, że Sony będzie zacieśniać relacje z twórcami i użytkownikami zgodnie z przyjętą strategią „zbliżania się do ludzi”. Dodał także: „nasze produkty elektroniczne odgrywają fundamentalną rolę w procesie zbliżania twórców — autorów pięknych materiałów audiowizualnych — i adresatów tych materiałów”. Zauważył następnie, że „w mojej ocenie, oprócz utrwalania »Rzeczywistości« poprzez rozwój technologii dźwięku o dużej wierności i obrazu o wysokiej rozdzielczości, w dalszej perspektywie równie ważne będzie dla Sony zapewnienie wartości »czasu rzeczywistego«. Wartości rozumianej jako »ten moment czasu« albo »jak na żywo«”. Później głos zabrał Ichiro Takagi, Senior Executive Vice President odpowiedzialny za segment Home Entertainment & Sound. Powiedział on: „poprzez najlepszy obraz i dźwięk chcemy w pełni przekazać zamysł twórcy i zapewnić użytkownikom wrażenia audiowizualne na najwyższym poziomie”. Następnie dokonał on prezentacji najnowszych telewizorów i produktów audio Sony. Jako ostatni wystąpił Mitsuya Kishida, prezes Sony Mobile Communications Inc., który ogłosił nowy smartfon Xperia™. Zadeklarował ponadto, że „Sony Mobile pozostaje w awangardzie inicjatyw Sony związanych z technologią 5G i sieciami komórkowymi, które jeszcze bardziej zbliżają twórców do użytkowników poprzez przekaz treści w sposób całkowicie zgodny z zamysłem twórczym”.

Najważniejsze z zaprezentowanych produktów:

Domowa rozrywka i dźwięk (Home Entertainment & Sound)

Firma Sony ogłosiła słuchawki WH-1000XM3, będące najnowszym modelem w serii bezprzewodowych słuchawek z systemem redukcji hałasu 1000X. Zastosowany w nich nowy procesor HD QN1 znacznie ulepsza działanie czołowej branżowej technologii redukcji hałasu*1, zwiększając jej wydajność około czterech razy. Ten nowo opracowany układ pozwala tłumić nie tylko dźwięki o niskiej częstotliwości w samolocie, lecz także hałasy z ulicy, rozmowy osób w pobliżu, czyli średnie i wysokie częstotliwości. Do uzyskania wspaniałego dźwięku przyczynia się także wewnętrzny wzmacniacz słuchawkowy o wysokiej jakości, stanowiący uzupełnienie procesora HD QN1. Dzięki niemu słuchacze mogą w pełnym komforcie oddać się słuchaniu muzyki — w każdym momencie i miejscu. W kategorii słuchawek bezprzewodowych firma Sony zaprezentowała także całkowicie bezprzewodowy model sportowy: WF-SP900. Te odporne na wodę*2 i pył*3 słuchawki z wewnętrzną pamięcią pozwalają słuchać muzyki nie tylko ze smartfona z łączem Bluetooth®, ale i bez żadnych dodatkowych urządzeń. Co więcej, można ich używać nawet w wodzie morskiej.
 
Słuchawki Sony WH-1000XM3
Sony WF-SP900

Symbolem nieustannego dążenia firmy Sony do zapewnienia doskonałości dźwięku jest linia Signature Series, oparta na najbardziej zaawansowanych rozwiązaniach technicznych. Należące do niej produkty reprodukują muzykę dokładnie tak, jak tego chciał wykonawca. W tej kategorii firma Sony dodała dwa produkty: cyfrowy odtwarzacz muzyki DMP-Z1 i stereofoniczne słuchawki douszne IER-Z1R. Szczytowa jakość dźwięku z odtwarzacza DMP-Z1 to rezultat wykorzystania analogowego wzmacniacza o dużej mocy oraz unikatowego systemu niezależnych źródeł zasilania. Wyróżnikiem modelu IER-Z1R jest pasmo przenoszenia do 100 kHz, które przekłada się na niespotykaną dotąd intensywność wrażeń.
 
Sony DMP-Z1
Sony IER-Z1R

Oprócz tego firma Sony wprowadzi jesienią w Stanach Zjednoczonych i Azji*4 odsłuchowe słuchawki douszne IER-M9 i IER-M7, przeznaczone dla wykonawców na koncertach. Zapewnią one wysoką jakość dźwięku, izolację akustyczną i stabilność w noszeniu.
 
Sony Bravia Master

W kategorii telewizorów ogłoszono wprowadzenie nowej serii Sony BRAVIA® MASTER. Należące do niej modele, których dostawy do Europy rozpoczną się we wrześniu, mają za zadanie wiernie i w pełni oddawać pierwotny zamysł artystyczny twórców. Telewizory OLED 4K z serii AF9 oraz LCD 4K z serii ZF9 są wyposażone w procesor obrazu X1™ Ultimate, charakteryzujący się dwukrotnie większą wydajnością przetwarzania w czasie rzeczywistym niż w najbardziej zaawansowanych obecnych modelach. Pozwala on w pełni wykorzystać walory wyświetlaczy OLED i LCD.
 
Sony ZF9

Seria AF9 wyposażona jest w sterownik Pixel Contrast Booster, wiernie reprodukujący zarówno głębokie poziomy czerni, jak i dużą jasność. Intensywność wrażeń zwiększa się również dzięki unikatowej, zaawansowanej technologii Acoustic Surface Audio+ z dodatkowym siłownikiem pośrodku ekranu oraz trybowi „Głośnik centralny TV”*5, w którym dźwięk dobiega z samego środka ekranu.
 
Sony AF9

Podczas targów firma Sony będzie prowadzić pokazy swoich urządzeń audiowizualnych obsługujących komendy głosowe. Pozwalają one użytkownikom włączać muzykę, zapoznawać się z wiadomościami i innymi informacjami lub sterować urządzeniami IoT, na przykład oświetleniem pomieszczenia.

Wśród demonstrowanych urządzeń znajdą się słuchawki bezprzewodowe z systemem redukcji hałasu WH-1000XM3, telewizor BRAVIA*6 z wbudowanym mikrofonem umożliwiającym wyszukiwanie głosowe z wolnymi rękami, głośnik typu smart SRS-XB501G z technologią EXTRA BASS™ i wbudowanym asystentem Google oraz głośnik w formie listwy HT-ZF9 zgodny z systemem sterowania Amazon Alexa*7. Prezentacje coraz bardziej funkcjonalnych i różnorodnych urządzeń obsługujących komendy głosowe będą prowadzone w różnych aranżacjach zastosowania w domu i plenerze.
 
Sony SRS-XB501G

*1: Stan na 30 sierpnia 2018 r. Na podstawie badania Sony Corporation, pomiar zgodnie z wytycznymi JEITA. Na rynku bezprzewodowych słuchawek z pałąkiem wyposażonych w system redukcji hałasu.

*2: Strumień wody z dyszy lejący się na obudowę pod dowolnym kątem nie wywoła szkodliwych efektów, gdy założone są wkładki douszne do pływania (IPX5). Dodatkowo, szkodliwego wpływu na urządzenie nie będzie miało zanurzenie go w wodzie o głębokości do 2 m na czas nie dłuższy niż 30 minut (IPX8).

*3: Słuchawki z założonymi wkładkami dousznymi do pływania zostały poddane testowi, który potwierdził blokowanie pyłu w ciągu 8-godzinnego badania w mieszalniku zawierającym drobinki pyłu, jak również dalsze blokowanie pyłu po zakończeniu badania (IP6X).

*4: Brak danych o terminie wprowadzenia do Europy.

*5: Do użycia tej funkcji wymagany jest oddzielnie nabyty zestaw kina domowego.

*6: Aktualnie obsługiwane są języki angielski, japoński, hiszpański, francuski, włoski i niemiecki.

*7: Poprzez aktualizację wewnętrznego oprogramowania zaplanowaną po jesieni 2018 r.


Smartfony XperiaTM

Sony Mobile Communications zaprezentowało model Xperia XZ3: nowy smartfon z flagowej rodziny, wykonany z użyciem zakrzywionego szkła 3D połączonego z wyświetlaczem OLED. Będzie on stopniowo wprowadzany w różnych krajach i regionach od końca września 2018 r.*8.

Smartfon Xperia XZ3 wyposażony jest w zgodny z HDR, 6,0-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości QHD+ (2880 x 1440) i proporcjach 18:9. Użytkownicy nowego modelu będą oglądać urzekająco piękny obraz, uzyskiwany dzięki technologiom z nagradzanych telewizorów OLED BRAVIA. Zaawansowana technologia X-Reality™ for mobile umożliwi interpolację obrazu SDR do jakości zbliżonej do HDR, zapewniając wrażenie wysokiej jakości materiałów wideo oglądanych w transmisji strumieniowej. Niezrównana rozrywka będzie również zasługą zwiększonej mocy przednich głośników stereofonicznych oraz systemu dynamicznej wibracji.
 
Sony Xperia XZ3

Nowością w modelu Xperia XZ3 jest nowy, inteligentny system obsługi o nazwie Side Sense. Wykorzystana w nim sztuczna inteligencja umożliwia obsługę jedną ręką, mimo znacznych rozmiarów wyświetlacza. Po dwukrotnym stuknięciu w dowolny brzeg ekranu pojawia się narzędzie do uruchamiania aplikacji. Na podstawie informacji o stylu życia — porze dnia, lokalizacji, częstotliwości użycia — przewiduje ono aplikacje i ustawienia, które użytkownik zechce wybrać, zapewniając do nich łatwy dostęp. Pozwala to wygodnie otwierać aplikacje, robić zdjęcia itp. bez przemieszczania ręki.
 
Sony Side Sense

Główny aparat zawiera zaawansowany system Sony Motion Eye™ o efektywnej rozdzielczości 19,2 megapiksela. Po obróceniu do pozycji poziomej nowa, oparta na sztucznej inteligencji funkcja „inteligentnego uruchamiania” błyskawicznie przygotowuje telefon do fotografowania. Dzięki nowemu systemowi obsługi aparat jest bardziej intuicyjny w użyciu. Przedni aparat o efektywnej rozdzielczości jest wyposażony w nowy obiektyw o jasności F1,9 oraz nowy tryb portretów selfie umożliwiający korygowanie kolorystyki karnacji i uzyskanie efektu bokeh w tle.

Smartfon Xperia XZ3 będzie oparty na najnowszym systemie operacyjnym Android™ 9 Pie i wyposażony w platformę mobilną Qualcomm® Snapdragon™ 845. Wśród pozostałych cech warto wymienić odporność na wodę i pył, zgodność z systemem ładowania bezprzewodowego Qi i wiele innych.

*8: Dostępność będzie zależała od kraju i regionu.

Obraz cyfrowy

W serii Cyber-shot® pojawią się dwa nowe modele: DSC-HX99 i DSC-HX95, których dostawy do Europy zaczną się w październiku. Oba mają najmniejsze na świecie*9 wymiary obudowy i są wyposażone w obiektyw ZEISS®Vario-Sonnar T* 24–720 mm*10 o dużej krotności zoomu. Ze względu na małe wymiary i pokrycie pełnego zakresu ogniskowych — od szerokiego kąta do superteleobiektywu — nowe aparaty idealnie nadają się do bezstresowego fotografowania w podróżach i codziennym życiu. Wewnętrzny system przetwarzania obrazu umożliwia nagrywanie materiału filmowego 4K*11, zdjęcia seryjne z szybkością do 10 klatek na sekundę*12 i użycie szybkiego, inteligentnego systemu AF. Do pozostałych cech należy technologia Eye AF, zapis w formacie RAW, dotykowe ustawianie ostrości / wyzwalanie migawki*13 orazprzesyłanie*14 danych o lokalizacji przez łącze Bluetooth®.
 
Sony DSC-HX99 i DSC-HX95

*9: Wśród aparatów cyfrowych z niewymiennym obiektywem, wbudowanym wizjerem i maksymalną ogniskową od 700 mm wzwyż (kąt widzenia, w przeliczeniu na format 35 mm). Stan w momencie publikacji komunikatu prasowego 30 sierpnia 2018 r., badanie Sony.

*10: Kąt widzenia (w przeliczeniu na format 35 mm).

*11: Do nagrywania filmów w formacie XAVC S wymagana jest karta pamięci microSDHC/microSDXC klasy 10 lub wyższej. Do nagrywania przy przepływności 100 Mb/s wymagana jest karta UHS-I (U3).

*12: W trybie zdjęć seryjnych „Zdjęcia seryjne z priorytetem szybkości” przy ustawieniu „Jakość obrazu: Fine”

*13: Tylko DSC-HX99.

*14: Możliwość nawiązania łączności Bluetooth z następującymi urządzeniami (stan w momencie publikacji komunikatu prasowego 30 sierpnia 2018 r.):
Smartfony z systemem Android (Android 5.0 lub nowszym) zgodne z technologią Bluetooth 4.0 lub nowszą, iPhone/iPad (iPhone 4S lub nowszy / iPad 3. generacji lub nowszy).


Program SAP (Seed Acceleration Program)

Program SAP (Seed Acceleration Program), będący inkubatorem inicjatyw biznesowych Sony, zaowocował powstaniem zegarka FES Watch U, który w połowie września trafi do sprzedaży w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i Hiszpanii. FES Watch U to zegarek modowy, w którego tarczy i pasku wykorzystano papier elektroniczny. Aby wyświetlić ulubiony wzór, wystarczy naciskać jeden przycisk. W ramach demonstracji nowych możliwości, jakie daje połączenie technologii z modą, Sony zaprezentuje również buty koncepcyjne (prototyp) pozwalające na zmianę wyglądu zewnętrznej strony podeszwy oraz symbolu N. Do ich opracowania posłużył model 247v2 firmy New Balance.

AI x Robotics

Podczas targów odbędzie się pierwsza w Europie prezentacja autonomicznego robota rozrywkowego aibo. Od czasu premiery w Japonii w styczniu 2018 r. jego sprzedaż przekroczyła już 2 miliony egzemplarzy. We wrześniu produkt ten trafi na rynek amerykański. Systematycznie rozwijają się także inne projekty z dziedziny AI i robotyki. Firma Sony zamierza przedstawiać kolejne pomysły, które dzięki połączeniu jej własnych technologii obrazowania i dźwięku, czujników i mechatroniki ze sztuczną inteligencją, robotyką i komunikacją mobilną będą rozszerzać możliwości w dziedzinie elektroniki.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wydarzenia i targi
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...