Rosyjski pakiet MTS TV - test CAM

dodano: 2018-08-03 12:46
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 5-6/2018

MTV TV moduł CAM Dzięki uprzejmości jednego z czytelników magazynu SAT Kurier, w kwietniu redakcja miała możliwość zbadania działania modułu CAM systemu Irdeto z kartą – zestawu używanego przez rosyjską platformę cyfrową MTS TV. Z tego miejsca serdecznie dziękujemy czytelnikowi – redakcja realizowała w ciągu miesiąca różne eksperymenty, które zakończyły się zebraniem finalnego raportu pod koniec kwietnia i rezultaty prezentujemy w artykule.

MTS TV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wyniki mogą być ciekawe nie tylko dla fanów rosyjskiej TV, zresztą trzeba mieć na uwadze, że moduły MTS TV nie są łatwo dostępne w Polsce, wymagają rejestracji na obywatela rosyjskiego. Mimo tego platforma MTS TV jest ciekawym poligonem testowym, gdyż nadaje swoje kanały nietypowo – nie dość, że mamy tam stacje emitowane w kodeku HEVC/H.265 i są one w różnej jakości (SD, HD i UHD), to do tego wszystkiego operator korzysta z dość szerokich transponderów po 54 MHz każdy z bardzo wysokim SR – 45000 ksymb/s w DVB-S2 z modulacją 8PSK.
Efekt takiej emisji to łączna przepływność brutto na poziomie ponad 130 Mbit/s, a po wykonaniu korekcji błędów do modułu CAM potrzeba przesłać prawie 90 Mbit/s.

Dla porównania polskie platformy korzystają z transponderów po 33/36 MHz z SR przeważnie 27500 w DVB-S2/8PSK i zwykle przepływność dla danych to nieco ponad 61 Mbit/s. Różnica spora, a jeśli ktoś uważnie śledził portal satkurier.pl, to pisząc pod koniec ubiegłego roku o Canal+ Now 4K (teraz to już Canal+ 4K Ultra HD) już niektóre odbiorniki miewały problemy z działaniem z modułami, mimo że my jeszcze nie stosujemy aż tak wysokiej przepływności dla transpondera. Zatem jak radzą sobie z tym rosyjscy widzowie? Poza tym kto wie – może i ta wiedza kiedyś przyda się i nam tu w Polsce, aczkolwiek transpondery szersze nie będą, bo na 13°E tylko dwa mają ponad 36 MHz.

O PRZEKAZIE MTS TV

Rosyjska platforma MTS TV korzysta obecnie z 8 transponderów na satelicie ABS 2A (74,7°E), uzupełniając ofertę o parę stacji z innych tp. Transpondery platformy emitują sygnał w wiązce rosyjskiej, której najlepszy odbiór w Polsce mają zapewniony mieszkańcy północno-wschodnich krańców kraju. Sygnał słabnie na południowy-zachód, ale sądząc po wynikach w Krakowie, to tu antena 90-100 cm powinna nadal zapewnić pewien zapas, z czego można wnioskować, że na północnym-wschodzie 70-80 cm powinny się sprawdzać bez problemów, na południowym-zachodzie w najgorszym przypadku odbiór zapewni 120 cm. Zatem nie jest jeszcze bardzo źle. Bardziej problematyczna wydaje się jeśli już to sama pozycja – przy 74,7°E antena będzie musiała być obrócona mocno na wschód i skierowana niewiele powyżej linii horyzontu. Sygnał będzie też bardziej podatny na zmienne warunki atmosferyczne. Mimo tego odbiór w Polsce, zważywszy na jednak dość odległą pozycję, bliską skrajnym – jest naprawdę przyzwoity.

Spośród ośmiu bazowych transponderów MTS TV siedem działa z niemal identycznymi parametrami, jeden wyłamuje się ze schematu – zamiast DVB-S2 używa starszego DVB-S i nieco niższego SR. I ten transponder jest pewną złośliwością dla testujących, gdyż choć jest w DVB-S, to akurat tam nadawca umieścił dwa kanały Ultra HD (Insight UHD i Fashion 4K). Nawet jeśli jest to nieefektywne wykorzystanie przepływności, to można tak zrobić – UHD można nadawać w DVB-S, nieważne jaki jest standard emisji – ważne, aby była odpowiednia ilość wolnego miejsca.

Pociąga to jednak nietypową sytuację, gdyż transponder w DVB-S ma mniejszą łączną przepływność niż te w DVB-S2, w efekcie bardzo wiele odbiorników (co wyjdzie w dalszej części opisu) było w stanie odebrać te dwa kanały Ultra HD z oferty MTS TV, jednocześnie mając problemy nawet z prostymi SD na transponderach DVB-S2 – bo tam pokonywała je przepływność, a przy DVB-S ten problem ukrywał się. Dlatego samo działanie kanałów Ultra HD nie było wyznacznikiem, że moduł MTS TV działa na danym modelu odbiornika prawidłowo i wymagane były dodatkowe testy także na innych transponderach. Krótko mówiąc (pisząc!): to, że UHD zadziała nie znaczy, iż moduł działa poprawnie. W tabeli zebraliśmy informacje o transponderach MTS TV wraz ze wskazaniem precyzyjnych parametrów i przepływności.
 

Niemal cała oferta MTS TV jest szyfrowana w systemach Irdeto i Verimatrix – testowany CAM był to model CI+ od Irdeto. Na jednym z transponderów DVB-S2 jest jednak mała grupa stacji FTA i okazały się one także bardzo przydatne. Dzięki nim można było sprawdzić, czy ewentualne występujące problemy wynikają z trudności z odbiorem wysokiego SR jako takiego (wtedy odbiór FTA także powinien być problematyczny), czy kłopoty wynikają z samych trudności z deszyfrowaniem treści przez moduł CAM.

Od razu zastrzegamy dla wszystkich tych, którym przeszło przez myśl, aby wyjąć kartę z modułu, że nic z tego. Karta i moduł CAM są parowane. Na pocieszenie choć CAM oficjalnie jest CI+, to w trakcie testów odnieśliśmy wrażenie, że pracuje w trybie „legacy” i uruchamia się w sprzętach bez CI+, ze zwykłym starszym CI. Nie wymagał np. dodatku ciplushelper w tunerach linuksowych lub dreamciplus w Dreamboxach.

Rosjanie dość skutecznie (przynajmniej póki co) zabezpieczyli ofertę MTS TV. Wynika to z faktu, że masowe piractwo było już w przeszłości przyczyną poważnych problemów dla różnych operatorów. Oczywiście słynący z „zaradności” rosyjscy obywatele nie byliby sobą, gdyby nie próbowali tego sprawdzić, zatem na tamtejszych forach dyskusyjnych w sieci widać, że analizowano, na ile zabezpieczenia kart są rzeczywiście skuteczne (kto by wierzył na słowo?:)). Na razie jednak nie znaleziono żadnego sposobu, aby uruchomić karty poza modułami – byłoby to prostą drogą do podziału kart, tzw. card sharingu, co było zmorą rosyjskiego rynku płatnej TV. Ostatnio jednak mocno ten proceder ograniczono… Mówi się, że karty są parowane zmiennymi – aktualizowanymi dynamicznie kluczami, więc obejście tego nie będzie proste… Zatem modułu CAM nie można ominąć – trzeba się z nim wobec tego „zaprzyjaźnić”. Tylko czy każdy odbiornik będzie chciał się z owym CAM zaprzyjaźnić? No z tym jak się okazało bywa różnie… Na pewno przed wyborem odbiornika dla oferty MTS TV trzeba podkreślić jeszcze jedną problematyczną kwestię – operator coraz mocniej korzysta z kodeka wideo HEVC/H.265 i stopniowo poza kanałami UHD rusza z emisją w ten sposób także HD i SD. Dlatego decydując się na odbiornik, z góry należy omijać wszystko, co HEVC nie wspiera. Tak naprawdę najlepiej postawić na odbiornik Ultra HD (zwłaszcza że aktualnie oferta obejmuje 3 stacje tego typu już w pakiecie podstawowym), a jeśli chce się zaoszczędzić, to coś bez UHD, ale z HEVC.
 
Karta MTS TV
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

529 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

279 zł Więcej...