Jaką antenę kempingową wybrać?

dodano: 2018-02-06 12:47 | aktualizacja: 2018-02-06 14:06
autor: Konrad Dąbek / Mariusz Kobiela | źródło: SAT Kurier 6/2015

Zestawienie anten kempingowych Mimo że do sezonu letnich urlopów jeszcze daleko, warto już teraz zastanowić się nad ewentualnym zakupem anteny kempingowej. Oczywiście najlepiej byłoby chociaż te kilka wakacyjnych dni odpocząć od telewizji. Czasem jednak bywa tak, że mamy swój ulubiony program czy serial i w sezonie letnim jest on nadal emitowany. Można go nagrywać albo... oglądać bez poślizgu i to nawet jeśli jesteśmy na wakacjach na kempingu. Są odbiorniki satelitarne, które można zasilić napięciem 12 V, turystyczne telewizory oraz małe anteny satelitarne, przeznaczone do montażu i użytku przenośnego. Tym ostatnim się przyjrzymy.

Zestawienie anten kempingowych


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W zestawieniu nie bierzemy pod uwagę anten, które umożliwiają odbiór sygnału satelitarnego w ruchu – podczas jazdy samochodem, tirem czy autokarem lub podczas rejsu jachtem. Anteny tego typu posiadają specjalny mechanizm, który w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem potrafi śledzić satelitę, i dzięki temu widz ma zapewniony ciągły odbiór sygnału. Jest jednak jedna wada takiego rozwiązania, a mianowicie cena, która jest dość wysoka – co najmniej kilka tysięcy złotych. Między innymi właśnie dlatego skupiliśmy się tylko na rozwiązaniach stacjonarnych, które są osiągalne nawet dla mniej zamożnych rodzin. Ponadto często zdarza się, że odbiornik dołączany do automatycznych anten kempingowych (nawet do tych za kilka tysięcy złotych) umożliwia odbiór kanałów jedynie w jakości SD, nadawanych w standardzie DVB-S. Trzeba na to uważać, bo może się okazać, że tak naprawdę nie obejrzymy niczego, co nas interesuje.

Anteny kempingowe są zwykle niewielkich wymiarów i są dostarczane w wygodnych opakowaniach umożliwiających komfortowy transport. Pojawia się jednak oczywiste pytanie – na co możemy liczyć z tak małej anteny, jeśli bywa, że nawet czasze 60 cm są niewystarczające do odbioru sygnału z niektórych transponderów? Czy nie okaże się, że mały rozmiar uniemożliwi dostęp do kanałów? Czy zabieranie takich anten ma sens, czy może lepiej jednak zainwestować choćby w klasyczną czaszę 60 cm i radzić sobie z jej przewożeniem i montażem we własnym zakresie?

Na przestrzeni kilku dni w maju 2015 roku przeprowadziliśmy analizę odbioru sygnału z wybranych transponderów polskich platform satelitarnych. Do eksperymentu wybrano pięć modeli anten, w tym – dwie typowo kempingowe (Maximum 35 cm oraz TechniSat DigiDish 45), dwie płaskie (flat – Strong SlimSat Twin SA62 i Selfsat Twin H50D2) oraz jako punkt odniesienia – klasyczną antenę satelitarną o średnicy 60 cm (w tej roli Famaval 60PP).

Wyniki pomiarów zebraliśmy w tabeli i obejmują one wartości: Pwr w dBμV, stosunek nośnej do szumu C/N w dB, stopę błędów CBER dla DVB-S lub BER dla DVB-S2 oraz współczynnik błędu modulacji MER w dB. Dodatkowo do tabeli jest krótki komentarz na końcu, natomiast wcześniej przybliżamy poszczególne modele anten wraz ze wskazaniem ich plusów i minusów, zwłaszcza pod kątem zastosowania i instalacji w warunkach turystycznych.

Same pomiary dla klasycznych anten dokonano z użyciem trzech konwerterów – tych samych, aby rezultaty były porównywalne i możliwie sprawiedliwe. Wybrano LNB single marek: Televes, Inverto oraz Sharp.

Z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia pomiarów w jednym dniu, z przyczyn niezależnych od redakcji, trzeba uwzględnić dodatkowy czynnik, jakim są zmienne warunki atmosferyczne. Nieszczęśliwie zdarzyło się, iż antena 60 cm oraz płaska Strong SlimSat Twin SA62 były badane przy niesprzyjającej pogodzie. Ale ostatecznie uznaliśmy, że wręcz niewskazane jest powtarzanie pomiaru, gdyż w użytkowaniu tak naprawdę spotkamy się z różnymi warunkami, czasami także z dużym zachmurzeniem, a nawet deszczem, co wpływa ujemnie na warunki odbioru sygnału.
 
Kliknij, aby powiększyć.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...