Test: Canal+ Now 4K na nowych Vu+, DM920 i TechniSacie z CI+ [wideo]

dodano: 2017-12-12 22:56 | aktualizacja: 2017-12-18 21:35
autor: Mr. Orbita | źródło: satkurier.pl

CANAL+ Now 4K Nowość 360 Przedstawiamy suplement do pierwszej części testu Canal+ Now 4K z modułu CI+ na tunerach UHD, który opublikowaliśmy pod koniec listopada. Od tego czasu dzięki uprzejmości TechniSat Polska otrzymaliśmy możliwość sprawdzenia działania Canal+ Now 4K na odbiorniku TechniSat DIGIT ISIO STC UHD, chwilę później do sprzedaży trafił zapowiadany Dreambox DM920 ultraHD, a dodatkowo do redakcji dotarły pierwsze egzemplarze nowych tunerów Vu+ - Zero 4K i Uno 4K SE.

Odbiorniki 4K - testy Canal+ Now 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Testy realizowano tym razem nieco dłużej, choć nie do końca takie były zamierzenia - okazało się, że odbiorniki do testów pojawiały się "na raty", w efekcie na każdy z modeli trzeba było poczekać.

Jako pierwszy dotarł TechniSat DIGIT ISIO STC i był on badany dwukrotnie - w niedzielę 10 grudnia i wtorek 12 grudnia.

Od poniedziałku 11 grudnia pojawiły się w sprzedaży Dreambox DM920 ultraHD i ten model był testowany w wersji z dwiema różnymi typami tunerów (triple S2X oraz twin FBC) dwukrotnie - we wtorek 12 grudnia i sobotę 16 grudnia.

W środę 13 grudnia pokazały się natomiast pierwsze testowe sztuki Vu+ Uno 4K SE (jeszcze bez głowicy DVB-S2X - ze stosowaną do tej pory w modelach 4K od Vu+ DVB-S2 FBC na chipie Broadcom DCM45208) i Vu+ Zero 4K (z niewymienną głowicą DVB-S2X, ale bez FBC). Te dwa modele testowano raz, w sobotę 16 grudnia.
 
Wszystkie testowane odbiorniki zebrane na wspólną „pamiątkową” fotografię :)
Wszystkie testowane odbiorniki zebrane na wspólną „pamiątkową” fotografię :)

Niezmiennie do odbioru wykorzystywany jest użyczony dzięki uprzejmości platformy nc+ moduł CAM CI+ niebieski z logo operatora, z kartą Cayman. Jest to jedyny sposób, aby uzyskać dostęp do przekazu Canal+ Now 4K na własnym, niededykowanym sprzęcie i jak już operator wyjaśniał - jest to spowodowane koniecznością zagwarantowania odpowiedniego poziomu zabezpieczeń emitowanej treści.
 
Moduł CAM CI+ operatora nc+, gotowy do odbioru Canal+ Now 4K
Moduł CAM CI+ operatora nc+, gotowy do odbioru Canal+ Now 4K

W trakcie testów każdy z odbiorników był przełączany na rozdzielczość wyjścia 2160p i podłączany do TV Samsung UE48HU7500L. Tu uczulamy właśnie na kwestię rozdzielczości, gdyż większość znanych nam odbiorników domyślnie uruchamia się z niższą rozdzielczością i jeśli mamy TV 4K, to trzeba to sobie przestawić.

Jest tak celowo - sprzedawcy nie wiedzą do jakiego TV zamierzamy podłączyć odbiornik, ustawienie domyślnie rozdzielczości 2160p na wyjściu generowałoby ryzyko, że jeśli ktoś jeszcze TV 4K nie ma (np. planuje dopiero wymianę i zaczął od odbiornika), to po podłączeniu w ogóle nie zobaczyłby obrazu i nie mógłby samodzielnie tego przestawić. Dlatego w wyjściowej konfiguracji tunery są przeważnie ustawiane na wyjściu HDMI na rozdzielczość 1080i lub 1080p.

Chcąc cieszyć się pełnią jakości na TV 4K nie zapomnijmy sprawdzić tego ustawienia i w razie potrzeby przejść na rozdzielczość 2160p.

Druga kwestia, na którą chcielibyśmy uczulić czytelników, to zadbanie, aby wyłączyć w posiadanym TV tzw. overscan oraz wszelkich modyfikacji rozmiaru obrazu wykonywanych po stronie TV. I tu nawet nie chodzi o samą kwestię tego, że TV utnie kilka skrajnych linii. Świetnie widać problem na odbiornikach linuksowych, gdzie w niektórych wersjach oprogramowania w trakcie kreatora pierwszego uruchomienia pokazywany jest ekran testowy, aby to skontrolować. Jest on ciekawie skonstruowany, gdyż jest wykonany tak, że poszczególne pola są złożone z cienkich linii i jeśli jakiekolwiek przeskalowywanie jest włączone - linie te natychmiast stają się niewyraźne (poza samym faktem, że groty strzałek wychodzą poza ekran, co jest bezpośrednim ostrzeżeniem, że mamy aktywny overscan).

Jeśli TV jest w stanie "popsuć" te linie, to nie ma wątpliwości, że i na zwykły obraz także ma wpływ. W używanym w redakcji TV Samsung UE48HU7500L overscan fabrycznie jest aktywny. Wydaje się, że pomaga na niego przestawienie w opcjach (Menu --> Obraz --> Rozmiar obrazu) 16:9 na Dopasuj do ekranu. A przynajmniej to naprawia widok linii i pozycję strzałek na ekranie. W tej kwestii najlepiej sprawdzić ustawienie w instrukcji obsługi posiadanego modelu TV.

Zatem dodatkowo uczulamy: aby nie stracić na jakości: wyłączamy overscan jak i wszelkie zmiany rozmiaru obrazu w TV.

Poza tym jak poprzednio badane odbiorniki zaktualizowano do najnowszej dostępnej wersji oprogramowania i podłączano do tej samej instalacji antenowej tym samym przewodem HDMI, aby zachować identyczne warunki testowe. Jako że testy rozbito na aż trzy mecze, to każdy tuner miał nieco więcej czasu, ale z uwagi na problemy, jakie napotkaliśmy po drodze (dwa z urządzeń wymagały większej uwagi, eksperymentów z różnym oprogramowaniem) samo to zmarnowało nieco czasu.

W każdym razie dla każdego z modeli obserwowano stabilność, poprawność deszyfrowania oraz jakość obrazu.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...