Dzisiaj jest sobota, 04-09-2010
Mux 2 dla TVP, a mux 1 dla komercyjnych?
- 2009-11-20 12:59:05 / Janusz Sulisz
- Ostatnia aktualizacja: 2009-11-24 21:34:29
- źródło: inf. wł.
- kategoria: DVB-T
Pojawiły się interesujące pomysły, jak przyspieszyć cyfryzację w istniejących warunkach i szybko zmienić podejście do tematu ew. rozkładu polskich kanałów telewizyjnych znanych z analogu. Zamiast 3 kanałów TVP i 4 komercyjnych w mux 1 miało by to wyglądać tak - mux 1 dla stacji komercyjnych i mux 2 dla kanałów TVP. Na pomysł nie zgadza się prezes UKE, Anna Streżyńska.
Telewizja Polska ma problem z urzędem zamówień publicznych w sprawie mux 1 (pierwszy multipleks NTC - naziemnej telewizji cyfrowej), by zgodnie z prawem uczestniczyć w finansowaniu multipleksu pierwszego, a stacje komercyjne nie chcą brać udziału w procesie, który obowiązuje tylko publiczną telewizję. Oni mają inne podejście do tego tematu - ściśle biznesowe negocjacje. Jeśli nie znajdzie się jakieś genialne rozwiązanie, a może raczej wola polityczna to grozi nam wszystkim (widzom) totalny paraliż DVB-T w Polsce. 31 stycznia 2010 traci ważność pozwolenie radiowe na dotychczasowe emisje mux 1, a UKE straszy odebraniem koncesji. Pat, paraliż, niemoc i katastrofa, a widzowie zrażeni po raz kolejny do DVB-T. Sprzedaż dekoderów DVB-T padła.
Co prawda premier Tusk zapowiedział, że ... zastaliśmy Polskę analogową, zostawimy cyfrową. Wszystko jest przygotowane, by włączyć Polskę do szerokiego pasma. Polska będzie synonimem innowacji w Europie. Z całym szacunkiem, ale Pan Premier najwyraźniej zapomniał o DVB-T i procesie cyfryzacji kraju, nie mówiąc o finansowych problemach publicznych mediów, a to powinno być ściśle spójne z Euro 2012 i budową autostrad. Sam Internet to za mało! Chyba, że zaczekamy na Polskę cyfrową do 2015 roku! Czas przyspieszyć Panie Premierze i przejść od zapowiedzi do pracy.
Dużo o tematyce cyfryzacji kraju i dziwnego patu w sprawie DVB-T mówiono podczas dwudniowej konferencji Media Summit w dniach 19-20.11.2009 w Warszawie - jednej z najlepszych konferencji na temat telewizji i mediów elektronicznych w jakiej autor uczestniczył. Obserwowaliśmy dwie interesujące dyskusje podczas paneli dyskusyjnych - jedna 19 listopada zaraz po spotkaniu w Sejmie - "Miejsce, rola i rozmiar telewizji publicznej na rynku cyfrowym", a druga 20 listopada na temat ochrony konkurencji i pluralizmu w naziemnej telewizji cyfrowej.
Okazało się, że jest wiele istotnych wniosków dotyczących DVB-T w naszym kraju:
- TVP najprawdopodobniej chciałaby innego operatora technicznego niż Emitel,
- mux 2 - muszą być polskie koncesje dla kanałów, które wejdą do niego (wszystkie kanały TVP mają!),
- mux 2 ma być bezpłatny przez cały czas nadawania - nie ma mowy o płatnym kanale w tym multipleksie,
- mux 3 nie może ruszyć do czasu wyłączenia analogu, więc TVP musi zaczekać na mux1 i mux 2 i koło się zamyka,
- interesujące jest to, że brak dużych inwestorów zagranicznych na kanały niekodowane w DVB-T,
- prawo i regulatorzy czasami mogą więcej zaszkodzić niż pomóc,
- warto posłuchać nadawców i przysłowiowego Kowalskiego niż uparcie trzymać się rozwiązań, które wynikają z prawa, umów, politycznych układów czy bezsensownych procedur,
- 2009 był fatalny dla DVB-T (nawet dla testów), ale wg UKE 2010 powinien być lepszy (niech tak się stanie!),
- badania AGB nie uwzględniają emisji DVB-T bo ta oficjalnie nie ruszyła, więc nadawcy komercyjni nie uwzględniają oglądalności z tego segmentu i koło się zamyka,
- najlepiej żeby wszyscy chcieli tego samego, czyli szybkiej cyfryzacji - nieporozumienia nawarstwiają jeszcze większe problemy - trzeba wtedy iść na skróty.
Przytoczmy kilka wypowiedzi uczestników paneli dyskusyjnych w tej sprawie:
Tomasz Berezowski, członek zarządu ITI Neovision powiedział:
- Propozycja TVP, abyśmy uczestniczyli w przetargu zamówień publicznych nas nie obowiązuje. Nie posiadamy kompetencji w tym względzie. Ustawa zamówień publicznych nic nie załatwia. Z TVP nie mamy nawet informacji jak to miałoby wyglądać.
Adam Brodziak, Dyrektor ds. Technicznych Telewizji Polsat stwierdził :
- Jestem osobiście przywiązany do tego, by ruszyła w Polsce NTC. Nieważne z jakiego powodu. Prawda jest taka, że zajmujemy się technologią o ... zanikającym znaczeniu. Kolejna zwłoka sprawia, że ta część rynku traci na znaczeniu, które jest bliskie zeru. Wprost doprowadzili do tego regulatorzy.
- Przywiązanie do tego, by na mux 2 budować miejsce dla polskich nadawców niezależnych utopi cyfryzację (tu padło charakterystyczne porównanie do budowy autostrady i wydeptywania 10 ścieżek w tym samym miejscu - nie będzie to autostrada). Należy szybko rozdzielić nadawcę publicznego razem z jego problemami od komercji. Każdy by mógł pracować na własnym multipleksem jak chce. A mux 1 (komercyjny) mógłby ruszyć choćby jutro.
- Każda zwłoka postawi kraj przed ścianą na której jest napis 2015 rok. Żaden z pomysłów nadawców nt. NTC nie został uwzględniony, a regulatorzy zrobili jak chcieli.
Adam Brodziak postawił też istotną tezę, że TVP wcale nie opłaca się w tej chwili uruchamiać mux 1, bo w analogu tylko trzy kanały TVP1, TVP2 i TVP Info mają największy zasięg. Polsat i TVN są z tyłu, a o TV Puls i TV4 można zapomnieć.
Pojawiło się jeszcze jedno ciekawe porównanie Adama Brodziaka:
- Kot i koń nie pociągną jednego wózka. Kot powinien ciągnąć swój wózek, a koń swój wóz (pytanie: kto jest koniem, a kto kotem?).
- Pomyślmy o cyfryzacji kraju, a nie patrzmy na szpilkę na pustyni w którą zapatrzyli się regulatorzy - kontynuował Adam Brodziak.
Mariusz Busiło z UKE bronił pozycji regulatorów:
- Podstawą kłopotów było pismo o sposobie występowania o pozwolenie radiowe (muszą wszyscy razem). Moglibyście nie wejść w to pismo lub wpisać 4 nadawców.
Adam Brodziak ripostował:
- Byliśmy pod przymusem. Wierzyliśmy w siłę regulatorów, którzy umieją takie problemy/konflikty rozwiązywać. To TV Puls chciała wszystkich nadawców razem przy tej decyzji.
Mariusz Busiło odpowiedział:
- Pat lub mux 2 dla TVP zgodnie z tym co chce KRRiT, ale mamy jeszcze 5 innych pośrednich propozycji. Do końca roku rozwiążemy ten problem.
Dodać należy to co powiedziała Agnieszka Ogrodowczyk z KRRiT, że nadawcy zyskali tyle, że obniżono opłaty za koncesje DVB-T- teraz jest to połowa kwoty za analog.
Dodaj komentarz
 |
@praktyczny
"Tobie się należy....." szkoda tylko że obowiązków społeczeńśtwo nie wypełnia tak jak roszczy sobie prawa do tych wszystkich należności tylko jak to polak kombinuje.... a później dziwi się taki jeden z drugim że złodziejstwo i kombinatorstwo .... kolego TOBIE WYDAJE SIĘ ŻE COŚ CI SIĘ NALEŻY ! :) a to zgoła odmienna rzecz ... pozdrawiam wszystkich popleczników komercyjnych platform wstrzymujących cyfryzacje polski ... z płemiełem na czele :( |
 |
Niech UKE iKRRiT zmienią swoje wcześniejsze decyzje i dla dobra wszyskich i szybkiej cyfryzacji rozdzielą TVP od komercyjnych bo takie łączenie to jak wody z ogniem.
Najważniejsze to byłby taki fakt że szybko miałbym TVPsport,ktory mi się należy. |
 |
a ja ma Polsat od kwietnia czy tam maja :D i szafa gra w c+ mam 1 2 3 tvn i tv4 ... wiec dla mnie moze tego nie byc szkoda ze biedniejszcze spoleczenstwo nie moze miec normalnej tv .. |
 |
No i mówiłem (pisałem?), że dupa blada z tego będzie? Można była tak jak cała cywilizowana Europa zrobić tak:
1 multipleks uruchamiać jak najszybciej w DVB-T (mpeg-2) i po prostu przerzucić tam aktualne kanały analogowe (TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV4, TV Puls) Tym sposobem tani i szybko cyfryzujemy kraj (myślę, że na dziś mielibyśmy już ok. 70% ucyfrowienia), w międzyczasie dyskutujemy sobie o drugim multipleksie (standard, zawartość, nadawca), w 2010 uruchamiamy 2 multipleks zwiększa się ilość odbiorców cyfrowych, wtedy możemy spokojnie zacząć wyłączać analoga i myśleć nad kolejnymi multipleksami, już raczej w standardzie DVB-T2 (mpeg-4), a na końcu dopiero żąglować kanałami w multipleksach. A za jakieś 10-15 lat przełączyć dwa pierwsze multipleksy na DVB-T2 lub inny nowszy system. Większość krajów na świecie tak zrobiła i ma się z tym dobrze. Tylko u nas nikt nie potrafi pogodzić nadawców prywatnych z publicznym, a politycy marzą o najnowszym systemie nadawania, nie licząc się z kosztami i możliwościami |
 |
Przyspieszyć cyfryzację polski można jedynie w ten sposób aby 1 multipleks był nadawany na razie bez kanałów TVP i dostać pozwolenie na dołączenie np. TVN 7 Polsat 2 i Tele 5 tymczasowo od dziś do czasu aż zostaną rozdane oficjalne koncesje .
Ogłosić konkurs na 1 2 3 multipleks ( jeszcze w tym miesiącu) na 3 kanały komercyjne w 1 multipleksie i w 3 multipleksie 7 kanałów komercyjnych i TVP pod warunkiem że zdąży określić jakie kanały będą w multipleksie 2 w ciągu miesiąca a w razie nie dotrzymania terminu TVP pominąć .
Nadawcy z najlepszą ofertą programową dostaną 1 multipleks a w multipleksie 3 powinny być 3 kanały tematyczne jeśli znajdą się chętni ( historia ,dla dzieci i młodzieży a także ogólno naukowy) .
Rozpisać konkurs na multipleks 2 dla TVP .
Tymczasowe koncesje dostaną tylko chętni na 1 i 3 multipleks i określą się w ciągu 2 tygodni i muszą już dziś te kanały nadawać przez satelitę Internet czy kablowo .
1 2 3 multipleksy muszą być nie kodowane .
Nadawanie cyfrowe uznać za priorytetowe i w razie kolizji z nadajnikiem analogowym wyłączyć go w ciągu 3 miesięcy lub analogowy przenieść na inny .
Po wydaniu koncesji na 3 multipleks ogłosić osobno konkurs na multipleks bezpłatny ( w jakości SD i HD) i płatny .
Płatny multipleks proponuje aby był w formacie DVB-T2 ze względu na oszczędność i że operator dostarczy odbiorniki wraz z kartą .
Harmonogram wyłączenia sygnału analogowego powinien być następujący:
W 1 etapie 30.06.2011 bez zmian
W 2 etapie 30.09.2011 bez zmian
W 3 etapie 30.09.2012 na 30.12.2011
W 4 etapie 31.07.2013 na 30.06.2012
|