SATKurier.pl Forum SATKurier.pl Digi-TV.pl Hollex.pl SAT Krak Instalacje optyczne Karty erotyczne SolarKurier.pl BochniaiSol.pl Prezentacje360.pl

Różnice między HDMI 1.2, 1.3 i 1.4

Okablowanie

autor: Paulina Nietrzpiel; dodano: 2010-03-22 23:34; źródło: deifferencebetween.net

HDMI, multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości, pozwala na przesyłanie cyfrowego sygnału audio/wideo bez kompresji. Do przesyłania danych wideo zastosowano technologię TMDS. Dzięki wykorzystaniu kabla HDMI możliwe jest łączenie ze sobą takich sprzętów jak: odtwarzacze Blu-ray, DVD, komputery, monitory, konsoli do gier, cyfrowe telewizory. Jaka więc jest różnica pomiędzy wersjami kabli HDMI 1.2, 1.3 i 1.4?

Kable HDMI zaczynają wypierać z rynku starsze standardy analogowe tj. s-video, VGA, SCART jak również cyfrowe m.in. DVI. Są stworzone dla osób, które wymieniają odbiorniki TV na cyfrowe, gdyż zapewniają idealną jakość dźwięku i obrazu w nowych telewizorach. Kable analogowe nie są w stanie spełnić takich standardów. Przy wymianie telewizora, nie wolno więc zapomnieć o wymianie kabli na HDMI. W celu wybrania najodpowiedniejszego interfejsu HDMI, sprawdźmy czym różnią się miedzy sobą jego trzy wersje - HDMI 1.2, 1.3 i 1.4 dostępne na rynku.

Standard HDMI 1.2 pozwala na przesyłanie cyfrowego obrazu i dźwięku HD o najwyższej obecnie rozdzielczości 1080p. Co więc potrafi wyższy rangą HDMI 1.3? Jest on w stanie przesłać szersze pasma danych, potrzebne do przesyłu większej niż ośmiobitowej gamy kolorów. Funkcja ta przyda się na pewno w przyszłości. HDMI 1.3 przeważa również możliwością przesyłania skompresowanych formatów audio tj. DTS-HD czy Dolby TrueHD. Dodatkowo standard 1.3 posiada mniejsze gniazda i wtyczki, co umożliwia na podłączenie mniejszych urządzeń np. cyfrowych kamer HD. HDMI 1.2 nie posiada takich możliwości, pozwala jedynie na transmisje nieskompresowanego cyfrowego sygnału audio.

Na rynku dostępny jest już standard HDMI 1.4, który obsługuje rozdzielczość 4Kx2K i stworzony został specjalnie do przesyłania trójwymiarowych filmów HD. Prawdopodobnie wraz z "udomowieniem się" na rynku technologii 3D, wyprze on aktualnie najpopularniejszy HDMI 1.3. Wielu producentów twierdzi, że wersja HDMI 1.3 będzie w stanie obsługiwać ich trójwymiarowe sprzęty, ale jak będzie naprawdę przekonamy się w przyszłości.