Poradnik: Vu+ Zero 4K i Canal+ Now 4K - rozwiązanie

dodano: 2018-04-04 21:45 | aktualizacja: 2018-04-05 10:15
autor: Mr. Orbita | źródło: satkurier.pl

Vu+ Zero 4K Testując działanie Canal+ Now 4K z modułu CAM CI+ od nc+ na paru modelach odbiorników satelitarnych 4K z wolnego rynku w grudniu 2017 roku redakcja portalu satkurier.pl zwróciła uwagę, że na Vu+ Zero 4K są problemy sprowadzające się do tego, iż zamiast obrazu był szary ekran z resztkami zarysów ruchu. Sprawa wydawała się poprawiona, ale od jakiegoś czasu ponownie napływały do redakcji raporty, że coś jest nie tak, jak być powinno.

Vu+ VTi Relevant PIDs Routing


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
4 kwietnia w trakcie transmisji spotkania Ligi Mistrzów UEFA, które platforma nc+ emitowała w rozdzielczości 4K na kanale Canal+ Now 4K (Liverpool FC - Manchester City), redakcja satkurier.pl przygotowała ponownie Vu+ Zero 4K z czterema wersjami oprogramowania: VTi, OpenATV, OpenPLi i z oryginalnym, by zrobić kolejne testy z niebieskim modułem CAM CI+ od nc+.

Udało się zarówno potwierdzić występowanie problemu w określonej konfiguracji, jak i zlokalizować rozwiązanie, ale na razie jest ono skuteczne tylko dla oprogramowania VTi.

Faktycznie Vu+ Zero 4K (i tylko ten jeden model Vu+ z gamy odbiorników 4K) ma specyficzny problem, który sprawia, że nawet przy aktywnej obsłudze wysokiej przepływności jest kłopot z bitrate przy kanałach 4K. W tym celu 15 marca producent wydał poprawkę oprogramowania i sterowników umożliwiającą przesyłanie do modułu CAM tylko PID-ów (Video, Audio) wymaganych do oglądania kanału, bez innych z danego transpondera. Czyli wprowadzono tryb filtrowania danych wysyłanych do modułu CAM. Producent określił to jako poprawkę obsługi „ekstra wysokiego bitrate”.

Dodatkowo 19 marca kolejna aktualizacja sterowników dla Vu+ Zero 4K poprawiła także odtwarzanie zaszyfrowanych nagrań (m.in. na potrzeby deszyfracji offline wprowadzonej do oprogramowania kilka miesięcy temu).

Jak się jednak okazało, samo uruchomienie działania Canal+ Now 4K na Vu+ Zero 4K nie jest całkiem oczywiste, nie dzieje się automatycznie po aktualizacji oprogramowania, a co gorsze - nie na wszystkich wydaniach image od różnych grup to w ogóle działa. Przedstawiamy redakcyjne obserwacje dla Vu+ Zero 4K.

VTi 13.0.9

Należy włączyć opcję Relevant PIDs Routing w menu Moduł Dostępu, ale nie działa ona od razu - po wszystkim należy jeszcze przełączyć kanały - przejść na dowolny inny i wrócić, dopiero będzie widać poprawę.

Przed uruchomieniem opcji Relevant PIDs Routing obraz wygląda tak:
 
Problemy z CAM CI+ od nc+ na Vu+ Zero 4K z oprogramowaniem VTi
Problemy z CAM CI+ od nc+ na Vu+ Zero 4K z oprogramowaniem VTi

Po jej uruchomieniu obraz wygląda tak:
 
CAM CI+ od nc+ na Vu+ Zero 4K z oprogramowaniem VTi i włączoną opcją Relevant PIDs Routing
CAM CI+ od nc+ na Vu+ Zero 4K z oprogramowaniem VTi i włączoną opcją Relevant PIDs Routing

Co ciekawe kiedyś potrzebna była opcja Obsługa wysokiej szybkości przepływu, ale teraz nie gra ona roli. Jeśli nawet jest wyłączona, to aktywacja Relevant PIDs Routing sprawia, że wszystko działa. Jednocześnie jeśli opcji Relevant PIDs Routing nie będziemy mieli włączonej, to Obsługa wysokiej szybkości przepływu nadal zmienia zachowanie odbiornika. Gdy ta opcja jest wyłączona, deszyfrowanie tnie się na wszystkim, co jest nadawane w DVB-S2, niezależnie, czy SD, czy HD. Jeśli opcję włączymy - deszyfrowanie kanałów SD i HD w DVB-S2 się poprawia (od razu, nie trzeba przełączać kanałów), ale Canal+ Now 4K z modułu CAM CI+ od nc+ nadal nadal nie działa prawidłowo i dopiero aktywacja Relevant PIDs Routing oraz przerzucenie kanałów to naprawia.

Nie jest wymagana instalacja żadnego dodatku, aby moduły CI+ ruszyły, działa to fabrycznie już po wgraniu oprogramowania.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

289 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

449 zł Więcej...