HbbTV w polskim DVB-T

dodano: 2018-06-05 11:25 | aktualizacja: 2018-06-05 12:23
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 3-4/2018

HbbTV Po względnej ciszy w kwestii rozwoju telewizji hybrydowej HbbTV w Polsce ostatnie miesiące przyniosły znów pewne ożywienie. W ramach MUX 8 emitowanego w paśmie VHF operator EmiTel ruszył z rozbudową swojego portalu HbbTV. Nadal ma on charakter testowy, ale liczba dodawanych usług sprawiła, że redakcja uznała, iż warto przyjrzeć się nieco bliżej, jak obecnie wygląda kwestia HbbTV w polskim DVB-T – co widz może zyskać, ale też jakie są obecnie minusy HbbTV.

HbbTV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Inne serwisy HbbTV w DVB-T i ich zawartość

Przy okazji śledząc rozwój portalu HbbTV tworzonego przez operatora EmiTel przejrzeliśmy także ofertę HbbTV od innych nadawców, zwracając przy tym uwagę zarówno na to, czy sygnalizacja dostępności HbbTV w ogóle jest w strumieniu, a jeśli jest – to co zawiera.

Okazało się, że z kanałów w polskim DVB-T tylko trzy stacje nie mają w ogóle sygnalizacji HbbTV – są to ATM Rozrywka, TV Trwam i WP. Wszystkie inne kanały HbbTV mają podpięte. I w tym momencie czytelnicy, którzy mają np. telewizory z obsługą HbbTV, mogą się zdziwić, gdyż jak to – np. TVN ma HbbTV? A nic nie widać… A no faktycznie ma. Jak i kilku innych nadawców, gdzie po przełączeniu kanału nic nie widać, ale jednak coś jest.

Zebraliśmy w formie tabeli wykaz wszystkich kanałów z ogólnopolskich multipleksów ze wskazaniem na to, czy przy danym kanale sygnalizacja HbbTV jest dostępna, pod jaki adres odsyła i co tam można znaleźć. W wykazie brak multipleksu 4 – TV Mobilnej, w momencie przygotowywania tekstu żaden kanał nie miał podpiętego serwisu HbbTV oraz brak też niestety multipleksów lokalnych. To jednak z czysto praktycznego powodu – w Krakowie redakcja jest poza zasięgiem nadajników tych multipleksów i nie było okazji wybrać się w podróż po kraju, aby dokonać analizy ich zawartości. Wiemy jednak, że np. w Warszawie w multipleksie testowym TVN czy w Katowicach w multipleksie TVS są dołączone serwisy HbbTV.

Warto odnotować, że aby bezsensownie nie mnożyć różnych aplikacji zwykle kanały od jednego nadawcy mają wspólne HbbTV, ewentualnie wywoływane z innego adresu lub z dodatkowym parametrem, ale finalnie prowadzące do jednego portalu HbbTV. Jest to rozsądne, bo użytkownik niezależnie, z jakiego kanału jednego nadawcy przejdzie, trafi na identyczną obsługę i zawartość, więc nie musi np. specjalnie przełączać się na TVP1, aby dostać się do serwisu konkretnie dla TVP1. Jakikolwiek kanał TVP nie wybierzemy, to trafiamy do Platformy Hybrydowej TVP. To samo tyczy się stacji z Grupy ZPR Media.

Co można znaleźć w HbbTV od innych nadawców? Dokonaliśmy krótkiego przeglądu poszczególnych serwisów.

Najbogatszy i najbardziej rozbudowany, choć w ostatnim czasie nierozwijany już tak aktywnie jak kiedyś, jest Platforma Hybrydowa TVP, czyli usługa HbbTV od TVP. Serwis ten jest podłączony do wszystkich kanałów TVP, zarówno tych z MUX 3, jak i TVP ABC z MUX 1 (i należy podejrzewać, że znajdzie się także docelowo przy serwisie TVP w MUX 8). Na ekranie startowym są 4 polecane pozycje, lista dostępnych opcji oraz w okienku pozostaje wyświetlana aktualnie oglądana stacja. Opcji jest obecnie 9 i są to:
 • TVP3 (po wejściu uruchamia przekaz online wybranej wersji regionalnej TVP3 – można oglądać przekaz TVP3 z dowolnego regionu i np. śledzić lokalne wydarzenia będąc na wakacjach w innej części kraju),
 • TVP Sport (informacje z portalu sport.tvp.pl, materiały wideo oraz galerie),
 • TVP VOD (serwis z wideo na żądanie, możliwość obejrzenia materiałów z biblioteki TVP oraz np. przegapionych pozycji programowych z anten TVP, oferta jest szeroka, jest też wyszukiwarka),
 • TVP Rekomenduje (polecane pozycje programowe z anten kanałów TVP),
 • Informacje (dostęp do informacji z serwisów „Panoramy” i „Teleexpressu” oraz do pełnych wydań wideo „Dziennika Regionów”),
 • TVP Bieszczady (specjalny serwis TVP poświęcony Bieszczadom – informacje, ciekawostki, lokalna kuchnia, baza noclegowa, galerie zdjęć i wideo),
 • TVP Parlament (strumień kanału TVP Parlament transmitującego obrady Sejmu),
 • RSO (informacje z Regionalnego Systemu Ostrzegania, dostęp do danych z poszczególnych województw),
 • Pogoda (rozbudowana prognoza pogody z precyzyjnymi danymi dla wielu miejscowości w Polsce).
 
Platforma Hybrydowa TVP
Platforma Hybrydowa TVP
Platforma Hybrydowa TVP
Platforma Hybrydowa TVP

Drugim nadawcą oferującym mocno rozbudowany portal HbbTV jest Grupa ZPR Media. Tę usługę można wywołać z poziomu kanałów Eska TV, Polo TV, Fokus TV i Nowa TV (oraz jest też na kanałach emitowanych drogą satelitarną). Serwis HbbTV tego nadawcy jest dwupoziomowy. Ekran startowy ma pięć funkcji – czerwony przycisk przejdzie do właściwego menu HbbTV, zielony pokazuje informacje o aktualnie nadawanym programie (obejmują także rozszerzony opis i kadr), a do klawiszy numerycznych przypisano możliwość wejścia do prognozy pogody (1), informacji giełdowych (2) i programu TV (3). Dane giełdowe w trakcie testów nam nie zadziałały, reszta funkcjonuje, dla prognozy pogody jest możliwość wyświetlenia także animacji w formie wideo.

Ciąg dalszy możliwości pojawia się po przejściu do menu HbbTV – tam można znaleźć:
 • rozbudowany program TV (podgląd ramówki na 7 dni do przodu i 7 dni wstecz),
 • Wiadomości (serwis informacyjny podzielony na kategorie),
 • Wideo (materiały wideo powiązane z kanałem – inne treści są tu dla Fokus TV, inne dla Eska TV, nie są one zbyt nowe – wydaje się, że projekt zarzucono w 2015 roku),
 • Pogodę (serwis jak z ekranu startowego), Notowania giełdowe (tu działają),
 • EskaGo Radio (dostęp do stacji radiowych online, ok. 30 kanałów),
 • EskaGo VOD (serwis z wideo na żądanie, kilkadziesiąt różnych filmów i dokumentów w pełnych wersjach),
 • Gry (6 prostych gier: Saper, Warcaby, Sudoku, Pary, Puzzle i Labirynt),
 • Kalendarz (dokładnie jest to kalendarz prezentujący różne wydarzenia kulturalne, koncerty, imprezy i inne tego typu rozrywki z całego kraju).

Poza tym w menu są jeszcze cztery ikony obecnie nieaktywne, z oznaczeniami „wkrótce”: Paruj (z ikoną smartfona), Chat, Sport i Personalizacja. Trudno powiedzieć, czy portal jest nadal rozwijany – wątpliwości budzi brak aktualizacji treści wideo. Mamy także wrażenie, że przynajmniej początkowo w portalu był dostęp do przekazu online także innych kanałów TV, ale aktualnie widać tylko stacje radiowe. Mimo tego jest to w ocenie redakcji aktualnie drugi najbardziej rozbudowany portal HbbTV zaraz po ofercie TVP i choćby za sprawą EskaGo VOD może dać długie godziny dodatkowej rozrywki.
 
HbbTV na Eska TV
HbbTV na Eska TV
HbbTV na Eska TV
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii HbbTV
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

349 zł Więcej...